Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • alexandrab

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Hehe, atunci o sa ma mai duc cu masinile prietenilor Smile)
Skip ads

  • robert71

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
iso a scris:Diagnoza reusita pe diesel Y17DT , sigur functioneaza si pe Y20DT cit si pe motoarele pe benzina . Wink

Deocamdata citeste/sterge codurile de eroare , modifica km in bord , reseteaza airbagurile si cam atit am testat ...



ce fel de adaptor folosesti si cu ce soft?
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mai citeste... De la postul lui iso mai ai ceva pagini de citit. 40-7=? Very Happy
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
am si eu o mica intrebare:
a incercat careva jucaria asta?
http://www.autoscan.ro/Scan...hecker_OBD_II.htm
eram curios daca merge la masina mea. pentru sufletul meu ar fi suficienta jucaria asta.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Este buna pentru inceput si mai ales daca nu vrei sa cari dupa tine un laptop,atentie scaneaza numai erorile pentru motor.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu numai erorile.

Face mai multe dar trebuie citit si altceva nu numai titlul.

V-Checker este un aparat util pentru citirea si stergerea codurilor de eroare ale masinii dumneavoastra. De asemena afiseaza date in timp real ale senzorilor conectati la motorul masinii.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Silex a scris:
a incercat careva jucaria asta?
http://www.autoscan.ro/Scan...hecker_OBD_II.htm
eram curios daca merge la masina mea. pentru sufletul meu ar fi suficienta jucaria asta.


Merge la masina ta, insa codurile citite pe care ti le va afisa, va trebui sa le cauti pe net sau in autodata.
E bunicica, insa destul de limitata, doar decat coduri de eroare. Cu ce m-am jucat eu nu afisa parametri deloc. Nici asta nu cred sa fie mai presus desi vad ca este laudata.
  • robert71

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
BOL a scris:Am facut un soft mic pentru codurile de eroare date de tester in care introduci codul de eroare si vezi descrierea erorii. Pentru mine este util, sper sa ajute si pe altii.
Deocamdata este gata doar pentru powertrain errors.
Din pacate nu pot atasa softul la mesaj, astept sugestii.



@BOL imi poti da si mie acest soft micut?
Skip ads

  • Bebel

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sal baieti. am mai intrebat asta in alt topic dar se pare ca aici ar fi mai bine. sper sa nu deranjez. sunt pe cale sa cumpar o vectra C ( in sfarsit) dar inainte de asta as vrea sa o pun pe un tester sa vad daca e totul ok. va rog sa mi spuneti daca stiti vreun service de incredere sau pe cineva care se ocupa de asta. maine as dori sa fac operatiunea...mersi si daca sunt offtopic imi cer scuze!
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sunt multi baieti cu scule de diagnoza in Bucuresti. Mergi joia la intalniri la Polivalenta si cu siguranta vei gasi pe cineva sa te ajute.
Uite aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13040

LE: acum am vazut ca ai nevoie maine. Ia legatura cu maiandrei, poate te ajuta el.
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Merci de raspunsuri.
Pe site zice ca iti da si descrierea codului de eroare. Oricum, n-ar fi o problema sa caut pe net. O simpla cautare aici pe forum poate face minuni. Smile
Eram curios ce mai afiseaza, gen "batery voltage", "maf air flow sensor", "ac pressure", "engine speed",... practic ce am putut sa citesc cu Opel Tech 2 -ul unui prieten. Adica sa-mi dea si in timpul mersului diverse valori.
  • robert71

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:ISO - stai linistit, ca am incercat. toate combinatiile posibile. Intr-adevar, configurat asa, merge, imi citeste seria de la ECU, VIN-ul, etc, dar cand intru la parametri, degeaba selectez parametrul, ca nu imi vrea arata nici o valoare.
Cu setarile de care zici tu ii merge lui @dancuciureanu, dar el a folosit port serial pe buine, nu card pcmcia
Cum ziceam si in celallat post, din cele ~20-30 softuri de diagnoza, am reusit sa vad interfata doar cu AB_COM (dar partial, si partialul ala nu cuprinde exact ce m-ar interesa,adica parametri) si complet cu un demo de OP-COM (dar din pacate demo-uld e OP-COM are functionalitati limitate, de genul la motor imi arata doar primii 20 parametrii dintr-un total de 68, la ceilalti imi zice la valoare "DEMO VERSION", nu ma lasa sa intru in meniurile de diagnoza din acelasi motiv, etc)
Foarte probabil ca daca as avea un serial pe bune, ar fi alta treaba. Insa nu am serial, si ma incapatanez sa fac interfata sa mearga cu cardul asta PCMCIA.



cine imi da si mie softul AB-COM
pls.
Skip ads

  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Experimentez urmatoarea problema la Zafira A: Opcom 08114 comunica cu toate modulele mai putin cele ce utilizeaza pinul 7 (motor, ABS, servo), mesajul de jos fiind "the Ecu does not reply".
Mentionez ca la ultima scanare (acu vreo luna) totul functiona perfect, cu exact acelasi echipament. Vreo sugestie?
  • adrian82

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Silex a scris:am si eu o mica intrebare:
a incercat careva jucaria asta?
http://www.autoscan.ro/Scan...hecker_OBD_II.htm
eram curios daca merge la masina mea. pentru sufletul meu ar fi suficienta jucaria asta.

am loat eu si nu se conecteaza doar se aprinde si tot scaneaza porturile cred ca o sa modific semnalele in meniu apare si pentru opel cand dau sa scanez manoal in rest nimic. Vedeti ce cumparati de la autoscan! Daca nu faceti referire precisa la scula va treziti cu alta ... cel putin eu o cumparasem pentru super nova dar am si opel si cred ca o fac functionala...
Am desfacut cutia sa vad cipurile si surpriza cei de la autoscan au sters denumirea cipurilor Very Happy le e frica de pirati dar ... tot le dau de cap daca e dupa nr. de pini forma si alimentare.
Daca i-as da de cap cred ca si-ar putea face oricine asa ceva... cu materiale mai ieftine. Oricum si cu max232 poti vizualiza multe evident daca sti si ce iti afiseaza. Bafta.
  • nutzu4pub

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
va salut..sunt nou printre voi..si as dori sa-mi achizitionez o interfata pentru orice tip de opel pana prin 2008 si nu stiu ce tip de interfata sa iau....cu ce update..si de la cine sa iau..multi am vazut ca vand tot felul de clone care mai bune...care mai proaste...si ma gandeam sa-mi iau un o clona op-com....ati putea sa-mi spuneti o parere..daca este buna..daca este alta interfata este mai buna decat op-com....si o rugaminte..o persoana mai de incredere de la cine sa cumpar asa ceva..
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Acum vei primi raspunsuri de la cei care vind asa ceva si o vor lauda...

De ce nu intrebi si tu pe adrian82 de mai sus ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
nutzu4pub a scris:va salut..sunt nou printre voi..si as dori sa-mi achizitionez o interfata pentru orice tip de opel pana prin 2008 si nu stiu ce tip de interfata sa iau....cu ce update..si de la cine sa iau..multi am vazut ca vand tot felul de clone care mai bune...care mai proaste...si ma gandeam sa-mi iau un o clona op-com....ati putea sa-mi spuneti o parere..daca este buna..daca este alta interfata este mai buna decat op-com....si o rugaminte..o persoana mai de incredere de la cine sa cumpar asa ceva..

*
e-Bay, daca ai un prieten "afara" sau daca gasesti un vanzator care trimite in RO... Cool
Pret informativ... +/- 50 Euro; plus transportul... Exclamation
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
adrian82: Nu autoscan.ro a sters cipuri ci chinezii.
nutzu4pub: OP-COM este (momentan) cea mai buna solutie de diagnoza la Opel (dupa '96). I-ti recomand ultimele softuri aparute, au foarte multe chestii in plus fata de versiunile anterioare (mai spunea cineva pe forum ca "modele noi nu au cateva chesti pe la nuj ce motor" - total gresit).
Versiunile clonate (octombrie 2008 este ultima versiune) sunt destul de OK, dar ai grija de unde cumperi.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
lupu_sandu> poti sa pui, te rog, o poza cu "obiectul" si eventual o captura de ecran cu softul, asi dori sa compar cu ceea ce am eu... Wink
  • nutzu4pub

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
lupu_sandu ai putea sa-mi recomanzi o persoana de unde sa cumpar un op-com bun?astept un raspuns pe privat
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR