Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
26mad a scris:se pare ca nu e nimeni interesat

In instanta prezenta petitionarului este obligatorie! Cel putin asa am fost eu informat! Daca din vari motive, nu te poti prezenta personal, o poate face avocatul in numele tau! Numai ca instanta poate considera dezinteres neprezentarea personala si poate da o alta solutie cauzei!
Skip ads

  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am o intrebare, eu am vandut masina, am vreo sansa sa imi recuperez banii platiti pe taxa, am copii dupa toate actele mai putin dupa chitanta cu care am platit ca aia o ramas la politie cand am inmatriculat masina in februarie.

Va Multumesc.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Din pacate nu! Pentru simplu motiv ca se considera la vanzare ca ti-ai recuperat banii! Adica in pretul ei ai pus si taxa! In plus daca nu ai copie de pe chitanta....de geaba ceri o copie la serviciul de inmatriculari....nu o vei primi! Au "instructiuni" clare hotii in sensul acesta!
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Te contrazic putin.am vb la serviciul inmatriculari cu cineva cunoscut,pt a scoate aceea chitantza de la dosar in vederea unei copii.
Raspuns: faci copie dupa:CI .talon si cartea masini...platesti o taxa de 5 lei la trezzorerie sau taxe si impozite pt scos documente de la secret..
Skip ads

  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Acuma, eu daca demonstrez ca nu mi-am recuperat banii, sa spunem, se schimba datele problemei? demonstrez cu acte in regula, deci in privinta asta daca e de dat cu pareri orice argument are un contra-argument.
Ma interesa daca este stipulat undeva chestia asta ca daca ai instrainat masina nu iti poti recupera banii, ca daca nu exista stipulat undeva atunci e ok.
Referitor la copie dupa chitanta se rezolva nu e problema.
  • pepenas

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
dar daca in instanta se castiga procesul , taxa dc este inca in vigoare ? e ceva necurat , sau cel putin ilogic ...
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
totusi...eu tot nu pricep...a castigat cineva taxa de poluare din perioada iulie-decembrie 2008 sau nu?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pepenas a scris:dar daca in instanta se castiga procesul , taxa dc este inca in vigoare ? e ceva necurat , sau cel putin ilogic ...


pt ca ei merg pe principiul "din 200 pe care-i taxam, doar la 1 ii dam banii inapoi" ... ca asa-i in rOMANIA ...
Skip ads

  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sa spuna cineva concret:da domne eu am castigat ,cu taxa de poluare.....in urmatoarea zi am si facut demersul ...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu stii sa citesti, sau vrei sa vina cineva sa-ti sune la usa si sa te roage frumos sa ii permiti sa se ocupe de tine Cool Question Twisted Evil
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Imi place atitudinea unora, e pur romaneasca: de ce sa risc eu primul niste bani la avocat, mai bine sa vad intai ce fac ceilalti, apoi daca o fi ma bag si eu. Insa lucrurile nu stau chiar asa, pentru ca la noi in tara practica juridica nu este unitara. Exista instante care au dat solutii favorabile cetatenilor referitor la taxa de poluare (prima a fost la Tribunalul Cluj in decembrie anul trecut) si instante care au dat solutii nefavorabile, pe aceleasi tipuri de plangeri.In concluzie, totul tine de vointa fiecaruia, de avocat si de...judecator.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Catalln a scris:Am o intrebare, eu am vandut masina, am vreo sansa sa imi recuperez banii platiti pe taxa, am copii dupa toate actele mai putin dupa chitanta cu care am platit ca aia o ramas la politie cand am inmatriculat masina in februarie.

Va Multumesc.


TEORETIC, poti dovedi plata prin ORICE mijloace, (inclusiv cu martori, de exemplu...), instanta sau legea nu iti poate impune IN CE FEL sa aduci o dovada.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Din pacate nu! Pentru simplu motiv ca se considera la vanzare ca ti-ai recuperat banii! Adica in pretul ei ai pus si taxa! In plus daca nu ai copie de pe chitanta....de geaba ceri o copie la serviciul de inmatriculari....nu o vei primi! Au "instructiuni" clare hotii in sensul acesta!

*
La fel, nu se poate stabili LEGAL nici un fel de cauzalitate intre taxa (obligatorie si in contradictie cu legile UE precitate) si pretul de vanzare, ca rezultat al unei negocieri libere intre doi particulari, in corelatie cu preturile pietei SH, sunt simple SUPOZITII cauzale, fara valoare legala.
Pentru a dovedi realitatea platii taxei, orice metoda e buna (de exemplu, eu mi-asi fi amintit brusc ca am platit-o de fata cu doi amici, care nu aveau nimic mai bun de facut in acea dimineata decat sa ma insoteasca...)
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Adevarul este ca atitudinea majoritatii ne-a dus in pozitia de capra vizavis de guvernanti! Au vazut ca tine si ne-o tot trag asa pe la toate colturile! Eu am infatisare pe 18 septebrie a.c.! Va tin la curent, indiferent de solutie!
Daca macar 70% din detinatorii de masini SH ii dadeau in judecata, alta era pozitia ....dar cum gandesc multi in tara asta, vom suporta pozitia caprei mult si bine! Pina si capra are o dilema in Romania ...nu stie daca este animal sau pozitie!Sad
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Nu stii sa citesti, sau vrei sa vina cineva sa-ti sune la usa si sa te roage frumos sa ii permiti sa se ocupe de tine Cool Question Twisted Evil

Te rog eu frumos pe tine daca stii sa citesti mai bine,cine a castigat TAXA DE POLUARE?
Am inteles ca e bine de actionat in instanta,pt ca nu se stie niciodata...dar eu am pus o intrebare...si nu te-am intrebat pe tine..
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ai aici mai multe raspunsuri la intrebarea pusa...
Taxa castigata 1 ...
Taxa castigata 2
Taxa castigata 3
130 de persoane au castigat....
Si asta a castigat Smile
Cred ca raspunsurile te vor convinge...asa ca fuguta cu jalba-n protap, la tribunal! Smile
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mda....merita incercat Rolling Eyes
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Din cate vad, cazurile de la Cluj au fost judecate de Cristian Danilet. Daca nu stiti, acest judecator are si un blog ( cristidanilet.wordpress.com ), si este una din vocile reformiste din sistemul nostru judiciar.
Din partea mea, tot respectul pentru acest domn jude. E unul din constructorii viitoarei Romanii mai bune.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@xflo
Sper sa se mai gaseasca si in alte instante oameni verticali care sa faca cu adevarat dreptate! Si aproape sunt convins ca acestia exista! In plus si ei au nemultumirile lor fata de guvernantii de cacao ce-i avem! Deci ...un moment propice, zic eu! Rolling Eyes
Nu "foamea-n gat" m-a manat in instanta! Scarba, dispretul total, ura si momentele psihice prin care am trecut cu cele doua masini pina le-am inmatriculat! Cred ca multi isi amintesc de acele perioade negre ale vietii lor!
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Incerc sa reinvi aceasta discutie deoarece in urmatoarea vreme o sa inscriu si eu masina si sunt interesat cu datu in judecat adica de dat o sa ii dau sigur in judecata dupa ce platesc taxa ca mare lucru nu am de pierdut.
As avea si eu cateva nelamuririi, cat dureaza procesu si daca a mai castigat cineva?Respect
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR