Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa va supar dar la noi prin constanta nu prea sunt acesti spalatori de parbrize ,in schimb sunt din astia care stau cu mana intinsa sa le dai cate ceva
nici eu nu le dau nimic ,si nici nu ii suport (nu sunt rasist)dar nu pot sa ii suport
cd-urile nu le cumpar ca sa le bag bani in buzunarul lor gras de atati euro si dolari ,si nici nu ii chem la nunta sa imi cante 3 melodii pe 3000 euro cum fac alti care se lafaie in bani furati de la stat
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate acum s-au cam intors din tarile calde! Si le vor trebui bani sa-si intretina palatele si sa bage in motorina masinilor cu volan pe dreapta. De unde credeti ca vor obtine acesti bani? Cred ca vom avea surpize mari cand intr-o zi ne vom intoarce de la serviciu si vom intreba mirati: Unde-i casa?
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@saionut -Ca intrebare off-topic in cazul unei crize epileptice se cere bani pentru un tomograf?
La noi in judet cazurile care ajung la urgenta cu crize epileplice la debut ( prima manifestare) se face automat computer tomograf fara sa plateasca. Nu vreau sa supar pe nimeni dar la voi la Bucuresti este mai nasol cu SANATATEA (am lucrat si eu cateva zile acolo si am vazut).
SCUZE OFF-TOPIC Embarassed
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
-din ce in ce mai multe firme se inchid ==> somajul creste ==> din ce in ce mai multi oameni fara ocupatie
-tot mai multi 'capsunari' se intorc in tara goniti de porci gripati, crize si alte chestii ==> din ce in ce mai multi oameni fara ocupatie

Cand omul nu are ocupatie, cand e suficient de slab la minte sa conchida ca se castiga mai usor furand decat muncind, cand astea sunt coroborate cu un sistem de protectie sociala si politieneasca putred, ineficient si plin de cutume, ei bine, ramane o singura concluzie:

O SA NE IA DRACUL PLUS MOARTEA! va fi nashpa...

(aa, si sa nu uitam de felul cum suntem vazuti, ca natie, de din ce in ce mai multe tari din europa: ungurii='fratii' nostri dintotdeauna; bulgarii='mamaligiki'; moldovenii + rusii = 'ne-ar invada maine daca nu am fi in NATO+UE'; Ucrainienii = vezi tensiunile cu gazul+canalul Bastroe; Austriecii = 'ucigasii sistemului bancar'; italienii = 'tigani imputiti'; spaniolii = 'tigani ciorditori'; nemtii = 'spaima supermarketurilor'; englezii = sunt prea gentelmani sa se exprime...dar...tot pe-acolo cred si ei...
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cu ceva timp in urma am deschis un thread:dedicat "etniei"!
daca este de acord @mocca, sa se uneasca cele 2 thread-uri.
  • Bebel

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ei, lasa ca s au gasit aia de la antena 1 sa i faca ditamai emisiunea lu' bursuc si artileria. ce or fi zis. saracii, nu au mai aparut la tv, hai sa ii ajutam. sunt cazuri si cazuri, insa cel mai nasol e ca majoritatea cazurilor sunt negative. oricum nu se va schimba nimic...poate doar daca iese Vadim presedinte Smile)
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In linkul postat de @mocca scrie ca "In prezent din 9 nascuti numai 2 sunt romani". Sa fie oare adevarat? O sa ne dea afara din tara ca sa ne ia casele si tot ce avem, sau ajungem slugi la ei.
  • gaby_ice

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
un singur lucru am de zis ,cu toate ca suna rasist dar imi asum parerea .....pacat ca n-a facut Hitler sapun din toti .sunt satul sa trag si sa sufar in tara asta ,in care nu poti trai linistit din cauza gramezilor de miserupisti care o conduc si nu fac altceva decat sa isi umple buzunarele ,in loc sa se ocupe de o problema de genul acesta ,cati dintre ei(rromi) credeti ca au impozitele platite la stat pt chestiile alea ,ca nu-s nici case nici palate nici vile ......ma repet, pacat.
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
este greu de crezut ca din cersetorie sau spalat parbrize se poate construi asa ceva. Totodata cred ca cei care cumpara casete cu manele si care platesc 3000 Eur pe ora sa cante Guta la nunta, sunt tot dintre ei. Cum au facut rost de banii aia nu-mi dau seama dar se pare ca totul este in regula atata timp cat nu le face nimeni nimic. Poate sunt magnati si fac afaceri cu petrol, gaze, aur, Microsoft, Al-Qaida sau nu ma duce pe mine capul Crying or Very sad
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Domnii mei, ce se intampla pe topicul asta se cheama rasism. Rog un moderator sa il inchida, pentru ca este ilegal. La propriu. Exista legi improtriva instigarii la ura rasiala.

Prin ceva asemanator au trecut americanii, cu negrii lor. Majoritatea infractorilor erau negri, iar la noi majoritatea gainarilor sunt tigani.
Dar asta nu inseamna ca putem pune semnul egal intre negru, tigan si infractor.
Va rog mult de tot, ganditi cu un pas inainte, si aveti grija ce va doriti. E posibil sa apara legi extremiste care sa-i defavorizeze pe tigani. Veti zice "foarte bine", dar apoi veti intalni acel unu dintr-o suta tigan de treaba, care va face sa NU fie ok sa aplicam legea.

E la fel ca prezumtia de nevinovatie. Daca 99% dintre suspecti sunt vinovati, tot trebuie sa facem judecata, pentru ca acel 1% sa NU fie condamnati pe nedrept. Nimeni nu vrea sa fie condamnat pe nedrept, asa ca puneti-va in pielea acelui (rar) tigan ne-hot, sau negru cinstit.

Apoi, mai ganditi-va la un lucru. "Correlation is not causation", daca multi tigani sunt hoti si cersetori, asta nu inseamna ca sunt asa PENTRU ca sunt tigani.

Va rog, nu va lasati dusi de ura. Somnul ratiunii naste monstri. Hitler, Stalin, cum s-au ridicat ? Aratand cu degetul "ei sunt cauza problemelor noastre, noi suntem sfinti, ei sunt demoni". Polarizarea sociala e periculoasa, oricum ar fi ea.

Imi mentin rugamintea ca un moderator sa inchida topicul :-/

P.S. Nu-s tigan, nici 1%. Mi-e doar foarte frica la ce nedreptati se poate ajunge daca mergem pe drumul asta.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dar de nedreptatile la care sunt supusi romanii peste hotare din cauza tiganilor nu iti e frica?
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ce vad eu acolo, sunt niste case ridicate si decorate cu mult prost-gust. Stiti cine e de vina ca ei au asa ceva ?
Noi.
Pentru ca ne pasa. Pentru ca nu putem dormi de grija lor. Pentru ca intoarcem capul pe strada dupa Cayenne-urile lor. Pentru ca ii chemam la nunti si facem credite sa-i platim. Pentru ca ne uitam la OTV sau unde dracu apar, pentru ca cumparam ziarele care le descriu faptele, pentru ca privim IN SUS la ei. Pentru ca multi dintre noi si-ar dori sa fie ca ei.

Ne place sau nu, ei sunt modelele tinerilor nostri. De ce ? Pentru ca asa ne-am educat copiii, pentru ca si noi facem gratare in curtea blocului, pentru ca si noi visam la A8-uri, desi nu sunt pentru noi.

Si, da, in final, pentru ca le dam bani cersetorilor, si pentru ca nu facem nimic ca sa schimbam un stat obez, ineficient si intzepenit, care face posibile abuzurile si chiar le incurajeaza.

Cati dintre voi nu visati sa prindeti "un smen" cu ceva institutie de stat, prin care sa prindeti un ban nemuncit ?

Cand nu vom mai visa la asa ceva, atunci ne va fi bine.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Io cred ca nu visele dauneaza, ci faptele!
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Dar de nedreptatile la care sunt supusi romanii peste hotare din cauza tiganilor nu iti e frica?

1. Ce cauta peste hotare romanii aia ? Eu de cate ori am fost, n-am fost deloc nedreptatit, pentru ca nu m-am dus sa le fur joburile la cules de capsuni. Dar aici e o discutie mai lunga, despre vanarea viselor de imbogatire in Spania si Italia.
2. De ce pui nedreptatile alea DOAR pe seama tiganilor ? De ce nu le pui pe seama domniilor otomane si fanariote, care ne-au obisnuit cu spaga si bacsisul ? De ce nu le pui pe seama regimului totalitar care ne-a tinut in intuneric 50 de ani ?
3. Ai vreo statistica reala, cati dintre infractorii romani de peste hotare sunt tigani, si cat sunt, de exemplu, olteni / bucuresteni versus banateni / moldoveni ? Aici in vest exista o curent de opinie (cu care de asemenea nu-s de acord, desi ii inteleg originile) cum ca toti oltenii care vin in Banat vin sa fure si sa shmechereasca pana ajung sefi, dupa care sa asupreasca pe bietii banateni. Doh.

E atat de usor sa dai verdicte si sa tragi concluzii. Definitive.
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Visele stau la baza faptelor, asa cum educatia e baza societatii viitoare.
Daca vrem un viitor mai bun, trebe sa lucram la vise (aka modele) si la educatie.

La prezent oricum lucram de zor, ca trebe sa supravietuim Smile
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
xflo a scris:
biela-manivela a scris:Dar de nedreptatile la care sunt supusi romanii peste hotare din cauza tiganilor nu iti e frica?

1. Ce cauta peste hotare romanii aia ? Eu de cate ori am fost, n-am fost deloc nedreptatit, pentru ca nu m-am dus sa le fur joburile la cules de capsuni. Dar aici e o discutie mai lunga, despre vanarea viselor de imbogatire in Spania si Italia.
2. De ce pui nedreptatile alea DOAR pe seama tiganilor ? De ce nu le pui pe seama domniilor otomane si fanariote, care ne-au obisnuit cu spaga si bacsisul ? De ce nu le pui pe seama regimului totalitar care ne-a tinut in intuneric 50 de ani ?
3. Ai vreo statistica reala, cati dintre infractorii romani de peste hotare sunt tigani, si cat sunt, de exemplu, olteni / bucuresteni versus banateni / moldoveni ? Aici in vest exista o curent de opinie (cu care de asemenea nu-s de acord, desi ii inteleg originile) cum ca toti oltenii care vin in Banat vin sa fure si sa shmechereasca pana ajung sefi, dupa care sa asupreasca pe bietii banateni. Doh.

1. Oamenii aia au plecat din tara pentru ca aici mureau de foame. Nu au comis nicio infractiune plecand la munca, nu au "furat" joburile altora, ci au mers la munca intr-o economie de piata. Nu s-au dus manati de vise de imbogatire, ci de dorinta de a nu mai adormi seara cu stomacul gol. Nu ai cum sa te imbogatesti in Spania la cules de fructe.
2. Pentru ca afara nu suntem asociati cu domniile fanariote, ci identificati ca tigani. Oare de ce?
3. Nu am nicio statistica, dar la stiri vad numai infractori tigani despre a caror etnie nu pomeneste nimeni. Toti afirma ca sunt romani.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred. Si io visez sa plec in cosmos, dar nu am nici-o sansa. Asa ca imi duc traiaul pe pamant respectandu-i pe cei din jur pentru ca asa am fost educat. Din pacate cand in vecinatate apare un cetatean d-asta mai tuciuriu, trebuie sa fiu atent la "respectul" lui care se manifesta in multe moduri, dar niciodata nu poate lasa amintiri placute. Oare de ce? Sa stii ca mirosul lor este ultimul motiv pentru care nu am amintiri placute cu ei.
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
1. Oamenii aia au plecat din tara pentru ca aici mureau de foame. Nu au comis nicio infractiune plecand la munca, nu au "furat" joburile altora, ci au mers la munca intr-o economie de piata. Nu s-au dus manati de vise de imbogatire, ci de dorinta de a nu mai adormi seara cu stomacul gol. Nu ai cum sa te imbogatesti in Spania la cules de fructe.
2. Pentru ca afara nu suntem asociati cu domniile fanariote, ci identificati ca tigani. Oare de ce?
3. Nu am nicio statistica, dar la stiri vad numai infractori tigani despre a caror etnie nu pomeneste nimeni. Toti afirma ca sunt romani.


1. Nu cred ca mureau de foame aici. De foame se moare in Africa. Cei care s-au dus, s-au dus ca voiau sa-si faca bani de A6 + casa cu etaj in 3 ani. Uita-te cu ce masini s-au intors, ce case si-au facut, si in final ce s-a ales de ei.
Deci aici te contrazic, eu cred ca s-au dus in spania ca sa se imbogateasca Smile
2. Afara suntem vazuti ca infractori. De ce ? Pentru ca, in majoritate, asta suntem. De ce ? ...
3. Stii zicala aia, cu informatul de la televizor. De crezi ca-i zice "infotainment" ? La TV nu e informare, e divertisment. La stiri vezi numai infractori tigani pentru ca lumea asta vrea sa vada, si televiziunile trebe sa aibe rating.

Ca sa fac o paralela: bunica-mea imi zice de 5 ori pe saptamana "dragu meu, ai grija cum conduci, mergi incet, cu 70, ca atatea accidente groaznice se intampla...". Si io o intreb "de unde stii cate accidente groaznice se intampla, comparativ cu accidente usoare ?"
Si ea zice "pai, la televizor numa' de-astea arata... ii clar ca numa' de-astea se intampla!"

Mai sunt si teoriile conspirationiste, cum ca se incearca manipularea maselor.
Daca io as fi mogul, si as vrea sa întãrât oamenii impotriva tiganilor, oare ce fel de stiri as baga ?

Deci, usor cu televizorul Wink Sa mai gandim si cu capul nostru, ca prea luam de bun ce vedem pe sticla.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu unul nu visez la nici un 'smen' ba din contra daca as avea cu cine as da jos tot guvernul.


Ultima modificare facuta de StefanTolos la Mie 05 Aug, 2009 2:39 pm
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Si indienii put. Asta-i unul din motivele pentru care nu-s bine vazuti prin vest, in afara de faptul ca-s destepti si lucra pe bani putini, si le fura joburile din IT nemtilor si englezilor.

Tuciuriul zici iti va lasa amintiri neplacute. Dar ai incercat vreodata, in primele 5 secunde ale intalnirii, sa elimini prejudecata asta a ta ?
Asa cum un caine iti simte imediat frica, oamenii iti simt ura. Poate ca intalnirea ta cu tiganul va fi neplacuta TOCMAI din cauza ca tu ai hotarat ca asa o sa fie, inainte de a se intampla.

Eh, filozofie.
Culmea, nu un tigan a inventat zicala "a fool and his money are soon parted" -- pe romaneste, banii nu stau mult pe fraier, daca nu-l jumulesti tu o s-o faca altcineva.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR