Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • cmd
  • **
  • 76 mesaje
  • din 08 Jun 2004
  • Meriva 2007 1.7cdti
  • Salaj
  • cmd

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Meriva 2007 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Salut baieti,
am un Meriva cu geamuri electrice inclusiv pe spate. Copii s-au jucat cu geamurile si la un geam de la usa din spate, l-au apasat, l-au fortat si s-a stricat mecanismul - a sarit cablul de la rola motor, s-a rupt ceva plastic din capatul firului macara.
Imi poate posta cineva o poza cu mecanismul ca sa imi dau seama cum se poate remedia problema? Unde mai pui ca din cate am vazur eu, motorasul e nituit pe cadrul usii...
Astept ajutorul vostru
Multumesc anticipat
Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am achizitionat un corsa b si geamul din stanga fata nu coboara de tot....cca.10 cm ramane afara.....se aude de parca lar strange ceva,scartait...dar am desfacut si totu-i ok,cand este ud,in ploaie sau cand spal masina functioneza ok.
  • AAndy22

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salutare! am o problema ciudata la geamul stanga/fata.mi-a cazut de pe macara si dupa ce l-am pus a inceput sa faca probleme. nu e vorba de sincronizare pt ca cel de pe dreapta functioneaza normal. in schimb, geamul soferului coboara normal dar cand se ridica si ajunge pana sus, la capatul cursei, coboara inapoi cativa centimetri ca si cum ar intampina un obstacol. geamul se poate inchide complet din apasari scurte si treptat. daca, dupa inchidere mentin butonul apasat, forteaza putin si apoi coboara. stie cineva cum se poate rezolva problema?
  • AAndy22

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
haideti domnilor macar cu o solutie daca nu cu o rezolvare.vreau sa ma apuc de treaba in weekend.
Skip ads

  • AAndy22

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema cu geamul care cobora cand ajungea in punctul maxim de sus. am scos bornele bateriei timp de 5 minute(sa se reseteze geamurile) si apoi le-am montat la loc. am facut sincronizarea si acum e ok.
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Sa postez si eu o problema observata acum cand citeam acest topic. Am inteles ca atunci cand inchizi\deschizi masina geamurile ar trebuii sa culiseze putin. La mine nu face chestia asta, in rest nu am probleme, se inchid\deschid normal, doar ca nu are culisarea aceea.
  • deleted-35873

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salutare,

Problema mea: nu se mai deschide/inchide geamul spate-stanga. Nu functioneaza nici din butonul de la sofer , nici din portiera si nici din telecomanda. doar 3 geamuri imi functioneaza.
S-a mai confruntat cineva cu problema similara? sa fie firele-motoras-sigurante-relee...? Crying or Very sad
Multumesc,
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Posibil,probleme de instalatie,la trecerea intre stilp si portiera.La verificare se va constata cauza reala...
Skip ads

  • liviucon

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Va salut. Din pacate tot cu o problema vin si eu. La o astra g cabrio geamul dreapta spate doar urca si nu vrea sa mai coboare. Macaraua este ok (data jos si alimentat motorasul separat) functioneaza. Cand incerc din butoane...doar urca si atat. Cand apas pe coborare se aude releul cum cupleaza dar nu il coboara. Am inversat releul cu unul de la un geam care functioneaza si tot nu vrea. Ce parere aveti? Nici din buton nu este pt ca nu coboara nici la decapotare. Firele nu sunt intrerupte deoarece sunt doar 2 si de urcat urca.
  • liviucon

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Rezolvat. Problema era un releu ce se afla in portbagaj langa pompa de decapotare.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Cu o mica problema la geamuri vin si eu desi cred ca e doar in faza incipienta si inca mi se pare distractiv.
E vorba despre geamul sofer la care daca ii dai comanda ridicare din pozitia complet deschis ( apasare buton 2 sec si eliberat butonul ) geamul urca frumos si cind e cam la 70% brusc o ia inapoi pana la deschidere geam complet. Shocked Trebuie sa repet operatiunea de 5-6 ori pana pricepe ca trebuie sa urce pana sus.
Ideea este ca fenomenul se intampla aleatoriu. Poate sa nu faca figuri o saptamana ca apoi pe neasteptate intr-o seara sa ma tina in parcare chinuindu-ma cu butonatul.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Creaza-i conditii normale de lucru si motorasul va lucra normal. Cind din varii motive,intimpina o rezistenta la culisare,ce depaseste un anumit prag,va face cursa inversa din considerente de protectie a persoanei...
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Si eu am probleme cu geamul de la sofer la Astra G 1.7 dti,coboara frumos,cand ii dau comanda sa se inchida,se inchide aproape complet,apoi coboara singur cativa centimetrii.Am observat ca partea dinspre oglinda urca mai greu,parca se stramba un pic geamul.Daca il ajut cu mana inspre oglinda,urca complet.Am cumparat macaraua cu tot cu motor si tije,plasticuri,culisa,tot tacamul.Dar n-am montat-o inca.Sa vedem ce-o sa iasa cu noua macara,dar am sperante ca se va rezolva..
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
big_electro61 a scris:Creaza-i conditii normale de lucru si motorasul va lucra normal. Cind din varii motive,intimpina o rezistenta la culisare,ce depaseste un anumit prag,va face cursa inversa din considerente de protectie a persoanei...

In afara faptului ca ma uit la el cum isi bate joc de mine, altceva nu-i fac !
Geamu merge usor in mod normal, nu agata, nu se stramba, nu-l strange nimic, ce naiba are cand il apuca ? Merge zile in sir perfect, raspunde la comenzi milimetrice, si apoi brusc da cu bata-n balta. In special seara la parcare.
Mie imi suna a contact aiurea, nu stiu, din buton, releuri, rateuri, nu stiu.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa-ti bati joc de cei ce nu sunt in stare sa contraatace cu argumente logice...,e firesc! De regula,seara apare umiditatea si temperatura mai scazuta ce pot provoca o rezistenta marita la culisare,dar punerea in evidenta a fenomenului se face cu ampermetru conectat in circuit,deoarece pragul limita la care se opreste involuntar geamul,este dat de valoarea curentului in acel moment(limitator de curent)...
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc @big. Pt ca putin sint depasit de electrica, am sa-l mai las o vreme asa pana va fi mai evident de unde i se trage. Probabil intr-o seara voi ajunge sa caut precipitat un electrician auto.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Canalul glisare/etansare geam si sortul sunt din cauciuc dar cu peri fini, ei bine perisori mai ioc si geamul freaca mai mult pe cauciuc.
O carpa aluneca pe geam pe cand o bucata de cauciuc mai greu, logic ? Tot logic este sa cedeze primul geam sofer ca este cel mai folosit.
Daca ati inteles poate stati bine cu logica si spune cineva de ce pleaca perisorii.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Inteleg si cu perisorii dar nu e asta. Ar face figuri cu o frecventa mult mai mare .
Mai mult, am crezut ca geamul are functia blocare/obstacol dar nu modelul meu pt ca la capat de cursa inchidere mi-am scos mana in ultimul moment. Am incercat sa provoc figura tinand ferm de geam dar urca ca un catar incapatanat, doar zgomotul motorasului creste.
Plus ca pozitia de unde face brusc cale intoarsa e aceeasi, acelasi punct.
Cand n-o sa-l mai pot pacali, voi desface fata usa sa vad ce gasesc. Deocamdata il las asa.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR