Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:@mattydr67, adaptorul de la obd1 la obd2 il construiesi singur cu 3-4 fire si papucii aferenti. Pe undeva mai in spate era scris si la ce pini se conecteaza.

Multumesc mult
Stiu sa-l fac, dar eu am unul original (made in china) pe care l-am imprumutat unui amic si care a uitat sa mi-l aduca inapoi. Ii trebuie tot atata timp cat am asteptat eu sa vina cu posta din china.
Skip ads

  • RolyB

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
De putin timp mi-am cumparat si eu o interfata OP-COM 1.39 si sunt destul de multumit de ea .Am folosit-o de cateva ori pe masinile unor prieteni si am citit si sters cateva coduri de eroare.
Vroiam sa va intreb daca cu aceasta interfata pot activa diverse setari care se pot activa cu vag-comul , mai exact blocarea usilor la 15 km/h sau alte setari de genul.As mai fi interesat sa stiu daca folosind aceasta interfata pot activa BC-ul la Opel Astra H sau este nevoie de alt cablu.
Multumesc anticipat!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Foarte putine activari poti face, de exemplu BC nu poti.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
vreau sa achizitionez o interfata Op-com ( eu am o vectra B2 y20dth si cumnatul meu o vectera B2 1.8 benzina)....
In principiu o vom folosi la citirea erorilor si a parametrilor motorului, si abia apoi diverse activari ....
Vreo idee, vreun link ... ce parere aveti de cele de pe okazii?
Multumesc frumos.

Daca am postat gresit imi cer scuze si rog un moderator sa stearga acest post.
Skip ads

  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
daca cumperi de pe okazii bine ar fi sa poti sa o probezi mai intai de a da banutul, altfel risti sa nu fie functionala. (citeste mai in urma in acest topic ----"ECU does not reply" - datorata unei erori hardware.)

bafta
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@emilperijoc iti recomand sa-ti cumperi o interfata pentru tine, daca te pasioneaza chestia asta si o sa inveti destul de repede.
in ceea ce priveste cumparatul de pe okazii.ro, intr-un fel sunt deacord cu mishu_b in ceea ce priveste ca cel mai bine e sa probezi ceea ce cumperi atunci cand platesti dublu si mi se pare normal.
din cate observ esti din Bucuresti si daca iti face placere te pot invita pe la mine sa poti testa o intrfata Op-com asta ca sa-ti dai seama cu ce se mananca sa-ti faci o parere, eu insa sunt adeptul stilului mai aventurier, imi place riscul.
Atentie FARA BANI ("po-ti sa ma cinstesti cu un vin bun de la 2000 lei sticla in sus") glumeam bineinteles.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mishu_b stiu despre ce vorbesti pentru ca asa am patit cu cele pe care am incercat sa le cumpar de pe ebay, iar daca vanzatorul nu vrea sa facem proba inainte clar nu iau de la el ....
mattydr67 mersi frumos de oferta suna foarte interesant .... cred ca am sa te deranjez cu un vin dupa ce o iau si vor aparea intreabarile.
mersi de sfaturi
O seara placuta
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
dupa ebay nu ai cum sa faci proba "e riscant" dar mai ieftin, de pe okazii e mai scump dar daca vanzatorul e din acelasi oras poti sa o probezi.
clonele sunt la ghici ori merg ori nu merg.
cum ti-am spus mie imi place riscul, am cumparat una din china si merge beton.
acum am cumparat ( tot china) un carbrain c168 tot cu ochii inchisi si merge beton, pacat ca pentru opel nu e dezvoltat.
bafta multa
Skip ads

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
si mie imi place riscul dar din doua cumparate nu a mers niciuna (iar a doua dupa ce a fost la lupu sandu am trimis-o inapoi in china si inlocuita cu o alta care surpriza nici aia nu a mers) ... asa ca iar doar cu proba ....
Am o oferta interesanta de la un coleg de pe forum, dar mai astept sa vad.
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu am avut timp sa citesc toate paginile,57 la numar,asa ca nu dati cu paru' Smile

Exista cel putin un detinator de op-com care a reusit sa modifice km la vectra b?
Dupa o diagnoza, am vrut sa modific si km la valoarea reala.Am schimbat ceasurile si au km mai putini asa ca trebuie sa ii pun la loc.Am incercat in jur de 10 min,dar nu am reusit..pana s-a dus bateria de la laptop.Am citit eeprom,am citit km dar nu a vrut sa-i scrie.

Poate ma lamureste si pe mine cineva.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
emilperijoc a scris:si mie imi place riscul dar din doua cumparate nu a mers niciuna (iar a doua dupa ce a fost la lupu sandu am trimis-o inapoi in china si inlocuita cu o alta care surpriza nici aia nu a mers) ... asa ca iar doar cu proba ....
Am o oferta interesanta de la un coleg de pe forum, dar mai astept sa vad.


...
din ce spui aici rezulta ca ai fi in posesia unei interfete "dar care nu functioneaza", corect?
cum reactioneaza la o punere in fuctine?

daca e asa poate incercam sa o reparam cumva ...

bafta
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pai a fost la ursu si nu s-a rezolvat ... am un filmulet din momentul in care incearca sa se conecteze ... ti-am trimis un mail
Mersi frumos
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
A reusit cineva sa activeze senzorul de ploaie cu OP-Com?
Eu de cand am schimbat parbrizul il am dezactivat si sunt curios daca se poate activa cu OP-Com si de asemenea procedura pe scurt daca a efectuat cineva operatiunea cu succes.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Titro, la voi il aveti pe CristianTM, care chiar daca nu are cu ce, tot il va activa.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu spun ca nu ai dreptate, intrebarea era totusi alta. A reusit cineva sa faca operatiunea asta cu OPCom? Daca da as fi recunoscator daca ar spune cu ce versiune de OpCom si de firmware si care este pe scurt procedura.
  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mattydr67 a scris:dupa ebay nu ai cum sa faci proba "e riscant" dar mai ieftin, de pe okazii e mai scump dar daca vanzatorul e din acelasi oras poti sa o probezi.
clonele sunt la ghici ori merg ori nu merg.
cum ti-am spus mie imi place riscul, am cumparat una din china si merge beton.
acum am cumparat ( tot china) un carbrain c168 tot cu ochii inchisi si merge beton, pacat ca pentru opel nu e dezvoltat.
bafta multa


Nici atunci nu e sigur. Eu am cumparat una de pe okazii.ro, bineintele am mers cu masina si cu laptopul sa fac proba, vanzatorul garanta functionarea 100%. Am instalat programul am cuplat interfata la masina ( astra h 2006 - merge pe protocol CAN ). a functionat perfect, fericit am cumparat-o . Cand am vrut sa ajut un prieten cu astra G , teapa, pe protocolul respectiv ( KWP-2000 parca ) nu mergea. Dupa cautari pe net, am gasit pe forum un post unde nemernicul ce mi-a vandut interfata se plangea ca nu-i merge pe masina lui astra G si vrea sa o vanda. Atunci am inteles de ce m-a intrebat initial ce tip de opel am. era deja prea tarziu, i-am acordat deja si calificativul . Deci atentie verificati sa mearga pe ambele protocoale, CAN si KWP.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
se poate repara ... cu putine cunostinte de "lipitronica" si un mic ajutor de la cei care au mai rezolvat astfel de probleme!

bafta
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Uneori se rezolva si prin downgrade de firmware. Dar sa fi atent Very Happy
  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mishu_b a scris:...
se poate repara ... cu putine cunostinte de "lipitronica" si un mic ajutor de la cei care au mai rezolvat astfel de probleme!

bafta


si in ce ar consta cunostintele alea de electronica? am destui prieteni care se pricep foarte bine, repara diferite aparate electronice . ce ar trebui sa-i faca ( in mare ) ?
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nilf40f a scris:
mishu_b a scris:...
se poate repara ... cu putine cunostinte de "lipitronica" si un mic ajutor de la cei care au mai rezolvat astfel de probleme!

bafta


si in ce ar consta cunostintele alea de electronica? am destui prieteni care se pricep foarte bine, repara diferite aparate electronice . ce ar trebui sa-i faca ( in mare ) ?

Ti-am trimis softurile de care ai nevoie by PM
Dupa cate spui tu interfata e 1.39 (daca am inteles bine) si el ti-a dat un soft pentru 1.33 deci nu va functiona cum trebuie.
Daca functiona cu softurile pe care ti le-am trimis, atunci nu da vina pe ce care ti-a vandut interfata ca probabil nici el nu se pricepea.
Asa o fi primit-o si la prima problema aparut a crezut ca e stricata si a incercat sa o vanda altuia (pentru asta trebuie blamat).
Eu cred ca interfata nu are nimic ci doar ca l-ai folosit cu un soft pentru o alta versiune.
Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR