Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In ziua de azi, odata cu aparitia "talibanilor" drepturilor omului, daca nu esti minoritar in nici un fel, esti un gunoi... Crying or Very sad ... iar drepturile (firesti...) ale fiecarui grup etnic/religios/sexual s-au transformat prea adesea in privilegii, de neatins de catre "majoritari" Evil or Very Mad
Deci, nu e doar vina "lorrr" ca s-a ajuns la o astfel de situatie...
Eu tin minte cum cascam gura la nuntile de tigani, acum 40 de ani, cu "bulibase" in costum traditional, cu veste cu nasturi de argint...
Iar in timpul saptamanii, aceiasi frecau cu nisip de le ieseau ochii caldari de cupru, pe malul Timisului...
Ca sa nu spun ca venea o tiganca la matusa-mea sa faca curatenie, in lipsa ei, fara consecinte "suparatoare"...
Skip ads

  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Sorin, iti multumesc ca esti unul dintre co-forumistii care gandesc cu mintea lor, si nu privesc totul in alb si negru.

Inca un argument impotriva acestui topic:
http://www.evz.ro/articole/...-au-murit-atunci/
Vedeti la ce se ajunge daca mergem prea departe cu intoleranta si ura.
Atunci evreii erau considerati PRIN LEGE jigodii sub-umane. Acum tiganii sunt din nastere hoti, profitori si puturosi... Vreo asemanare, careva ? Cat mai avem pana sa facem LEGI discriminatorii ?

Cine nu cunoaste istoria, e condamnat s-o repete.
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sunt cu voi la faza asta cu politicienii si cu toti burtosii din masini de neam prost! m-as cam apuca sa ii injur dar .... nu! NU ii mai suport Ritzi, Pitzi, Udrea, Boc, fiica marinarului, figuristii de dorobanti, burtosii din guvern - parlament! huuuuaaaaa
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
xflo a scris:
sorin666 a scris:
[...]
Mie insa nu soarta poporului gipsy ma intereseaza (de altfel, daca nu s-au adaptat din timpul lui Voda Cuza, nu cred ca mai este vreo speranta...) ci "rromanizarea" celorlalti Crying or Very sad


Istoric vorbind, de obicei, la contactul dintre doua culturi, aia mai dezvoltata o asimileaza pe aia mai inapoiata.
Adica oamenii din cultura mai putin dezvoltata preiau ca model comportamentul, modul de viata, stilul celor din cultura mai dezvoltata.
Vedeti romanii si dacii, europenii si asiaticii pe vremea exploratorilor, amerindienii si colonistii, etc.

Acuma va intreb: daca multi dintre noi si-ar dori sa aibe palate, masini scumpe, ghiuluri, pitipoance si mult cash, sa fie invidiati de dusmani, sa n-aibe viata de familie, sa apara la televizor, sa aibe "fala" si sa nu-si ajute vecinii mai saraci "ca sa moara de ciuda"; daca tinerii nostri vor sa fie Guta sau Becali, atunci cine pe cine "colonizeaza" ?
De ce noi suntem in postura de a fi "rromanizati", si nu invers ?

Hai, inteleg de ce am fost "comunistizati", pentru ca a venit fratele rosu si ne-a bagat teava tancului in gura, si n-am avut de ales.
Dar eu nu tin minte sa fi vazut vrun tigan cu arma de foc care sa forteze pe cineva sa asculte manele in masina proprie, sau in birt, sau la petreceri, impotriva vointei lui Wink



da, genial, asa e...
se vede ca romanul neaos e cam slab de felul lui, dovada valorile pe care le cultiva, dovada cultura media cu toate porcariile care fac audienta si rating, dovada solidaritatea de grup aproape inexistenta...dovada sondajele sociale care releva cam ce isi doreste un roman de rand...foarte bine sintetizat de xflo, sunt de acord cu el...
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca stau sa ma gandesc, tiganii isi justifica averile exact ca politicienii: "vanzari anterioare". Ei au mostenit aur de la parinti si cu aurul ala isi construiesc palate si isi cumpara mertzane si ei si toti puradeii lor, da' mostenire mai e cacalau. Nu stiu cum dracu se face ca toti tiganii au fost patroni de filoane de aur.
In urma cu vreo doua luni un tigan arogant imi spunea ca el haleste carne pentru ca ei tiganii au bani si avea o sacosa cu bani de parca venea de la tezauru' bancii. De unde avea tiganu' bani? Pai era dotat cu o armata de nepoti plecati la "munca" in alte tari, iar aia ii trimiteau bani sa le ridice palate. Din ce observ ei muncesc mult mai eficient afara si castiga mult mai mult decat orice roman. In conditiile in care nu au scoala si nicio calificare e de remarcat performanta lor!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
"Muncesc" e cam mult spus tinand cont de ocupatia lor. Embarassed
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ma mai dispera ghicitoarele. Vaaaai! Pe ele le-a inzestrat Dumnezeu cu acest talent. Io cred ca le-a inzestrat Scaraoschi cu darul inselatului. Pe manelisti si cocalari (stiu ca-s oarecum sinonime cele doua notiuni) i-a ajutat Dumnezeu si a facut sa traga banii catre ei ca sarpele catre țâța vacii.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
legat de articolul din evz......
nu mai pot de compasiune! Wink hitler avea pasaricile lui,dar nu degeaba a facut ce a facut.....cei pe care i-a persecutat,gazat,macelarit..etc...au condus si conduc LUMEA.
evrei sunt un popor LENES(adica NU MUNCESC FIZIC)dar o fac foarte bine cu MINTEA.
din cate am citit,auzit..ei detin cele mai mari cantitati de AUR,DIAMANTE,CAPITAL din lume......atat despre ei.
cucerirea celor 2 americi s-a facut cu externalizarea popoarelor indigene...va mai aduceti aminte?
nu prea se scrie desprea asta...ca nu da bine....dar la originile actiunilor intreprinse pe teritoriul american sunt EVREII! dece? probabil ca aveti idee despre bogatiile gasite si exploatate in secolele trecute....
incercati sa cautati in adancul istoriei,nu toate stau asa cum credeti....
logic nu pot sa fiu de acord cu acesta,dar cum "ARTA CERE SACRIFICII",nu am cum sa ma impotrivesc.......
as avea o intrebare catre "luminatii"acestui forum?
credeti ca atentatele de la WTC au fost pura intamplare?credeti ca nici un american nu stia de existenta premeditarii? Wink
get real!
Skip ads

  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Ma mai dispera ghicitoarele. Vaaaai! Pe ele le-a inzestrat Dumnezeu cu acest talent. Io cred ca le-a inzestrat Scaraoschi cu darul inselatului. Pe manelisti si cocalari (stiu ca-s oarecum sinonime cele doua notiuni) i-a ajutat Dumnezeu si a facut sa traga banii catre ei ca sarpele catre țâța vacii.


Ghicitoarele nu fac bani din piatra seaca, ci de la clienti. Atita vreme cat sunt oameni care o sa apeleze la serviciile lor (apropo, oamenii aia sunt Romani, nu RRomani), ele o sa presteze.
Ca si prostituatele. Le condamnam pe ele, dar nu-i condamnam pe clientii lor.

Eu gandesc mai liberal de felul meu; exista o piata oriunde. Atita vreme cat exista cerere, e normal sa existe si oferta. Daca vrei sa descurajezi sau sa interzici anumite servicii, trebuie sa lucrezi si la cerere, nu doar la oferta. De aia este pedepsita si darea de mita, nu doar luarea, si este pedepsit si consumul de droguri, nu doar vanzarea.

Haideti sa dezaprobam si clientii serviciilor de ghicitorie sau de manelarie, nu doar pe prestatori. Ei doar satisfac o nevoie.
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:
[...]
evrei sunt un popor LENES(adica NU MUNCESC FIZIC)dar o fac foarte bine cu MINTEA.
[...]


Nici mie nu-mi place munca fizica. Stau toata ziua in fata laptopului si clampanesc din butoane. Sunt lenes oare ?
Einstein la fel, nu prea i-a placut sa dea cu sapa...

... Vorba aia, noi muncim, noi nu gandim Sad
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Stimabile, una este oferta concreta si alta este inselatoria!
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Stimabile, una este oferta concreta si alta este inselatoria!
de acord!!
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Octav> sa fim seriosi, aia de pe "May Flower" numai evrei nu erau, iar cei care au "pacificat" Vestul Salbatic ("in stil GW BUSH") nici atata... Wink
Astia cu zulufi au venit mai tarziu, in marile orase, AU MUNCIT si (in mare parte...) s-au scos.
Explictia "evreii si francmasonii conduc lumea" e PREA simplista, singurul sau rol social este sa adoarma constiinta luuzerilor ("daca tot nu avem nici o sansa, ce rost mai au eforturile") Laughing Exista urme de adevar in ea, fara indoiala, dar nu e o dogma care se poate generaliza...
Din anumite puncte de vedere, cele doua etnii, evreii si tignii se aseamana destul de mult... iti dau exemplul costumului barbatesc traditional, negru, sunt, probabil, singurele doua popoare care au inventat un cuvant special pentru toti "ceilalti" ("gagio", "goi"), au practicat partial si cam aceleasi meserii (muzicant, comerciant ambulant), sunt inasimilabile de catre autohtoni dar, in rest... ca de la cer la pamant...
Si... ca sa nu fie vorbe, nu sunt nici evreu, nici tigan... Laughing
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:legat de articolul din evz......
nu mai pot de compasiune! Wink hitler avea pasaricile lui,dar nu degeaba a facut ce a facut.....cei pe care i-a persecutat,gazat,macelarit..etc...au condus si conduc LUMEA.
evrei sunt un popor LENES(adica NU MUNCESC FIZIC)dar o fac foarte bine cu MINTEA.
din cate am citit,auzit..ei detin cele mai mari cantitati de AUR,DIAMANTE,CAPITAL din lume......atat despre ei.
cucerirea celor 2 americi s-a facut cu externalizarea popoarelor indigene...va mai aduceti aminte?
nu prea se scrie desprea asta...ca nu da bine....dar la originile actiunilor intreprinse pe teritoriul american sunt EVREII! dece? probabil ca aveti idee despre bogatiile gasite si exploatate in secolele trecute....
incercati sa cautati in adancul istoriei,nu toate stau asa cum credeti....
logic nu pot sa fiu de acord cu acesta,dar cum "ARTA CERE SACRIFICII",nu am cum sa ma impotrivesc.......
as avea o intrebare catre "luminatii"acestui forum?
credeti ca atentatele de la WTC au fost pura intamplare?credeti ca nici un american nu stia de existenta premeditarii? Wink
get real!
de acord cu cele scrise mai sus,dar cu diferentierea ca la inceputul celui de al doilea razboi mondial,toata economia lumii era depozitata in noua banci evreiesti,iar acum se afla stocata in 11 banci tot evreiesti,oare asta nu spune nimic?eu zic ca da,dar sa nu uitam ca DUMNEZEU atunci cind ia scos pe evrei din egipt lea spus ca vor fi cap si nu coada,de aceea au su luat aproape 60% din premiile nobel!
  • Eugen Ripanu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
In aprilie 1891, cu ocazia aniversarii a 25 de ani de la fondarea Academiei Romane, Mihail Kogalniceanu a tinut un discurs referitor, printre altele,si la dezrobirea tiganilor.(Fac o paranteza si spun ca intregul discurs este la fel de acual si astazi.)Poate fi gasit pe net.
Dupa cum ne-am comportat fata de ei secole intregi, nu e de mirare ca s-a ajuns unde s-a ajuns.
Ca popor, am dat si dam inca dovada de lipsa de civilizatie, in civilizatie incluzand si toleranta fata de aproape dar si grija fata de acesta.
Dupa secole in care au avut statutul de robi (cu tot ce inseamna acest statut), au fost eliberati (fostii stapani primind compensatii) fara a le fi asigurat nimic, un minimum de subzistenta:un acoperis deasupra capului, un lot de pamant din care sa se intretina. Ce solutii am fi gasit noi intr-o asemenea situatie, daca am fi fost in locul lor?Nu au avut zeci de ani acces la instruire prin scoala sau la asistenta medicala.
Pentru aceasta situatie, ce dureaza de cca.150, de ani statul roman nu are nicio responsabilitate?
Se doreste sa se rezolve o problema ce are radacini seculare, peste noapte. S-a cautat sau s-a gasit in aceasta perioada vreo solutie?
Problema trebuie tratata cu maturitate. Avem posibilitatea legala de a initia noi un pachet de legi aplicabile care sa-i integreze in societate macar in urmatorii 50 de ani.Cum am putea s-o facem? Iar pana atunci, sa facem tot posibilul sa ne civilizam si noi, sa respectam legile (asa cum le-o cerem si lor),sa ne ridicam gradul de cultura, sa formam o presa profesionista (nu din ziariste gen Laura Andresan), ajungand sa apreciem adevaratele valori, nu cele practicate de un Adrian, un Guta, un Salam, etc.Si, la fel e important, sa nu fim permanent in pozitia de "ofensati". Solutiile radicale propuse de unii colegi de forum nu mi se par a fi in concordanta nici cu perceptele crestine, nici cu civilizatia si nici nu pot fi aplicate in anul de gratie 2009.
Nu trebuie uitat:intoleranta naste intoleranta, ura naste ura, violenta naste violenta.
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
bai iubiti-va tiganii care se inmultesc ca ciupercile si nu muncesc, sunt niste paraziti care cersesc si fura, iubiti-va evereii care in perioada de care aminteste colegul xflo si cu putin inainte de ea taiau si spanzurau in romania...ei conduceau, ei aveau banii, ei jupeau saracii....iubiti-va de asemeni ungurii (unii sunt oameni f de treaba), acei unguri care vor stat unitar... in statul meu...acei unguri carora dupa revolutie Ungaria nu le-a acordat cetatenie pt ca nu sunt nici macar unguri...sunt bozguri ...sasii si svabii cum au primit cetatenie de la nemti?ce gospodarii au lasat aia cand au plecat,lasand satele goale...sa aiba tiganii unde sa se oploseasca...
nu sunt un om violent, nu vreau sa ii omor, sau mai stiu eu ce...vreau ca cei care ne conduc sa vina cu un pachet de legi in care sa fie explicat clar unde le e locul...cei care ne conduc...pana nu demult eram condusi numai de ministri unguri...waf oare care e numele tarii in care traiesc? Ungaria, Rromania sau ROMANIA?

in concluzie iubiti-va minoritatile

Crimele ºi ororile comise de comuniºtii evrei împotriva românilor este un subiect care descrie atrocitãþile perpetrate ºi trãdãrile fãcute de evrei împotriva românilor în perioada evacuãrii din Basarabia ºi Bucovina din vara lui 1940.

Acest subiect pune în context istoric problema revizionismului istoric iudaic. Acesta nu înceteazã sã rescrie istoria românilor în funcþie de interesele strãine românilor. Inventând antisemitisme false, apoi pictând pe români în culorile mincinoase ale unui oprobiu dezlãnþuit contra unui neam întreg revizionismul istoric iudaic neagã Holocaustul roºu prin care zeci de milioane de creºtini dintre care peste douã milioane de români au pierit sub bolºevici, conduºi de cadre iudaice.

Scriitori de rea credinþã au putut descrie, pentru a ilustra minciuna cã România ar fi "ucis, ucis, ucis", jandarmi români operând în teritoriile ocupate de teroarea horthystã! Când minciuna lui Elie Wiesel este dezvãluitã de Eugen Ionescu în direct la televiziunea francezã, acuzatorul începe sã oscileze ºi se dã singur în vileag declarând sforãitor cã "oricum ascultãtorii nu se preocupã de istorie". Ei bine, istoria preocupã intens pe români, care, deºi iartã creºtineºte, au suferit prea mult pentru ca sã uite vreodatã :
Trebuie precizat cã NV Transilvaniei a fost sub ocupaþie maghiarã ca urmare a Dictatului de la Viena, din 30 august 1940 ºi pânã la 25 octombrie 1944, ziua când Transilvania este eliberatã în întregime.



Dictatul de la Viena. Atrocitati maghiare contra românilor



Dictatul dela Viena, impus Romaniei de Germania nazista si Italia fascista, la cererea insistenta a Ungariei horthyste, a fost unul din cele mai brutale acte de brigandaj international savarsite in preajma si in cursul celui de al doilea razboi mondial. Se smulgea prin acest nedrept si repudiat act, din trupul Romaniei, un teritoriu de 42,243 km.2 cu o populatie de 2.603.589 locuitori, dintre care 1.304.898 romani si numai 968.000 maghiari.

Momentul ales de Germania si Italia pentru dezmembrarea integritatii teritoriale si nationale a Romaniei, a pus poporul roman in fata unei situatii limita.

Dupa ce Germania anexase Austria si cotropise Cehoslovacia in cursul anilor 1938 / 39, cu asentimentul democratiei occidentale, a dispus si deslantuit cea mai mare si distrugatoare conflagratie a secolului nostru.

Timp de un an de zile sunt ocupate Polonia, Albania, Danemarca, Norvegia, Belgia, Olanda si Franta. Succesele germane din centrul si vestul Europei s'au repercutat grav asupra situatiei politice a Romaniei. Intreg sistemul sãu de aliante se destramase ramanand practic izolata in fata presiunii Germaniei.

Profitand de aceasta situatie, cercurile revizioniste din Ungaria horthysta, dupa ce se aliniaserã deplin si definitiv alaturi de Germania si Italia, au considerat ca a sosit momentul oportun pentru a se infrupta si din trupul Romaniei, dupa ce sfârtecaserã corpul muribund al Cehoslovaciei, prin destramarea acesteia in Martie 1939.

La solcitarile repetate si presante ale guvernului horthyst, Germania si Italia au gandit un plan diabolic, prin care sa atraga si mentina ambele tari, in orbita lor politica. Acest plan era de a rupe arbitrar din pamantul Transilvaniei un teritoriu, care nemultumind apetiturile mereu crescande ale Ungariei, constituia o amenintre grava pentru Romania, in ce priveste restul teritoriului Transilvaniei.

Odata realizat acest rapt teritorial, Germania a fluturat in fata cercurilor revizioniste dela Budapesta mirajul altor anexiuni, lasand in acelasi timp Romaniei speranta inlaturarii acestei decizii atat de nedrepte.
Intreg acest plan a fost creionat si adoptat inca in 28 Augurst 1940 in timpul intalnirii dintre Ribbentruop si Ciano, incat in momentul sosirii reprezentantilor guvernului roman la Viena, M. Manoilescu si Valer Pop in 29 August, decizia era luata. Folosind o gama intreaga de presiuni si amenintari, i s'a cerut ministrului de externe al Romaniei, M. Manoilescu, pe un ton ultimativ, sa accepte "arbitrajul" guvernelor german si italian, cei doi potentati, declarand ca in caz de refuz, Romania va fi atacata si stearsa de pe harta Europei!

"Totul apare ca o piesa scrisa dinainte, in care nici o vorba nu se poate schimba", telegrafia M. Manoilescu la Bucuresti. "Alternativa pe care mi-au pus-o a fost urmatoarea: sau primim arbitrajul astazi 29 August, cel mai tarziu la miezul noptii, incat maine sa se poata lua hotarîrea, sau, daca nu primim, vom fi maine atacati si va fi sfarsitul Romaniei"...

In fata acestei amenintari grave, factorii de decizie politica au dezbatut in noaptea de 29/30 August, linia politica pe care o va urma guvernul roman.

Vestea celor petrecute la Viena a zguduit intreg poporul roman. Toata suflarea romaneasca a condamnat vehement acest act de incalcare a celor mai elementare norme de drept international. De acum, reintregirea tarii prin anularea nedreptului dictat va fi scopul suprem al luptei poporului roman, din sanul caruia s'a evidentiat atitudinea si actiunea Miscarii Legionare.

Dictatul dela Viena s'a rasfrant asupra popultiei romanesti din teritoriul cedat, in special. Comportamentul fortelor maghiare horthste si soviniste fata de populatia romaneasca a concurat cu cel al fortelor de ocupatie ruseti dupa 1944 in teritoriile ocupate.

Dupa retragerea armatei romane din Transilvania cedata, indata s'a deslantuit un potop de atrocitati asupra populatiei romane.

Guvernul maghiar, nu numai ca n'a voit sa asigure ordinea in teritoriul ocupat de armanta maghiara ci, dimpotriva, a incurajat teroarea, atrocitatile si opresiunele, unitatile armatei de ocupatie participand la masacrele si nelegiuirile savarsite asupra pasnicei populatii romanesti, lipsita de orice aparare1).
In Septembrie, Octombrie si Noembrie 1940, populatia romaneasca de bastina din Transilvania de Nord, care a ajuns din nou sub stapanirea Ungariei, a trait unele dintre cele mai grele incercari ale existentei sale. Asasinatele, schingiuirile, arestarile, internarile in lagare, talhariile, jafurile, devastarile de sate romanesti, pangaririle, profanarile, incendierile, dãrâmãrile de biserici, expulzarile populatiei romane, isi ajung apogeul in lunile aratate mai sus.

Deslantuirea atrocitatilor maghiare asupra populatiei romanesti n'a fost provocata, deoarece armata maghiara de ocupatie n'a intampinat nici o rezistenta din partea populatiei romane, fapt care s'a putut verifica si acolo unde armata maghiara a organizat masacre in massa. In intervalul dela 1 Septembrie 1940 la 15 Mai 1941, teroarea intetinuta de guvernul maghiar asupra populatiei romanesti din Transilvania de Nord se oglindeste in urmatorul sinistru bilant de atrocitati:

Omoruri si asasinate.......................919
Schingiuiri.....................................771
Batai............................................3373
Arestari..................................... 13369
Profanari.......................................117
Devastari in massa...........................96
Devastari raslete.............................405


Pentru a ne da seama de violenta atrocitatilor maghiare din Transilvania cedata Ungariei, voi rezuma principalele orori la care a fost supusa populatia romaneasca:

In TRASNEA (jud.Salaj), la 9 Sept. 1940, trupele maghiare au intrat in sat, in timp ce populatia era adunata in frunte cu preotul Costea, pentru a le face o buna primire2). Dupa ocuparea satului, auzindu-se focuri de arma spre soseaua din marginea satului, trase de un grup de soldati in stare de ebrietate, se trece la macelarirea populatiei romane. Romanii sunt masacrati cu focuri de arma si mitraliera, strapunsi cu sabiile si baionetele, iar casele atacate cu grenade si incendiate. In acest macel au fost ucisi peste 100 de romani (copii, femei si barbati), iar peste 40 de gospodarii au fost incendiate.
Cadavrul ciuruit de gloante al preotului roman Costea este lasat pe prispa casei incendiate, unde il mistue flacarile.
Invatatorul Cosma si sotia lui sunt dusi sub escorta pe camp, unde sunt impuscati pe la spate.

Soldatii intra in biserica, unde ucid cativa copii si pangaresc lacasul sfant, descarcand gloante in altar si in icoanele sfinte.
IP (jud.Salaj). In noaptea de 13 spre 14 Septembrie 1940, trupele maghiare au patruns in comuna, deslantuind un macel oribil si tot atata de sangeros ca cel dela Trasnea. Au fost ucisi, macelariti si ciopartiti cu barbaie uluitoare:

82 copii
36 femei
37 barbati
______________
Total: 155 Romani

Romanii ucisi au fost ingropati intro'o groapa comuna.
MARCA (jud. Salaj). La 7 Sept. 1940, Regimentul de honvezi a jefuit comuna si a ucis 19 persoane.
ZALAU (jud. Salaj). La 7 Sept 1940, soldatii unguri au executat la marginea orasului familiile Vicsa Gheorghe si Prunea Gheorghe. Sotia lui Vicsa era insarcinata, iar soldatii unguri i-au scos copilul din pantece cu baionetele, apoi l-au ciopartit.
MURESENII de CAMPIE (jud.Salaj). In noaptea de 23/24 Sept. 1940, soldatii unguri au macelarit familia preotului Bujor Laurentiu.

In aceleasi conditii au fos macelarti: sotia invatatorului si fetita sa in varsta de 4 ani, un taran roman si sotia acestuia, apoi servitoarea preotului. In total au fost macelariti 11 romani.

NADASEL(jud. Salaj). In 30 Noembrie 1940, o banda de unguri din comuna VISTEA a taiat cu securile capul tanarului Ciocanas Ioan, in vazul surorii sale mai mici.

HUEDIN (jud. Cuuj). La 25 Sept. 1940, un ofiter ungur cu unitatea sa a impuscat in massa un grup de 20 romani, soldati rezervisti, care se intorceau dela concentrare din armata romana, ducandu-se spre casele lor din teritoriul cedat.
Protopopul roman Munteanu Aurel a fost maltratat si schingiuit pana a murit. A fost apoi ciopartit cu baionetele, iar cadavrul a fost purtat pe strazile orasului in vazul populatiei.


CULPIU (jud. Mures). Invatatorul roman Munteanu Aurel a fost maltratat si spintecat cu cutitul de o banda de civili si militari unguri, condusa de servitorul Zsonogar Domokos.

PORTIA (jud.Salaj). La 6 Sept. 1940, jandarnii unguri au tintuit in cuie un steag romanesc in spatele primarului Craciun Pavel, pe care l-au escortat pe jos in aceasta stare pana la Simleul Silvaniei.
Tot timpul drumului a fost lovit cu patul armei, intepat cu baioneta si batjocorit.

JIMBOR (jud. Odorhei). Primarul Simion Nicolae a fost ciopartit cu lovituri de secure si cutite de catre ungurii Rigo Zoltan si Pall Ianos care i-au scos si ochii.

ORADEA. Numerosi romani au fost huiduiti, batuti si batjocoriti, pentru faptul ca au fost auziti vorbind romaneste.
POIANA SARATA (jud. Trei Scaune). Sublocotenentul ungur Molnar a violat cateva fete romance pe care, apoi, le-a izgont peste granita.

Expulzarile s'au efectuat de autoritatile maghiare pe intreg terioriul cedat. Cea mai mare parte dintre expulzatii romani au fost ridicati de catre organele militare si politienesti, adunati in convoaie escortate si izgoniti peste frontiera, fara nici o formalitate de expulzare si sub amenintarea ca vor fi executati daca se vor intoarce.
In urma teroarei maghiare din Transilvania de Nord, exodul populatiei romane spre Romania a crescut in mod considerabil.
Pana la 1 Ianuarie 1941, numarul total al romanilor refugiati era de 109.532 suflete, la care se mai adauga si cei 11.957 romani expulzati de autoritatile maghiare.

In intervalul aratat , statistica atrocitatilor comise de maghiari asupra populatiei romane din Transilvania cedata, pe judete , ne da cifrele urmatoare :

statisticistatistici

statistici

O mare parte dintre romanii refugiati, pot fi considerati tot ca expulzati,deoarece asupra lor s-au exercitat presiuni pentru a pleca din teritoriul cedat si dupa ce li s-au luat declaratii fortate ca pleaca de buna voie si ca renunta la cetatenia maghiara, au fost escortati de autoritatile militare si politienesti la frontiera si alungati in Romania.

In ianuarie , februarie , martie si aprilie 1941, refugierile si expulzarile de romani din Transilvania sunt in scadere, insa destul de importante pentru a ridica cifra exodului populatiei romane evacuate la 150.000 suflete.

Pentru a ne da seama de violenta atrocitatilor maghiare din Transilvania cedata Ungariei, vom rezuma principalele orori la care a fost supusa populatia romaneasca



1. MASACRE SI OMORURI

A. In masa

1. Trasnea (judetul Salaj) La 9 septembrie 1940 , trupele maghiare au intrat in sat, in timp ce populatia era adunata in frunte cu preotul Costea, pentru a le face o buna primire. Dupa ocuparea satului, auzindu-se focuri de arma spre soseaua din marginea satului , trase de un grup de soldati unguri in stare de ebrietate, unitatile maghiare au dezlantuit macelul asupra populatiei romane. Romanii sunt masacrati cu focuri de arma si mitraliera, strapunsi cu sabiile si baionetele, iar casele atacate cu grenade si incendiate.

In acest macel au fost ucisi peste 100 de romani(copii , femei si barbati) , iar 40 de gospodarii au fost incendiate.

Cadavrul ciuruit de gloante al preotului roman Costea este lasat pe prispa casei incendiate, unde il mistuie flacarile.

Invatatorul Cosma si sotia lui sunt dusi sub escorta de camp, unde sunt impuscati pe la spate, in timp ce erau indemnati de soldati sa fuga.

Soldatii intra in biserica , unde ucid cativa copii si pangaresc locasul sfant , descarcand gloante in altar si in icoanele sfinte.

2. Ip (judetul Salaj) In noaptea de 13 spre 14 septembrie 1940 , trupele maghiare au patruns in comuna , dezlantuind un macel oribil si tot atat de sangeros ca si cel de la Trasnea.

Au fost ucisi , macelariti si ciopartiti cu o barbarie uluitoare 155 de romani dintre care 82 copii , 36 femei si 37 de barbati. Romanii ucisi au fost ingropati intr-o groapa comuna

3. Cosmiciul de Sus ( judetul Salaj) . La 18 septembrie 1940 , armata maghiara fara nici un motiv a masacrat 16 tarani romani (15 barbati si o femeie), care au fost aruncati intr-o groapa comuna si ingropati fara preot.

4.Marca (judetul Salaj) La 16 septembrie 1940 , regimentul 32 de honvezi a jefuit comuna si a executat 5 tarani romani. In noaptea de 16/17 septembrie , soldatii unguri au omorat alte 3 personale. In total in comuna Marca au fost ucise 19 persoane.

5. Camar ( judetul Salaj) La 16 septembrie 1940 armata maghiara a masacrat 4 tarani romani.

6.Simleul Silvaniei ( judetul Salaj) In 14 septembrie 1940 , armata maghiara a schingiuit si ucis 7 romani.

7. Zalau (judetul Salaj) La 7 septembrie 1940 soldatii unguri au executat la marginea orasului familiile Vicas Gheorghe si Prunea Gheorghe ( in total 5 persoane) Sotia lui Vicas era insarcinata, iar soldatii unguri i-au scos copilul din pantece cu baionetele , apoi l-au ciopartit.

Pe soseaua Mesesului , in apropierea orasului Zalau, armata maghiara a executat 13 romani , soldati rezervisti , care se intorceau de la concentrare din armata romana si se duceau la caminele lor in teritoriul cedat Ungariei.

La 10 septembrie 1940 , un capitan ungur a impuscat cu revolverul pe taranul Sarbu Gheorghe si 2 femei , in curtea liceului Wesselenyi unde era instalat Comandamentul militar maghiar.

8. Zauani-Nusfalau (judetul Salaj) In septembrie 1940 , armata maghiara e executat pe soseaua Zauani – Nusfalau , 13 romani , soldati rezervisti care se intorceau de la concentrare din armata romana . In hotarul comunei Zauani armata maghiara a mai executat alti 4 tarani romani.

9. Muresenii de Campie ( judetul Cluj) In noaptea de 23/24 septembrie 1940 , soldatii unguri au macelarit familia preotului roman Bujor Laurentiu.

In aceleasi conditii au fost macelariti : sotia invatatorului si fetita sa in varsta de 4 ani, un taran roman si sotia acestuia,apoi servitoarea preotului. In total au fost macelariti 11 romani.

Victimele au fost jefuite si ingropate intr-o groapa comuna . Ele au fost ucise cu o cruzime infioratoare.

10. Huedin (judetul Cluj) La 25 septembrie 1940, un ofiter ungur cu unitatea sa a impuscat in masa un grup de 20 de romani, soldati rezervisti care se intorceau de la concentrare din armata romana , ducandu-se la casele lor din teritoriul cedat.

11.Braisor (judetul Cluj) La 17 septembrie 1940, pe soseaua ce duce la Huedin, au fost ucisi 3 tarani romani.

La 23 septembrie 1940 , soldati si civili unguri au ucis alti 3 tarani romani din Braisor, iar sotiile acestora au fost schingiuite

12.Hodis (judetul Cluj) La 17 septembrie 1940 o banda mixta de soldati si civili unguri au macelarit cu cutitele si topoarele 5 tarani romani.

13. Sucutard (judetul Somes). La 19 septembrie 1940 ,soldatii unguri au impuscat 4 tarani romani. I-au pus sa-si sape groapa comuna , apoi i-au executat. Tot in aceeasi zi au mai fost executate 2 fete.

Orori si executari in masa a locuitorilor romani au mai avut loc in comunele : Baia Mare (jud. Satu Mare) , 14 persoane; Belini(jud. Trei Scaune), 10 persoane; Almasul Mare (jud. Bihor), 16 persoane; Hida-Bragu ( jud. Cluj), 10 persoane; Valea Draganului (jud. Cluj) , 12 persoane; Hoteni (jud. Maramures), 16 persoane; Poenile de Sub Munte(jud. Maramures),5 persoane;Almosd (jud. Bihor), 10 persoane; Cluj , Oradea si Targu Mures etc

B. Omoruri individuale

Asasinatele razlete de 1-4 romani au avut loc pe intregul teritoriu al Transilvaniei cedate Ungariei prin Arbitrajul de la Viena.

Aceste asasinate au fost comise cu o bestialitate si o cruzime de nedescris.

1.Ditrau (judetul Ciuc) La 12 septembrie 1940 , Tepes Ilie, padurar din comuna Bicazul Ardelean, a fost chemat la comandamentul militar maghiar din Ditrau , care era instalat in localul primariei. Acolo a fost snopit in batai , ciopartit cu lovituri de cutit, apoi in stare muribunda a fost aruncat pe fereastra in strada,de la etajul primariei. In strada si-a dat sufletul si cadavrul sau a fost lasat 2 zile vederii publicului.

2. Huedin (judetul Cluj) Protopopul roman Munteanu Aurel a fost maltratat si schingiuit pana a murit. A fost apoi ciopartit cu baionetele iar cadavrul sau a fost purtat pe strazile orasului in vazul populatiei. In aceleasi conditii a fost omorat si gardianul public Nicula din Huedin.

3. Domosani (judetul Cluj) Taranul Pantea Ioan a fost ucis taindu-i-se arterele de la mana dreapta apoi i s-a infipt baioneta in piept, in fata copiilor lui , Lenuta si Marioara, care s-au salvat cu fuga.

4. Nadasel (judetul Cluj) In 30 noiembrie 1940 o banda de unguri din comuna Vistea a taiat cu securile capul tanarului Ciocanas Ioan, in vazul surorii sale mai mici.

5. Culpiu (judetul Mures) Invatatorul roman Onu V Ioan a fost spintecat cu cutitul de o banda de civili si militari unguri condusa de servitorul Zsonogor Domokos.

6. Martanus (judetul Trei Scaune) Taranul Popescu Ioan, in etate de 73 ani, a fost spintecat cu cutitele si securile, iar cadavrul sau a fost aruncat intr-o groapa de gunoi.

Majoritatea asasinatelor comise de unguri in Transilvania cedata au fost savarsite cu cruzimea cazurilor citate mai sus. Totalizand , intre 1 septembrie 1940 si 15 mai 1941 au fost ucisi 919 romani

II. SCHINGIUIRI

Schingiuirile si maltratarile au avut loc atat in masa cat si individual. Barbaria lor intrece orice inchipuire omeneasca.

A. Schingiuirile in masa

1. Belini (judetul Trei Scaune) In noaptea de 13/14 septembrie 1940 au fost ridicati de la casele lor si arestati intr-un sopron , un numeros grup de romani (barbati,femei si copii) Aici, soldatii si civilii unguri i-au batut cu ciomege de stejar verde,anume pregatite, lovindu-i fara nici o crutare. Din sopron, victimele erau tarate si aruncate intr-o magazie,unde erau supuse alor serii de torturi. Astfel , lui Bucur Iosif i-au jupuit pielea de pe spate; lui Pacuraru Alexandru i-au rupt o mana si i-au spart capul; lui Morar Eugen i-au sfaramt bratele; iar pe Pacuraru Mihail Mica l-au ciopartit cu cutitele. Printre cei schingiuiti se mai aflau : Suciu Gheorghe, Puscas Ioan , Pacuraru Gheorghe,Bucur Ioan,Vancea Elisabeta si multi altii

2 . Cluj. La 11 septembrie 1940 , un grup de 17 gardieni publici romani au fost prinsi pe strada de o banda de civili si soldati unguri, in timp ce se intorceau de la Politie unde fusesera chemati de autoritatile maghiare. Ei au fost injunghiati cu cutitele si baionetele . Au fost apoi dezbracati de uniforme, batjocoriti in mod salbatec si dusi la inchisoarea Tribunalului, unde trei dintre ei au fost injunghiati din nou cu cutitele si aruncati in celule, unde au murit in chinuri.
In aceeasi zi , in cartierul Manastur, au fost schingiuiti oribil numerosi locuitori romani. In septembrie 1940 , numai in orasul Cluj au fost schingiuiti un numar de 94 de romani.

3. Tirimia (judetul Mures) La 14 septembrie 1940 , un grupt de 40 de romani au fost schingiuiti si batuti de soldati unguri. Intre cei schingiuiti se aflau : Laslo Augustin si sotia , carora li s-au batut spini in palme , Baba Avram (oribil mutilat), Chirila Dumitru, Suteu Tudor,Suteu Ananie si multi altii



no offece, dar asta e realitatea...voi iubitii, eu nu pot...
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cum spunea un bun amic de al meu, OMUL trebuie sa dispara ,sincer nu stiu de unde ai aceste informatii stiam de cateva dintre ele dar nu de sadismul acestor fapte istorice cumplite pentru acele vremuri si nu numai.
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
alexey, istoria e plina de abuzuri si de fapte ingrozitoare, toate facute oamenilor de catre oameni, sub diverse pretexte.

Care e solutia ta ? Sa raspundem abuzurilor cu abuzuri mai mari, sa raspundem opresiunii prin ura si mai mare, si daca primim o palma, sa scoatem cutitul ?

Eu nu cred in asa ceva. Asa cum spunea Eugen Ripanu, violenta naste mai multa violenta, si cine scoate sabia de sabie va pieri.

Cititi raportul lui Tismaneanu, veti vedea si acolo atrocitati la fel de mari ca cele enumerate mai sus. Cine ni le-a facut alea ? De ce acum inca ii votam pe unii din cei care au participat la ele ?
De ce nu-i uram pe rusi, pentru ca ne-au impus 50 de ani de comunism intunecat ? De ce nu-i uram pe nemti, pentru ca au iscat 2 razboaie mondiale ?

Oricand putem gasi motive sa uram pe cineva. E mult mai greu sa gasim partile bune, si sa acceptam. Dar o data ce reusim, eu sunt convins ca ne va fi tuturor mai bine, si noua si lor (oricine ar fi acesti "ei").
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
stimate coleg xflo..nu sunt un om violent, nu doresc sa le fac rau pt ceea ce inaintasii lor au facut inaintasilor nostri...dar nu pot sa ii iert ca neam(natie) si nici nu pot sa convietuiesc bine cu ei atat timp cat ei vor si fac aceleasi lucruri ca in trecut... ei au venit in ROMANIA, ei au venit peste noi care deja eram formati ca neam, nu noi am intrat peste ei.. ar trebui ca ei sa incerce sa convietuiasca aici impreuna cu romanii, nu sa ceara autonomie & etc.....norocul nostru e ca nu avem parte de razboi...caci dupa cum se comporta pe timp de pace...nu vreau sa ma gandesc ce ar face atunci...
nu zic...si noi romanii avem oameni de nimic, "fiecare padure are uscaturile ei", dar sunt romani si daca e sa ma faca un roman sa ma simt de kkt e cu totul altceva decat daca ma face o persoana dintr-o minoritate, care nu vrea , nici dupa sute de ani, sa vorbeasca bine romaneste...si in al carei buletin la cetatenie scrie roman

si acum sunt sate unde ungurii sunt majoritari...si asta datorita ocupatiei austroungare....unde romanii sunt injositi si se incearca inca de pe atunci maghiarizarea lor...
...dar e prea multa polemica si prea multa istorie si nu cred ca isi are rost pe un site al unui club auto...
totusi... am o intrebare...cum sasii si svabii si alte natii germane, care au fost aduse tot in timpul ocupatiei, cum au putuit convietui atat de bine cu romanii? cum au putut sa isi vada de gospodariile de familiile si de agoniseala lor? cum?
intr-ader e mult mai usor sa urasti de cat sa iubesti...aici ai mare dreptate, dar..dar cum sa iubesti ceva ce iti defaimeaza neamul si traditiile, iti schimba cu forta religia si numele...cumsa poti iubi ceva ce iti face rau?cum?
cum sa-i iubesc?cum?
am ajuns la discutia asta pt ca noi ca neam asemeni inaintasilor nostri suntem firi calde, primitoare si suntem iubitori...
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@alexey - tu vorbesti aberatii cu satele unde sunt unguri majoritari si isi bat joc de romani. Ma gandesc ca tu stii chestiile astea din auzite ca vad ca esti moldovean , dar eu traiesc in transilvania si iti spun ca lucrurile nu stau chiar asa. Pe jumatate sunt si eu ungur si pe jumate german si credema ca populatie de rand nu vrea nici o autonomie. "AUTONOMIA" a pornit tot de sus de la conducerea tarii. Si daca tot esti suparat pe austro-ungari de ce ti-ai cumparat OPEL de ce nu ti-ai cumparat VOLGA sau DACIA?. DIn pacate neamul romanesc este defaimat si in zilele noastre de foarte multi romani si chiar de conducatorii nostri. Si pentru incheiere chiar daca sunt 1/2 ungur si 1/2 neamt logodnica mea este ROMANCA si eu sunt TOT ROMAN.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR