Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • John D.

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Aduc si eu o completare la ajutorul celorlalti : asa citesti codul de eroare https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=21696 sau https://www.clubopel.com/vie...grafa&start=0
Si aici ii gasesti interpretarea http://www.ecu.ro/produse-list.php?categ=1-4 (partial). Citeste tu codul si posteaza ca oameni saritori la greu sunt destui (dupa cum ai observat..)
Skip ads

  • unupingu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1998 Z20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu am o astra X20DTL dar mufa de diagnoza o am sub frana de mana si nu e la fel ca aceea din poza a mea are 16 pin adica OBD2
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Referitor la Tech2 , exista clone in China la 2150 $ si iese aproape la jumatate . Oricum cred ca sunt destul de scumpe si asa . Daca ar fi 500-800 euro ar fi ceva de incercat .La pretul asta de clona mai pui 1000$ si-ti iei unu sh original. Ei spun ca e ca si cel original dar dupa cum stim la OP-COM uneori e diferenta . Ce ma deranjeaza la multimea de programe pt. diagnoza , nu gasesti ceva care sa simuleze cu adevarat Tech2 . Sunt destule module la OP-COM care nu sunt active in program mai ales cele referitoare la MID .

Bafta,
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu cred ca nu se refera la Tech2 ci la altceva, la interfata aceea care se foloseste cu AB-COM
unupingu cam cat ai dat pe interfata aceea de care zici tu?
Skip ads

  • sminko

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1997 2.0 DL 16 v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
unupingu:
mai mult ca sigur ai probleme cu debitmetrul, face probleme la x20dtl.
Acelasi motor il am si eu x20dtl pe o vectra b '97, mufa OBDII sub frana de mana. A incercat cineva vreo interfata pe tipul asta de motor?
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sminko a scris:unupingu:
mai mult ca sigur ai probleme cu debitmetrul, face probleme la x20dtl.
Acelasi motor il am si eu x20dtl pe o vectra b '97, mufa OBDII sub frana de mana. A incercat cineva vreo interfata pe tipul asta de motor?

Poti sa-ti dai cu parerea decat, dar pana nu pune aparatul pe masina nu ai de unde sa sti.
Opel Tech 2 este o interfata ieftina multiplexoare pentru grupul Opel. A nu se confunda GM TECH 2 , cea de fabrica, cu care s-a facut confuzia in niste posturi anterioare.
Daca nu ma insel functioneaza pe masinile din 1997 pana in 2004.(pe unele si inainte de 1997)
Uite si o poza ca sa te convingi : http://rapidshare.com/files/349592294/X20DTL.JPG.html
Eu nu am folosit asa ceva insa sigur functioneaza. Poti folosi si o interfata banala KKL cum ar fi cea vag-com 409.
Insa nu merge decat pe ecu. Eu am folosit o astfel de interfata (pe usb) cu un multiplexor facut dintr-un mini swich dar nu am putut sa ma conectez decat la ECU ( pin 7). Am auzit ca daca este pe serial functioneaza si pe pini 3,8 si 12. ( Nu bag mana in foc ca nu am incercat)
Am o interfata ELM327 bluetooth si cu softul vauxcheck te poti conecta foarte bine si nu numai la ECU.(mai putin la AIRBAG)
In concluzie daca interfata e buna trebuie sa functioneze.
  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
in primul rand va rog nu dati cu parul sau cu citeste de la inceput.(am ajuns la pagina 28...)
cu aceasta interfata te poti conecta la masina sa citesti codurile de eroare si ceva foarte sumar din parametrii ?
daca da aceste softuri sunt bune OP-COM_090714_EN si AutoScannerOpel ?
schema este gasita tot aici......de la userul outkastm
in familie sunt 3 masini corsa c z12xe, astra 1.7 dti, astra 2.0 dth.......merge la vreuna ?
si o ultima intrebare mai importanta 'ce se poate strica la masina ?"
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am avut-o eu facuta si daca te uiti mai inainte este si schema de la cablaj la scara.Soft trebuie altul.(AB-com)
Skip ads

  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ovidiuvuia a scris:Am avut-o eu facuta si daca te uiti mai inainte este si schema de la cablaj la scara.Soft trebuie altul.(AB-com)

...l-am facut deja fizic Smile
N-ai putea sa ma ajuti cu soft-ul sau eventual un link de unde sa il dau jos ca google nu prea m-a ajutat.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
alamic a scris:
ovidiuvuia a scris:Am avut-o eu facuta si daca te uiti mai inainte este si schema de la cablaj la scara.Soft trebuie altul.(AB-com)

...l-am facut deja fizic Smile
N-ai putea sa ma ajuti cu soft-ul sau eventual un link de unde sa il dau jos ca google nu prea m-a ajutat.

Poftim
http://rapidshare.com/files/109813100/ABCom.rar
http://rapidshare.com/files...8080/OP-Tech2.rar
  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mattydr67 a scris:
alamic a scris:
ovidiuvuia a scris:Am avut-o eu facuta si daca te uiti mai inainte este si schema de la cablaj la scara.Soft trebuie altul.(AB-com)

...l-am facut deja fizic Smile
N-ai putea sa ma ajuti cu soft-ul sau eventual un link de unde sa il dau jos ca google nu prea m-a ajutat.

Poftim
http://rapidshare.com/files/109813100/ABCom.rar
http://rapidshare.com/files...8080/OP-Tech2.rar

saru'mana....dar nu prea merge, "Currently a lot of users are downloading files. Please try again in 2 minutes or become a Premium member"....asta tot primesc de vreo 10 minute incoace.
Daca l-as putea primi pe mail( alamic_ntfs@yahoo.com ) ar fi perfect. Embarassed
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
alamic a scris:
mattydr67 a scris:
alamic a scris:
ovidiuvuia a scris:Am avut-o eu facuta si daca te uiti mai inainte este si schema de la cablaj la scara.Soft trebuie altul.(AB-com)

...l-am facut deja fizic Smile
N-ai putea sa ma ajuti cu soft-ul sau eventual un link de unde sa il dau jos ca google nu prea m-a ajutat.

Poftim
http://rapidshare.com/files/109813100/ABCom.rar
http://rapidshare.com/files...8080/OP-Tech2.rar

saru'mana....dar nu prea merge, "Currently a lot of users are downloading files. Please try again in 2 minutes or become a Premium member"....asta tot primesc de vreo 10 minute incoace.
Daca l-as putea primi pe mail( alamic_ntfs@yahoo.com ) ar fi perfect. Embarassed

Nu te impacinta omule, "ai putintica rabdare"
Nu-ti face probleme sunt prea multi care downlodeaza in acelasi timp si asa se intampla in weekend
Va functiona foarte bine luni.
Skip ads

  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pe email nu pot sa ti le trimit fiindca ai email pe yahoo si iartama dar am incercat odata sa-i trimit un soft unui coleg de forum si mi-a luat o vesnicie. Ar trebui sa le impart si sa-ti trimit cate un email pentru fiecare partitie. asta nu ar fi nimic dar folosesc vodafone mobil si dureaza.
Asa ca nu te supara mai incearca sau asteapta pana luni va functiona fara doar si poate.
Bafta
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@alamic vezi ca le ai pe mail.Sper sa mearga.Eu cu astea merg.
Numai bine.
  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
este cineva din ploiesti care ma poate ajuta sa testez interfata pe port serial...imi trebuie decat laptopul......nu pe degeaba........
  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
imi este greu sa cred ca nu merge cu adaptor usb2rs232.......din cate stiu pe rs232 nu ai numai 5v, ai un pic mai mult, iar pe usb ai maxim 5v.............am un programator de pic iar pe com1 de pe desktop am niste tensiuni de 5.7v iar pe laptop numai 3,7v, iar programatorul nu merge cu cablu adaptor.
un exprescard cu rs232 nu se alimenteaza pe usb(5v) ci din placa de baza de unde poate lua si 12v...din aceasta cauza
o sa incerc sa tai firele de tensiune +/- de pe cablul usb si sa alimentez printrun lm7806 de la o baterie de 9v......daca merge programatorul, atunci cred ca sunt sanse sa mearga si interfata kkl.............maine iau un 7806 si revin cu detalii

acum dati cu parul daca am zis balarii
  • MAKE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Mie nu mi-a functionat cu adaptor usb2rs232, pe port serial nativ a mers fara probleme (pana am ramas fara laptop Smile) )
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@alamic nu merge cu adaptor 100%.Neaparat port serial nativ.Ai primit programele?
  • sminko

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1997 2.0 DL 16 v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am achizitonat varianta 1.0.1.69 opelscanner pe usb. A mers din prima fara probleme. M-am jucat putin cu ea, am vazut parametri, grafice, am sters 2 erori, una la motor si una la airbag. Testul actuatoarelor nu a mers. E tot ce imi trebuie, is multumit. E o clona, dar e facuta "profi" si functioneaza ireprosabil. Merge si la unele modele din 2006. Pana in 2001 le vede cam pe toate. Pentru masini pana in 2001, recomand aceasta interfata cu incredere.
  • TM32PIF

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
opel astra 1.7 dti---2 buc
-la primul in programing pe opcom am activare cruise control si restul ce mai sunt
-la a doua am doar activarea climei sau dezactivarea ei restul nu exista
Aceasi interfata...acelasi program
Doar...ani diferiti cea la care mere activarea cruise contril este din 2001
iar la cea la care nu mere este din 2000
intebare:
-tre sa schimb ecu care apropo arata la fel sau pot rezolva problema cu un update de soft al ecu
-Rog colegi la niste soluti eftine chear daca asta inseamna sa demolez masina bucatica cu bucatica.
Multumesc anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR