Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • CretzuV

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH160HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Mergi linistit pe benzina. Dieselul are problema lejer dupa 2011. S-au intalnit si cazuri de 2014 avand probleme la o-ring.
Skip ads

  • dan73

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Bugetul ar fi cam de 6-7 mii euro.
Ce masina m-ai sfatui sa aleg in banii astia?
Opel asta j cum ti se pare?
Intre insignia si opel astra j ce sa aleg?
  • Enachedc

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Am citit ultimele 30+ de pagini si m-am convins si mai mult ca merita sa achizitionez un Opel Insignia. Pare o masina de incredere, daca este ingrijita corespunzator Smile
M-am decis la modelul facelift, motorul de 163 cai sau chiar biturbo de 194. Bugetul ar fi cam in jur de 10-11.000 euro. Momentan caut de vreo 2 saptamani si am gasit un exemplar destul de dragut la Constanta https://www.autovit.ro/anunt...W.html#d12ae67c0d

Sunt la achizitia primei masini asa ca nu sunt obisnuit cu samsari dar incerc sa fiu atent la toate aspectele asa ca am facut o verificare prealabila a VIN-ului pe AutoDNA. Nu stiu daca merge sa atasez raportul dar scriu ce am gasit:
sunt doar doua inregistrari de km, probabil din cautari pe site-uri si indexarea VIN-ului si pozele anuntului. Pe 25-08-2017 avea 162.000 (162.729 din cate am vazut eu intr-o poza dintr-un unghi mai prost) pe pozele din anuntul din vanzare din germania, cred eu, si era vanduta la pretul de 10950 euro. Pe 12-11-2017 era adusa in romania si avea 162.787, cum se vede si din pozele de pe Autovit, si cerea pe masina 12.499 Euro pe atunci. Pe 11-01-2018 apare raportata o avarie in valoare de 5000-7000 lei, iar pe 11-02-2018 e iar pusa la pretul de 10.999 din care a mai scazut pe parcursul saptamanii trecute la 10.799 si dupa la cel actual 10.499.
Zic sa il intreb pe om daca o fi adus masina pe platforma din Germania, daca are vreo avarie. Raspunsul: a adus-o personal pe roti, fara accidente.
Maine verific si VIN-ul la reprezentanta sa vad ce si cum.

Voi ce parere aveti? Nu stiu daca sa ma incred total in AutoDNA, dar mi-a ridicat niste intrebari.

Ca alternativa am mai vazut https://suchen.mobile.de/fah...2a37-1b36fc05dde6

PS: am gasit cum sa fac upload la imagini. Cea din unghi e poza cu masina cand a fost scoasa la vanzare in Germania si am descifrat kilometrajul de mai sus.
  • MBuzatu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Salut mi-am adus si eu un opel insignia 2011 131 CP cutie manual si are 150000 km reali zic eu stiti ceva ar trebuii schimbat uleiul la cutia de viteze ? Vreau sa schimb distributie ulei filtre antigel curea transmisie si oring trebuie sa schimb si uleiul la cutia de viteze?
Skip ads

  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
din ce zic baietii de pe forum ar trebui sa anulezi DPF ul cu totul ca sa nu ai probleme pe termen lung
  • MBuda

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Bunã, vreau sa cumpãr o insignia din 2015, 2.0 138cp, cu volan pe dreapta, 85.000km (53k mile)
https://www.autotrader.co.uk...t/201712262276483
Voi folosi mașina în Anglia, dar vreau pãreri despre aceasta motorizare. Am tot citit despre diferite probleme la modelele anterioare, dar la acest model am înțeles ca au fãcut anumite modificãri (in bine).
Știu ca nu are foarte multe dotãri, dar nu sunt nici pretențios, caut un model fiabil, preferabil aceasta motorizare, având taxe zero aici. Pãreri? Sugestii? Mulțumesc
  • MBuda

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Apropo, la modelul acesta de motorizare, cam ce ar trebui verificat când merg sa vad mașina? O sa iau pe cineva cu mine care se pricepe puțin, dar sa știu cam ce sa verific înainte sa o iau. Multumesc
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
La kilometrii astia ar trebui sa fie ca noua sa nu bata nimic la ea , pretul e normal pentru Anglia cred eu. Daca iei pe cineva care se pricepe sa verifice daca masina nu a fost lovita si daca motorul suna OK. In rest , tine de noroc Wink
Skip ads

  • deathwalker70

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut,

la fel ca majoritatea de aici, ma atrage modelul Opel Insignia si as dori sa va rog sa ma ajutati cu o parere. Anuntul in cauza este : https://www.autovit.ro/anunt..._form#xtor=SEC-81

*Ce parere aveti de motorul de 2000 disel, 140 cp - EcoFlex ?

Va multumesc anticipat,
Vlad
  • jonnz

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2015 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2016

  • Mesaj Privat
"Eleron lateral sport" zice tot
  • deathwalker70

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2018

  • Mesaj Privat
adica ? Sad e prea tras de coada anuntu vrei sa zici ?
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
@incalzirea auxiliara si cei 154K km , la banii astia bat rau la ochi ( pe langa eleron lateral Very Happy ). Altfel frumoase poze ( profi camera UHD) dar trebuie sa te astepti si la alte cheltuieli, la 8400 Euro ,clar e ceva in neregula ( ca idee sa intelegi , o masina ca insignia in Germania de 4 ani si sub 200k /km este undeva la 9.000-10.000E - in funcite de dotari-nu poate sa fie 6000-7000) ! automat diferenata se regaseste undeva Wink Bafta !
Skip ads

  • deathwalker70

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Plus comisionul samsarului.....mda....Multumesc frumos de sfat si de parere!
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Masinile bune si nemanarite, si in Germania sunt scumpe ( a se citi au pretul real )
Mega ofertele, au mari semne de intrebare Smile
  • panteraaroz

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare
Sunt in cautarea unui opel insignia si as avea mare nevoie de ajutorul vostru
As vrea sa nu sara de 10.000euro si sa nu fie mai veche de 2014
Mentionez ca vreau sa o cumpar din Germania,pentru un plus de siguranta
Multumesc anticipat
Ce parere aveti despre aceasta masina? https://www.mobile.de/ro/Aut...ar/258978196.html
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
@Pinkpanther , masina arata OK , interior curat , volan OPC,masina de privat ( mai poti negocia cat de cat ) faptul ca are 8 roti pe aluminiu e un plus de 300 euro ,important e sa aiba si carte de service ptr a verifica istoricul service, Aia ca nu are accident trebuie sa o verifici la fata locului , fiind privat mai poate omite... Wink Daca iti place ,merita , mai adauga vreo 700 euro la cheltuieli ca sa o aduci!Bafta multa!
  • ambivalent

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut!
As dori sa stiu de la posesori, sau cei ce cunosc motorul 2.0 CDTI 131 CP pe insignia facelift (2014) probleme de fiablititate, intretinere.
Sunt posesor de opel, luat de nou (corsa D) si in afara de o distributie schimbata preventiv la 85.000 km si supapa EGR, dupa 9 ani altceva major nu s-a investit in masina. Filtre/placute originale GM, ulei MOTUL schimbat intre 12-15 mii km si motorina de la pompa, nu de la baieti. Deci ma astept ca, in caz ca fac upgrade la modelul de top Opel la tot ceea ce e mai bun de la Insignia. Fiind plecat 6 luni pe an de acasa ca si la actuala masina, mai mult de 12-15 mii de km, nu voi face pe an, asa ca nu ma gandesc la investitii majore in urmatorii 3 ani daca ma hotarasc cu aceasta insignia - de la un dealer "Das welt" cu 45.000 km din romania, garantia 12 luni/fara limita de km.
Multumesc.
  • Frezzy

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
@ambivalent am fost in situatia ta si o regret de cand am cumparat insignia mea tot 2.0 131 . E o masina foarte frumoasa si dotata dar la 12-15 mii recomandarea pe care eu nu am bagat o in seama inainte si am fost luat de valul "diesel" , mergi pe benzina .Pentru mine 131 este prea putin pentru Insignia in momentul asta.Ori 160 cai ori benzina
  • ambivalent

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
@Freezy: Exista intotdeauna varianta unui remap (cred ca e undeva la 200 E operatiunea, dar fa-o numai la baieti priceputi): incepand de la 160 CP si 380 Nm pana la 190-200 CP - Daca vrei senzatii tari.
Poti sa ma ajuti in schimb cu alte informatii referitoare la: confort, greieri prin plastice, consumul tau, intretinere, probleme tehnice? Mersi
  • Enachedc

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2018

  • Mesaj Privat
@Ambivalent: Eu mi-am cumparat o Insignia 2014 facelift si sunt multumit de confort, in special cel al scaunelor. De obicei ma durea spatele dupa vreo 2-3 ore de condus la alte masini ( in special la Citroen) dar la Opel am ramas placut surprins de suportul lombar. Greierii din plastice nu i-am auzit, desi am vazut cateva review-uri in care se plangea lumea de calitatea plasticelor. Momentan am facut vreo 900 km si am un consum de 9L/100, condus mixt, dar in proportie de 60-65% in afara orasului. Precizez ca am motorul biturbo.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR