Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@al3xtrana
Da un "search" pe mosu' google sa vezi cati au castigat....te vei convinge sigur....vorba ta ....ce pierzi?
Sau vezi linkurile din penultimul meu post
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
saptamana asta sper sa fac raru dupa care platesc taxa si inaintez procesu va tin la curent.Aaa D.M.G tu ce ai facut ca parca ai inaintat si tu un proces? Respect
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
51 de ani nu am intrat pe salile tribunalului si anul asta am doua procese....luna asta pentru permisul baiatului si pe 25 luna viitoare pentru recuperarea banilor la cele doua masini! Pozitia caprei fata de guvernanti...dauneaza grav sanatatii! Smile
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cam cat a durat pana va programat la tribunal?Multumesc
Skip ads

  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@al3xtrana...vad ca ai nr de bulgaria..de ce nu mai circuli asa pana la sfarsitul anului ca sa scutesti alergatura unu proces?...iata de ce te intreb...am indraznit sa scriu Ministerului de Mediu saptamana trecuta si au raspuns asa:
"Date: Wednesday, September 9, 2009, 12:08 PM
Stimate Domn,
Expertii Ministerului Mediului lucreaza in prezent la un proiect de
modificare a taxei auto. Cand va fi definitivat si va deveni act normativ
in vigoare va fi publicat si pe site-ul Ministerului Mediului la link-ul
'legislatie'.
Cu stima,
Serviciul Relatii cu Publicul si Informatizare
Ministerul Mediului"

..acum nu spun ca trebuie sa punem botu' la ce promit guvernantii, mai ales acum, in perioada electorala..... dar pt. ca au scazut incasarile din taxa asta (inmatricularile de sh in 2009 au scazut la mai putin de jumatate fata de 2008), sunt pusi sa ia taxa de la toate masinile inmatriculate deja in Romania sau care vor fii inmatriculate ulterior...lucru care mi se pare corect pe undeva daca se va gasi o modalitate de calcul "omeneasca" si daca vot fii returnati integral toti banii "furati"...si cel mai bun moment (pt ei) sa sa se intample asta, din toate punctele de vedere (incheiere an fiscal, aplicare de noi taxe, etc ) este inceputul de an...
P.S. cat ai dat pe masinuta si cati km are?....e sora cu a mea....doar culoare difera...stii cat ai taxa de platit?
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
citony2004 a scris:@al3xtrana...vad ca ai nr de bulgaria..de ce nu mai circuli asa pana la sfarsitul anului ca sa scutesti alergatura unu proces?...iata de ce te intreb...am indraznit sa scriu Ministerului de Mediu saptamana trecuta si au raspuns asa:
"Date: Wednesday, September 9, 2009, 12:08 PM
Stimate Domn,
Expertii Ministerului Mediului lucreaza in prezent la un proiect de
modificare a taxei auto. Cand va fi definitivat si va deveni act normativ
in vigoare va fi publicat si pe site-ul Ministerului Mediului la link-ul
'legislatie'.
Cu stima,
Serviciul Relatii cu Publicul si Informatizare
Ministerul Mediului"

..acum nu spun ca trebuie sa punem botu' la ce promit guvernantii, mai ales acum, in perioada electorala..... dar pt. ca au scazut incasarile din taxa asta (inmatricularile de sh in 2009 au scazut la mai putin de jumatate fata de 2008), sunt pusi sa ia taxa de la toate masinile inmatriculate deja in Romania sau care vor fii inmatriculate ulterior...lucru care mi se pare corect pe undeva daca se va gasi o modalitate de calcul "omeneasca" si daca vot fii returnati integral toti banii "furati"...si cel mai bun moment (pt ei) sa sa se intample asta, din toate punctele de vedere (incheiere an fiscal, aplicare de noi taxe, etc ) este inceputul de an...
P.S. cat ai dat pe masinuta si cati km are?....e sora cu a mea....doar culoare difera...stii cat ai taxa de platit?
Faza cu expertii ministerului de mediu dateaza din ianuarie 2009 deci nu ma astept la cine stie ce mare lucru, ca returneaza ei bani inapoi iar nu prea imi vine sa cred, si cu inmatriculatu m-am hotarat dupa ce sa pus politia pe astia de BG aici la noi in DJ si incearca sa caute nod in papura pentru orice chicita.
Pe masina am dat 3100 Euro acum 2 ani din BG da avea numere de olanda. Km avea 146000 cand am luato acuma are 165000. Am pe cineva la finante unde sa plateste si este 914 euro.
Asa ca nu mai stau la mana milogilor astura de guvernanti care ne fura pe fata fara pic de jena.
O inmatriculez si ii dau in judecata.Respect.
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
...cum vrei dar nu vad ce ai pierde daca ai mai sta 3 luni dupa ce ai stat 2 ani...pana la urma poti sta si cu nr rosii 3 luni...
si ca sa te lamuresc uite calculul tau aici...daca as stii exact luna anului de fabricatie ti-as spune exact: http://www.taxapoluare.com/calculator-taxa.htm
Motor 1600 cmc....tip X16XEL- euro 2...varsta peste 13 ani ani => ai de plata 914 euro, adica 3.419 lei....dar DACA masina are intre 12-13 ani deja ajungi la 1.331 euro (4.973 lei) ....si as amai departe...si masina mea este fabricatie decembrie 1997 dar in acte iese 1998....iar taxa la mine ar fi 6.528 lei...si nu le dau banii astia nici sa planga...
...si in alta ordine de idei nu vad ce iti pot face politistii sau oricine altcineva daca ai actele si masina in regula...ce motiveaza fraierii cand te opresc?....

P.S. DACA esti hotarat sa o inmatriculezi totusi in Romania ACUM, ar trebui sa te grabesti pana nu schimba astia cursul de calcul al taxei de inmatriculare (dupa cum stii acum se calculeaza cu 3,73 lei/Eur, dar din octombrie parca devine 4,2 sau 4,3....au ei grija sa fie cat mai mare in perioada aia)....
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Masina are prima inmatriculare in 03-09-1996 deci are intre 13-14 ani si este taxa 914 euro de inscris o inscriu pana in octombrie sigur sau cel putin platesc taxa pana in octombrie.
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai azi am fost la finante si am depus dosaru de platire a taxei, decizia vine maine da am aflat ca am de plata 3.415 ron.Maine o sa platesc dupa care o sa inaintez procesu de recuperare.O sa va tin la curent.Respect
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Numai sa nu te avanti direct la tribunal dupa ce platesti, pentru ca o sa pierzi timp, bani si procesul. Exista o procedura prealabila obligatorie care trebuie efectuata inainte de a deschide procesul si care de obicei dureaza cel putin o luna: o cerere de restituire a banilor la administratia financiara si o contestatie a raspunsului acestora (negativ fireste) inaintata la directia generala a finantelor publice a judetului. Abia dupa ce primesti raspunsul de la ultimii "jepcari" (recte directia generala a finantelor) poti depune plangerea la tribunal cu sanse de reusita. E bine sa consulti un avocat si sa citesti in prealabil Codul de procedura fiscala si Legea contenciosului administrativ.
Mult succes tuturor celor care aleg calea instantei de judecata pentru a-si recupera banii furati de catre stat.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Me & Astra a scris:Numai sa nu te avanti direct la tribunal dupa ce platesti, pentru ca o sa pierzi timp, bani si procesul. Exista o procedura prealabila obligatorie care trebuie efectuata inainte de a deschide procesul si care de obicei dureaza cel putin o luna: o cerere de restituire a banilor la administratia financiara si o contestatie a raspunsului acestora (negativ fireste) inaintata la directia generala a finantelor publice a judetului. Abia dupa ce primesti raspunsul de la ultimii "jepcari" (recte directia generala a finantelor) poti depune plangerea la tribunal cu sanse de reusita. E bine sa consulti un avocat si sa citesti in prealabil Codul de procedura fiscala si Legea contenciosului administrativ.
Mult succes tuturor celor care aleg calea instantei de judecata pentru a-si recupera banii furati de catre stat.
Da este corect ce spui tu, azi reusii sa inmatriculez masina definitiv, la avocat merg dupa ce depun cererea de restituire a banilor si dupa ce primesc refuzu.
O sa va tin la curent cu toate noutatile. Apropo noul meu numar este DJ-09-JIF(fara o semnificatie anume).
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
va salut.
azi 18.09 2009, intrat in cont: 484 lei reprezentand dobanda la cei 5725 lei recuperati din taxa de prima inmatriculare.
total recuperat: 5725+484=6209 lei. [ i-am spart pe toti pe lcd-uri]
cam mica dobanda [ianuarie 2007-martie 2009], dar nu mai comentez.
VA DORESC SUCCES.


N.A. 1. e bine sa consulti un avocat, dar sa nu angajezi unul .[na-i nevoie]
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari si bravo tie ca ai avutu curaju sa nu te lasi la milogi astia de hoti si asa cred ca ar trebui sa faca toti care au platit o suma semnificativa a taxei.
Ti sa dat dreptte la prima sentinta sau procesu sa intins pe mai mult timp?
O sa va tin si eu la curent cu cazul.Respect
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu credeti ca sunt sanse mai mari intr-un proces colectiv?....
asa iti poti permite un avocat bun, care a mai castigat astfel de procese, de curand, (doar procese incepute dupa februarie 2009, data dupa care se pare ca au mai scazut solutionarile favorabile)....cred ca am putea promova aici o astfel de idee, care sa fie rapid pusa in practica, intr-un judet unde exista premise favorabile....stiti daca poti intenta proces la Bucuresti, sa zicem, daca esti din Pitesti?...
...cred vor trebui deschise doua procese: unul pt cei care au platit si unul pt cei care nu au platit....
...se mai poate lua un al patrulea sau al cincilea rand de nr rosii, pana la solutionarea procesului...adica a mai luat cineva?
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
baieti felicitari .. si dupa ceam gasit topicul asta incerc sa vad ce rezolv ... eu am platit taxa undeva in noiembrie anul trecut si am inmatriculat masina pe 1 dec 2008. aveti idee e prea tarziu, sau exista o limita de timp.
Stima
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
clar ca nu e tarziu...au cerut altii inapoi de la stat dupa 100 de ani....
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu ma insel procedura trebuie demarata in termen de 6 luni, altfel se considera ca nu mai ai pretentii. Cititi legile pe care le-am enuntat anterior. Asa e la noi....no comment.
  • s a r p e

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2009

  • Mesaj Privat
pe mine cat mo ajunge taxa la un motor de 2.2 dti ,2003?
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cam atat Smile :
http://www.taxapoluare.com/calculator-taxa.htm
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Deoarece am inaintat cererea catre Finante pentru restituirea banilor am zis sa o fotografiez ca poate mai sunt si alti colegi interesati pentru recuperarea banilor, in urma cereri adresate veti primi un raspuns acasa in maxim 2 saptamani(in cazul meu) binentela in care va scrie ca vi se refuza restituirea bani intrucat legea in vigoare coresbunde constitutiei si art.(nu stiu care) bla bla bla, dupa care cu refuzul celor de la finante si cu exemplarul din imagine mergeti mai departe adica la judecatorie(de aici mai incolo nu stiu ce se mai face deoarece eu o sa apelez la avocat cand imi vine raspunsu)

Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR