Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • myhai84

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salutare
un sfat daca se poate, am si eu o pb. problema cu alimentarea de la bricheta, asta insemnand ca nu imi mai merge. pana astazi era OK, dar am cumparat o priza de bricheta cu 2 incinte, la inceput a mers (are un led pe ea care statea aprins), dar nu prea statea fixa in priza masinii si am cam fortat un pik sa stea fix in priza (nu am rupt, nu am plesnit nimik, doar l-am impins un pic mai 'hotarat'). rezultatul a fost ca nu imi mai merge priza masinii. am verificat siguranta (nr 36) si totul ok. are cineva idee ce alta cauza ar fii? cum as putea remedia situatia?
ms
Skip ads

  • gagi_manus

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI 101CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am o comfuzie, si anume, si mie mi sa ars siguranta la bricheta ,doar pur si simplu , nu am fortato ,si am schimbat a cea siguranta dar nu este numarul 36 cum spui tu este numarul 29 care se afla in tabloul din porbagaj partea stanga , cred ca ai si tu asa ceva, deci de unde ai schimbat siguranta din fata motor sau porbagaj, asta ca am manualul si dupa el mam ghidat si chiar numarul 29 era siguranta de la bricheta . deci ? dupa descriere reiese ca nu ar fi corect ce ai facut tu, mai verifica ce am spus eu si uitete la numarul 29 din tabloul din porbagaj si anutama daca am dreptate sau nu. .......A si inco o chestie numarul 36 de care ai spus tu ca fiind de la bricheta ,specifica ca are fi de la ( Echipament tractare ) ?
  • NeagoeBT

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Mi s-a intamplat din greseala sa nu imi mai mearga bricheta. Am intrat, am vazut postul si am verificat siguranta 29 => ARSA Laughing acum am scos-o urmeaza sa ma duc sa o inlocuiesc. Dar sigur de aici este. Multumiri pt ajutor Very Happy
  • lunaticu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu . o sa verific maine siguranta 29 din portbagaj. chiar uitasem ca am si in portbagaj sigurante! mersi!
Skip ads

  • ioanv21

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1901 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cat costa o siguranta?se schimba greu?am opel vectra b,1.7 TD,isuzu x17DT.mie nu mi-a mers de la inceput bricheta(masina sh).nu stiu de unde sa ma apuc daca se poate sa-mi spuneti si mie ce sa fac va rog:(
  • lunaticu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu costa mult o siguranta! cel mai simplu e sa mergi la reprezentanta Opel cea mai apropiata si le iei de acolo!
de schimbat e foarte simplu daca ai schema tabloului de sigurante care o gasesti in cartea masinii!
daca nu ai cartea masinii o poti gasi pe forum sau chiar pe site-ul oficial opel!

BR
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Serios ? Sa mearga pana la reprezentanta sa cumpere O SIGURANTA ?
  • lunaticu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Da! Atunci cand cauti pe la majoritatea magazinelor de piese auto-moto o siguranta de 40A si nu gasesti, unde te gandesti sa cauti?
Am fost la reprezentanta si am fost mai mult decat multumit!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Halal magazine sunt la voi, am mai auzit asta...
  • lunaticu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Din pacate da! C'est la vie!...
Dar o dam in offtopic!

BR
  • costincostin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2010

  • Mesaj Privat
multumesc mult celor care mau ajutat .......intradevar siguranta 29...a mers Very Happy Smile
  • corneld

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Se gasesc astfel de sigurante la raioanele cu specific auto ale supermarketurilor, precum si la statiile peco. Sa stii de care trebuie sa cumperi, pentru ca ele sint ambalate la plic ( unele sint mai mari, altele mai mici) avind inscriptionate valorile pe ele si fiecarei valori ii corespunde o culoare.Bafta!
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare...La mine de merge bricheta(se incinge) sar nu merge lumina din jurul ei si din scrumiera. Ce credeti ca ar putea fi? Tot o siguranta? care ar putea fi aceasta siguranta? Va multumesc anticipat
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Becul ars, nu are siguranta separata penrtu iluminare


Ultima modificare facuta de alexx1402 la Lun 24 Jan, 2011 3:24 pm
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
lunaticu a scris:Da! Atunci cand cauti pe la majoritatea magazinelor de piese auto-moto o siguranta de 40A si nu gasesti, unde te gandesti sa cauti?
Am fost la reprezentanta si am fost mai mult decat multumit!


ooo,stai,siguranta aia nu e de 40 de amperi ci mai degraba 15-20 amperi,nu retin exact.NU cumva sa va bagati siguranta de 40 la bricheta !
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Asa banuiesc si eu....ca ar fi becul ars. Se schimba , numai ca nu reusesc sa scot scrumiera! Am citit deja topicl unde este expusa metoda desfacerii scrumierei, numai ca nu am cum sa trag pur si simplu de ea pt ca nu iese pt ca are niste cleme prinse de jur imprejur. Daca o fortez acele clamute se vor rupe cu siguranta. Intrebarea este cum fac sa o deschid si fara sa rup acele clamute?
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Sfat pentru lcf_156: mai bine alege varianta demontarii tunelului central ca sa ajungi la becul de acolo. Fortezi in sus cu o surubelnita mica rama mansonului schimbatorului de viteze pana iese din consola, ridici apoi mansonul spre nuca, tragi in sus placa orizontala de sub frana de mana, desurubezi cele doua suruburi torx si tragi spre inapoi toata rama care include schimbatorul si scrumiera. Acum scrumiera ramane in aer si tu poti umbla la cele trei fire care intra in ansamblu. Ai doua fire de plus ( + la bricheta si + la bec) si un minus care ajunge pe soclul brichetei. Becul ia si el acest - printr-o lamela de contact. Verifica prima oara insa daca ai 12V la bec sa nu-l schimbi degeaba. Becul este W 1.2 W si lumineaza atat bricheta cat si scrumiera prin lamelele de plastic transparent ce-l inconjoara. Spor la demontat!
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Merci mult de sfat,Blebeanu Lorin. Sper sa il "biruiesc" si sa-l fac sa se aprinda. Multumesc inca o data pt sfaturi.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
N-ai pentru ce. Multumeste-mi dupa ce ai terminat treaba si-ti merge becul. Nu te speria de demontat, dureaza doua minute. Pentru ca e asa de simplu o sa ma mai joc si eu pe la a mea tot cu aceeasi problema. La mine am gasit lipsa tensiune, am pus totul la loc...si asa a ramas de atunci.
  • bestro

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
gagi_manus a scris:Eu am o comfuzie, si anume, si mie mi sa ars siguranta la bricheta ,doar pur si simplu , nu am fortato ,si am schimbat a cea siguranta dar nu este numarul 36 cum spui tu este numarul 29 care se afla in tabloul din porbagaj partea stanga , cred ca ai si tu asa ceva, deci de unde ai schimbat siguranta din fata motor sau porbagaj, asta ca am manualul si dupa el mam ghidat si chiar numarul 29 era siguranta de la bricheta . deci ? dupa descriere reiese ca nu ar fi corect ce ai facut tu, mai verifica ce am spus eu si uitete la numarul 29 din tabloul din porbagaj si anutama daca am dreptate sau nu. .......A si inco o chestie numarul 36 de care ai spus tu ca fiind de la bricheta ,specifica ca are fi de la ( Echipament tractare ) ?


Salut,
Si mie mi s-a ars siguranta la un Opel Astra H( z17dth) din 2008. Colegul are dreptate...siguranta 36 de la motor e cea pentru bricheta si la mine(mentionez ca eu nu am sigurante in portbagaj in stanga..doar niste fire)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR