Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Propunere Jurnalul Naþional: "Þigan" în loc de "rom"

continuarea : http://www.jurnalul.ro/arti...gan-in-loc-de-rom
buun! a inceput sa se miste ceva!
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu ai sa vezi asa ceva, o sa sara tiganii cu drepturile lor cu blabla .....discriminare si altele deci ......
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu e nici o discriminare...sa isi aleaga alt nume....o alternativa ar fi: "romani" fara â,de la Roma ,capitala Italiei! Very Happy
  • UnIKuL

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nici eu nu suport tiganii in nici un fel... chiar daca am intalnit si oameni intre ei... dar care sunt mult prea putini in comparatie cu numarul lor... de impuscat... era bun antonescu cand ii tinea sub calcai si nea nicu cand ii scoatea cu japca la munk... dar acum s'au "smecherit" si nu le e frica sa scoata cutitul la tine (sunt patit)... sa nu mai zic ca sunt mai uniti ca noi, poate si pentru faptul ca, intr'adevar la nivel inalt li se ia apararea in detrimentul nostru
Skip ads

  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
* 2. Rom/tigan |
* de Danuta |
* 01/03/2009 19:01:57

Tiganii sunt cetateni romani, dar nu sunt romani,adica nu apartin grupului etnic roman, sau natiunii romane care implica recunoasterea si respectarea culturii romane. Nu confundati cetatenia (apartine statului) su nationalitatea (apartine culturii) si etnia (apartine geneticii). Tiganii au genetica asiatica (haplogrup H) si cultura a subcontinentului indian (centrata pe notiunea de tabu, "marime"). Numele de tigan si l-au ases singuri, in incercarea de a trece drept greci apartinand cultului athinganoi (divinatoriu. In realitate, nu au facut niciodata parte din cultul respectiv, la vremea respectiva nu aveau pretentia ca stiu sa ghiceasca viitorul, acesta fiind un apanaj elen (a se vedea oracolul din delphi). Numele de Gypsy, tot ei si l-au luat cand au vrut sa treaca drept egipteni (Egyptians) crestinati pe la 1250, cand papa a dat ordin ca pelerinii sa primeasca casa si masa gratis. Au colindat Europa declarandu-se pelerini egipteni. Exista mai multe studii referitoare la tendinta cameleonica a acestui grup etnic, in special de aruncare a responsabilitatii asupra ne-tiganilor(gagii). Cred ca, pentru a deveni un popor, tiganii trebuie in primul rand sa recunoasca cine sunt. Schimbarea numelui nu atrage dupa sine si schimbarea stilului de viata.Le doresc succes.

Am citat un coment din linkul lui octav13
Si daca mai "sapam", mai gasim si alte clarificari, cred.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:ia zii domn'le,ca mata esti in Austria,ce parere au ei despre noi?
cred ca tocmai romani plecati in afara ,cei care sunt onesti ,normal,sa mai aduca un plus de imagine romaniei!

octav, majoritatea austriecilor, oameni de rand, au o parere buna despre romani. Suntem muncitori, ne adaptam repede, gasim solutii la care multi austrieci nici nu viseaza (am intalnit austrieci care daca nu au surubelnita nu pot desface un surub cu cap ingropat), muncim orice fara sa ne gandim ca e injositor si multe altele. Parerile negative sunt legate tot de tigani, cersetori, Viena e plina, la un colt sta mama, la un altul tata iar la celelalte 2 colturi copiii. De furat nu am auzit sa se planga pt ca probabil aici nu au curaj ca ii calca astia pe cap rapid. Cea mai tare faza am vazut la CE 2008 cand cateva posturi de televiziune, au amintit de disparitia lebedelor odata cu migrarea romanilor catre vest si chiar au averitzat Elvetia sa aiba grija cu romanii pe timpul campionatului.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Deja s-a intins pe patru pagini aceste comentarii despre romi,tigani cum vreti voi sa le spuneti.
Problema noastra a romanilor in general e ca ne intereseaza de ceea ce este in curtea vecinului in primul rand (vezi incidentul "capra"),si nu ne obosim sa ne schimbam noi in primul rand.
Sa incercam sa fim mai concilianti, sa zambim mai mult(da,da chiar daca suna copilareste mult mai multe se pot rezolva cu un zambet decat cu o injuratura),sa reciclam, intr-un cuvant sa schimbam NOI sistemul,pentru ca suntem singurii care sunt in masura sa faca asta.Nu sa asteptam sa ajungem la nivelul altor tari stand cu mainile in san.
Nu cred ca Franta,Germania,Cehia etc. au ajuns unde au ajuns "facandu-se unii pe altii".

Ne gandim doar la noi si la propriul interes.Atata vreme cat mi-e mie bine pe moment e bine.Cred ca mentalitatea asta ar trebui schimbata.

Vad in trafic unii parinti cu copii care din dorinta de a ajunge mai repede undeva incalca toate regulile de circulatie.Ce invata copilul acela de la el?Ca tatal lui e SMECHER. Si asa o sa vrea si el sa devina cand va creste si va lua carnetul.

Si astfel nu o sa scapam niciodata de acesti Smecherasi care impanzesc tara si continua sa o tina la acelasi nivel(subturat-ca sa folosesc termeni mecanici).

Inca ceva si am terminat,pentru ca vad ca m-am lungit.
Aceste tari dezvoltate din europa credeti ca nu au tigani?Oho...si inca cum.Cel putin Spania...Dar au facut ceva in acest sens.

Aceasta e parerea mea.
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
CAZ REAL :
Orasul Comanesti, 2005 - Inundatii pe raul Trotus, cateva zeci de case luate de apa.
Aici intervine statul roman ptr a ajutora sinistratii, romi si romani si se hotaraste sa fie cazati in 2 scoli din localitate, separat.
Scoala in care au fost cazati romii (perfect functionala, de altfel) a ramas in doua saptamani fara jumatate din caloriferele din fonta, fara usi, fara table. Inca o luna a trecut si scoala a ramas ca dupa un uragan. Fara instalatie de incalzire, fara grupuri sanitare, fara lambriu si gresie pe pereti, fara usi si geamuri, fara absolut nimic. Au furat chiar si sifoanele de pardoseala, facute din fonta.
Cand sa vina saracii copii la scoala, nu au mai gasit nimic, decat o ruina.
Acum, statul aloca fonduri ptr reabilitarea si modernizarea scolii, ptr ce au distru si furat tiganii.

Autoritatile nu misca un deget in privinta problemei, care cu siguranta nu este un aizolata.Tiganii astia sunt parazitii societatii. Daca ar fi dupa mine, i-asi strange pe toti intr-un loc si asi arunca o bamba atomica peste ei Evil or Very Mad
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
romania e prea mica sa schimbe singura ceva; dar ar fi o idee sa mai convingem o natiune mai mare sa faca lobby pentru folosirea denumirii de tigan referitor la acei membri ai comunitatii rromanes recunoscuti ca fiind: delicventi, recidivisti, infractori, fara loc de munca stabil, situatie sociala recunoscuta, etc
Cu restul n-am nimic impotriva, sunt si rromi de treaba si foarte sufletisti;
dar aia care fura doar din obisnuinta, care distrug pentru ca eu ei nevoie sau chef, da, aia ar trebui sa nu ai fie recunoscuti chiar de insasi comunitatea lor, ca rromi, si numiti tigani.

La mine in cap e clar: rromi = buni; tigani = rai;

Very Happy
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Adevarul e ca pe unde trec astia si pamantul pute. Parca pur si simplu pamantul se usuca dupa ei. Am si eu cateva cuiburi dastea de tigani care au intrat in niste case parasite de la mine din cartier. Pur si simplu mori de miros si de scarba cand treci pe acolo si pe nimeni nu intereseaza desi este in mijlocul Bucurestiului.
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru problemele majore de imagine pe care le ridica Romaniei "distinsii" domni de etnie rroma, oamenii nu au mai putut sta cu mainile in san, au luat atitudine si au inceput campanii de reabilitare a acestei situatii. Una din aceste campanii este initiata de ziarul "Jurnalul National", gasiti acolo si un formular pe care sa il completati.



Cititi atat articolul, cat si reactiile oamenilor postate la comentarii. Depinde de noi daca aceasta situatie se va schimba sau nu.
Nu instig la rasism de nici un fel, insa prin schimbarea acestei denumiri, poate, imaginea Romaniei in lume nu va ma fii asociata atat de mult cu imaginea pe care ne-au creat-o "tiganii".

Toþi cei interesaþi sã susþinã iniþiativa Jurnalului Naþional pot completa lista de susþinãtori de mai jos. Tabelul poate fi fotocopiat, completat ºi trimis pe adresa: Piaþa Presei libere nr. 1, corp D, etaj 8, Jurnalul Naþional Bucureºti, Sectorul 1, Redacþia Jurnalul Naþional.
Jurnalul Naþional asigurã confidenþialitatea datelor personale cuprinse în listele de susþinãtori în conformitate cu prevederile Legii nr. 677/ 2001 pentru protecþia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal ºi libera circulaþie a acestor date.
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
PPS

http://www.slideboom.com/presentations/85805/Cine-a-platit

Click pe sagetile alea pentru a vedea prezentarea

Skip ads

  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
noi? Shocked Oare?
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ExpressVectra a scris:noi? Shocked Oare?


sigur ca da Embarassed
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Din pacate exact asa este in realitate cum este in slide show-ul tau. Sistemul unde lucrez eu ( SANATATE ) duce lipsa acuta de fonduri tocmai din cauza lor. Ei solicita salvarea in cel putin 85% din cazurile la care ne deplasam. Si culmea ca aproximativ 80% din cazurile respective nu sunt urgente. Nu vreau sa fiu sovinist dar traiesc si eu in Romania.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bun si.........acest lucru a mai fost spus de nenumarate ori dar nu am avut nici unul decat reactii nu am fost nici unul proactivi ,oare ce am putea face noi in aceasta privinta ,cum am putea schimba aceste lucruri care ne afecteza ,oricum nu trebuie sa generalizam sunt si exceptii stiti prea bine acest lucru,pacat ca sunt tot mai rare.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu unu incerc prin a nu mai da bani jegurilor care vin la portiera masinii mele cu "nenea da si mie un ban" si nu ii mai las sa imi spele parbrizu (mai ales ca mai rau ti-l murdareste. Daca toata lumea nu ar mai da bani la cersetori si la servicii care pur si simplu nu le sunt vitale (de ex lautari la nunti/botezuri mai ales tigani) iti zic eu ca nu ar mai avea de unde. Dar aici ar trebui si guvernu sa intervina putin, sa nu mai dea bani celor care au mai multi de 2 copii (daca vrei mai mult de 2 copii inseamna ca iti plac, iti permiti sa ii faci si nu ai nevoie de banii statului sa ii cresti), sa nu mai permita cuiburilor de tigani sa se intaleze in toate casele parasite si sa se apuce sa fure curent si apa de unde vrea muschiu lor. Sa interzica cersitu si de cate ori ii prinde prin trafic sa ii izgoneasca (dar din pacate aici e cam imposibil, politia are si ea cota parnte). Sa mai stopeze din asa zisa cultura tiganeasca (Guta al maxim si Adrian papitoul minune) care oricum plagiaza tot ce intalnesc. Dar ce vorbesc eu aici e Romania si asta nu se va intampla niciodata, ei nu se iau nici macar de aurolaci care au inceput sa gestioneze parcarile de stat si iti cer bani cand parchezi in loc amenajat de primarie (ca daca nu dai nenea iti zgarii masina sau iti sparg roata).
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Roly a scris:Din pacate exact asa este in realitate cum este in slide show-ul tau. Sistemul unde lucrez eu ( SANATATE ) duce lipsa acuta de fonduri tocmai din cauza lor. Ei solicita salvarea in cel putin 85% din cazurile la care ne deplasam. Si culmea ca aproximativ 80% din cazurile respective nu sunt urgente. Nu vreau sa fiu sovinist dar traiesc si eu in Romania.


Ca intrebare off-topic in cazul unei crize epileptice se cere bani pentru un tomograf? Te intreb intrucat banuiesc ca stii raspunsul la aceasta intrebare. Sambata s-a intamplat unui coleg o astfel de criza (cel putin asta a fost concluzia doctorilor), Smurd-ul a venit in 4 minute, tot respectul insa jegurile; ca doctori nu le pot spune de la spitalul Pantelimon sunt atat de idioti incat dupa 2 ore de plimbat in multe cabinete au ridicat din umeri au zis ca nu stiu ce are si ne=au trimis la spitalul universitar. Pe timpul sederii la Pantelimon s-au cerut bani pentru tomograf (2.5 mil) plus inca ceva nu mai stiu exact. Pe langa attitudinea total neprofesionista si nepasarea fata de pacienti chiar sunt curios daca se solicita bani pentru urgente. Imi scuzati limbajul insa e dureros cand moare cineva langa tine si ei stau la tigari si barfe.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:Bun si.........acest lucru a mai fost spus de nenumarate ori dar nu am avut nici unul decat reactii nu am fost nici unul proactivi ,oare ce am putea face noi in aceasta privinta ,cum am putea schimba aceste lucruri care ne afecteza ,oricum nu trebuie sa generalizam sunt si exceptii stiti prea bine acest lucru,pacat ca sunt tot mai rare.

Daca legea este proasta, cetateanul onest nu are cum sa se opuna.
Ce poate face simplul cetatean cand vede o piranda coborand dintr-o masina al carei pret are 6 cifre si se prezinta la casieria primariei pentru a ridica ajutorul social?
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Fraieri au platit...si apropo e vechi clipul Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR