Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • daniboroica

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2002 Z22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra Caravan 2.0 DTI 16v si am avut un accident fara urmari asupra persoanelor dar am spart baia de ulei , spoilerul din fata , farul dreapta , iar aripa dreapta , usa dreapta fata, usa dreapta spate , aripa dreapta spate le-am indoit deoarece masina s-a oprit sprijinita pe o parte a unui sant de aproape 1m adancime , iar cand am scos-o de acolo sau indoit si usile in partea superioara.
As vrea sa stiu daca baia de ulei merge sa cumpar si una sh sau e mai bine sa cumpar una noua , iar usile si aripa spate merge si indreptate cu magnetul. Celelalte piese cred ca le voi cumpara noi
Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca baia nu e si aia sparta eu zic ca e ok si o baie sh.
  • daniboroica

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2002 Z22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daca cineva stie de unde as putea procura o baie de ulei cat mai aproape de Satu Mare ?
  • OPELTUNING

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
De ce nu incerci sa o sudezi, daca nu e sparta rau?
Iar de cautat piese Google, search si vezi ce iese...
Skip ads

  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Baia de ulei este din duraluminiu , nu as recomanda sudarea . Presiunea in baie este destul de mare !
Una sh este char ok !
  • daniboroica

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2002 Z22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am dus masina la atelier pe trailer si luni o sa-mi poata spune cat este de rau sparta baia si apoi voi mai vedea ce este de facut
  • OPELTUNING

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
fnf bogdan fnf a scris:Baia de ulei este din duraluminiu , nu as recomanda sudarea . Presiunea in baie este destul de mare !
Una sh este char ok !

Eu incercam sa ajut omul, ca sa iese mai ieftin si stiam de mic ca se pot suda Mr. Green
Dar as vrea sa stiu totusi de la tine, ce rol are o baie de ulei... Mr. Green
Va rog sa va abtineti de la comentarii inutile, doar atat vreau sa stiu ce rol are si ce presiune este in ea aproximativ in bar sau alte unitati de masura Mr. Green
  • Brutus

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
OPELTUNING a scris:
fnf bogdan fnf a scris:Baia de ulei este din duraluminiu , nu as recomanda sudarea . Presiunea in baie este destul de mare !
Una sh este char ok !

Eu incercam sa ajut omul, ca sa iese mai ieftin si stiam de mic ca se pot suda Mr. Green
Dar as vrea sa stiu totusi de la tine, ce rol are o baie de ulei... Mr. Green
Va rog sa va abtineti de la comentarii inutile, doar atat vreau sa stiu ce rol are si ce presiune este in ea aproximativ in bar sau alte unitati de masura Mr. Green

La un motor uzat poti avea presiune in baie. Valoarea presiunii nu e estimabila ...depinde de uzura motorului. Dar pe o suprafata atat de mare ca a baii de ulei, forta dezvoltata chiar si de o presiune mica, e semnificativa (ex. 0.2 bar=aprox 0.2 kg/cm patrat inseamna la aproximativ 3000cm patrati ai baii o forta de 600kg. Destul de mare nu? Plus ca, de obicei cedeaza pe langa concentratorii de sarcina cum ar fi locul de montaj al traductorilor de nivel si temperatura lucru care face operatia de sudare si rectificare ulterioara cu atat mai dificila. Sa nu mai luam in discutie deformatiile care apar la suprafata activa de etansare in urma sudurii. Cred ca operatia ar fi destul de costisitoare si cu rezultate incerte. Vorbesc din experienta si nu am intentia de a ma contrazice cu nimeni. Cel mai bine e sa o schimbe cu una SH. Cea noua ,impreuna cu traductorii costa 19mil.
Skip ads

  • OPELTUNING

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Super explicatia, multumesc.
O poveste.
Este o firma in Timisoara se numeste Raal... si se ocupa de confectionarea radiatoarelor de Al si implicit sudura in Al. Acolo este un meserias Aron care sudeaza cam tot ce este din Al si uneori chiar si aliaj de ex corpuri oglinzi, manere usi...mai putin celule de radiatoare care sunt subtiri.
Ce vreau sa spun este ca merg la el de aprox 15 ani si am vazut de atunci sute sau chiar mii de bai de masina, suporti motor, jante,chiuloase, cutii viteza,radiatoare,apa/clima si chiar nu am auzit pe nimeni sa se planga dupa ce a sudat ceva ca nu a tinut.
Atunci de mult prin 90 era o alternativa la faptul ca nu erau autoschroturi pe toate strazile, magazine de piese,reprezentante de unde sa ti iei o piesa si te orientai.
Acelasi lucru observ si astazi, cu foamea asta care se anunta, ca oamenii cauta solutii daca se poate sa iasa mai ieftin si fara sa mai arunce banii asa usor.
O baie de ulei daca e curatata si sudata corect, tine mult si bine fara sa curga. Sunt alte piese mult mai pretentioase la schimbari de temperatura/presiuni si tin daca sunt sudate/prelucrate cum trebuie.
Parerea mea.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poti suda baia de ulei dar numai cu sudura in argon sau ceva de acest gen si iti garantez ca va tine mult si bine. am cunostinta care a facut o asemenea interventie si nu a avut probleme.o sa intreb mai precis ce fel de sudura a fost.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu am spart baia de ulei, spartura fiind de aprox. 2 mm2, si am lipit-o cu poxilina ! vreau sa spun ca si acum, dupa aprox. 17.000 km inca este lipita!
  • OPELTUNING

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
marius007zo2 a scris:eu am spart baia de ulei, spartura fiind de aprox. 2 mm2, si am lipit-o cu poxilina ! vreau sa spun ca si acum, dupa aprox. 17.000 km inca este lipita!

Da dar tu poate ai motor nou Exclamation
si nu ai asa presiune in baie Laughing Mr. Green
Skip ads

  • cosmin_liteon

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2010

  • Mesaj Privat
daniboroica a scris:Am un Opel Astra Caravan 2.0 DTI 16v si am avut un accident fara urmari asupra persoanelor dar am spart baia de ulei , spoilerul din fata , farul dreapta , iar aripa dreapta , usa dreapta fata, usa dreapta spate , aripa dreapta spate le-am indoit deoarece masina s-a oprit sprijinita pe o parte a unui sant de aproape 1m adancime , iar cand am scos-o de acolo sau indoit si usile in partea superioara.
As vrea sa stiu daca baia de ulei merge sa cumpar si una sh sau e mai bine sa cumpar una noua , iar usile si aripa spate merge si indreptate cu magnetul. Celelalte piese cred ca le voi cumpara noi




am o intrebare:cum arata opel-ul tau?ce culoare?
  • daniboroica

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2002 Z22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am reusit sa repar baia prin sudare si deja am un an si jumatate si nu am probleme cu ea , multumesc tuturor pentru idei si indicatii
  • vitros

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua .Am o astra g y20 dti si am si eu o rugaminte ma poate sjuta cineva cu sfaturi cu asi putea schimba baia de ulei .Am dat intr-o piatra si mi-a fisurat .Va multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR