Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • vladonero

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am si eu un Kadett din 1989 cu motor C20NE si im curge ulei pe la garnitura de baie.Am schimbat garnitura , am pus una noua ELRING si parca curge mai tare.Am inceput sa imi fac probleme si tot studiind motorul am observat ca radiatorul de ulei nu se incalzeste niciodata ( semnificativ ) , acesta aflandu-se in fata radiatorului de apa.Am studiat in EPC si am vazut ca exista un termostat undeva deasupra filtrului de ulei si ma gandeam sa il schimb.Are cineva idee cum fac sa verific termostatul fara sa il desfac de pe motor?
Nu stiu daca asta o sa rezolve si problema cu scurgerile la baie dar....trebuie sa o iau sistematic
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Circuitul de racire al uleiului difera de cel de racire a apei, mai exact nu este prevazut cu termostat (ceea ce ai vazut tu deasupra filtrului de ulei era o sonda care indica daca presiunea in ciruitul de ungere este la o valoare optima - aprinde martorul de la bord). Circuitul de racire al uleiului este folosit in special la motoarele de "turatie" de aceea nu cred ca radiatorul de ulei se incinge semnificativ la turatii mici (sub 3500-4000 rot/min). Cred ca problemele la motorul tau pot fi cauzate de semeringul de la pompa de ulei.
  • vladonero

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Totusi informatia referitoare la termostat am luat-o din EPC unde scrie ca piesa respectiva ar fi un termostat.In fine trebuie sa desfac .Eu m-am gandit sa schimb semeringul de la distributie.Cu pompa de ulei nu prea stiu care e treaba dar am sa studiez.Chestia e ca pica ulei de ceva vreme dar de vreo 2 sapt pica mai rau si Sad( , uleiul e cam scump...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR