Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ceribros a scris:
gxg_tm a scris:Dupa o saptamana de mers prin bucuresti iti garantez ca iti schimbi parerea ! .. si nu ma refer doar pe bulevarde !

megeam pe banda mea si o blonda dupa ce ca parcheaza ca o vaca gestanta nici nu s-a asigurat cand a coboarat din masina
noroc ca parca le citesc dupa comportament si ii trantesc un clacson bitonal si un figider de salamuri si alte carnoase


Din ce m-a invatat pe mine nea insructoru si din ce scrie la carte trebuie sa lasi distanta intre tine si masilile parcate de o portiera Rolling Eyes deoarece in cazul in care se deschide o usa aiurea sa o poti evita


am precizat ca a parcat tipic feminin , daca era sa pastrez o distanta de o portiera ajungeam sa marg jumate pe o banda jumate pe o banda (era mai bine asa?in cazul asta ce te-a invatat 'nea instructorul)
da nu sunt cel mai calm sofer la volan, dupa 3 - 4 astfel de tute nu mai pot sa ma abtin , injur... trec mai departe...
si stiu ca poti folosi claxonul pt. a evita un accident
as ruga ca inainte sa comentati la ce a spus altul sa va uitati si la orasul in care este , eu vorbesc de haznaua asta de bucuresti Confused unde prioritatea este dupa marimea masinii sau grosimea soriciului de pe obraz
Skip ads

  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca multi din cei care si-au dat cu parerea pe aici habar nu au ce inseamna "motocicleta" si posteaza niste chestii pe care le-au auzit sau vazut pe undeva, dar nicicum nu le-au trait.
Asa ca niciodata nu o sa stiti ce este in "capatina" mea
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu iti garantez ca marea majoritate au mers pe scuter, motor sau cel putin pe bicicleta si si-au dat seama ce inseamna aia pericol (in afara de sentimentul de adrenalina de care zici tu ca nu avem noi habarn, si care intradevar este interesant) si si-au luat masina.
@gxg_tm - hai sa nu exageram, ca nu cred ca a lasat masina pe mijlocul drumului, dar asa suntem noi drastici daca nu parcheaza o masina cu o roata pe bordura nu e parcata bine. Intradevar femeile sunt putin sau putin mai mult indolente la volan si fac greseli dar de aici si pana la lasatu masinii pe mijlocul strazii e ceva. Bine daca era strada cu sens unic putea sa o lase cum dorea atata timp cat lasi suficient spatiu sa se poata circula Razz. Puteai sa te incadrezi pe cealalta banda daca zici ca erau 2 benzi si nu aveai nici o problema, eu desi nu cicul cu ceva viteza ma feresc de prima banda deoarece se pot intampla astfel de incidente sau chiar poate sa iti sara unu in fata masinii sau te depaseste un motor, ca sa fim si on topic, sau un biciclist .
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Tazman a scris:Se pare ca multi din cei care si-au dat cu parerea pe aici habar nu au ce inseamna "motocicleta" si posteaza niste chestii pe care le-au auzit sau vazut pe undeva, dar nicicum nu le-au trait.
Asa ca niciodata nu o sa stiti ce este in "capatina" mea


Dupa raspunsul asta nici nu cred ca vreau sa stiu. Era o explicatie sau te bateai cu pumnu-n piept ?
Skip ads

  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
umblaretz a scris:
Tazman a scris:Se pare ca multi din cei care si-au dat cu parerea pe aici habar nu au ce inseamna "motocicleta" si posteaza niste chestii pe care le-au auzit sau vazut pe undeva, dar nicicum nu le-au trait.
Asa ca niciodata nu o sa stiti ce este in "capatina" mea


Dupa raspunsul asta nici nu cred ca vreau sa stiu. Era o explicatie sau te bateai cu pumnu-n piept ?


Deci, vrei sa stii sau nu pana la urma? Very Happy
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Chiar era nevoie de cineva care are motor , si sa-si exprime opinia referitor la ce se discuta aici. Cum se vad lucrurile de pe doua roti.
E bine si corect sa ascultam si punctul lui de vedere.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Oameni la fel ca noi conservarii ! Nimic mai mult ! Uscaturi au si ei, avem si noi ! Am remarcat in decursul timpului ca motociclistii sunt mult mai uniti decat soferii ! Cand unul dinte ei sufera cate un accident, ceilalti, foarte multi.... merg incolonati la donatii de sange si nu ezita sa-si ajute colegul cu ce le sta in putinta!
Pentru cei interesati cu adevarat de viata, comportamentul si trairile de zi cu zi ale motociclistilor, va recomand cu caldura forumul celor pe doua roti din Romania ! www.motociclism.ro Aici veti gasi extrem de multe informatii, povesti de viata, trairi, impresii si multe altele despre viata de motociclist!
V-a "plictisit" un motociclist.....detinator de Suzuki Bandit S600 si Opel Vectra, cu experienta de peste 20 de ani pe doua roti!
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@Tazman spune-ne ce inseamna defapt o motocicleta... noua, celor habarnisti.
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@ Tazman : Dupa primul tau raspuns am crezut ca esti unul dintre cei - "mult zgomot pentru nimic". Daca m-am inselat vom afla dupa explicatia ta cu privire la continutul "capatanii" Smile
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tazman a scris:Conform proverbului padure fara uscaturi nu exista, asa sunt si motociclistii, mai buni sau mai rai. Nu trebuie insa generalizat. Inconstienti la ghidon sunt la fel de multi ca si inconstienti la volan. In "cariera" mea de motociclist am avut parte de 4 accidente, 3 din cauza soferilor auto si ultimul din cauza mea, cu toate astea cred ca numarul accidentelor in care sunt implicati motociclisti ar scadea, daca acestia ar pilota mai atenti si mai lento. Insa si soferii trebuie sa inteleaga faptul ca nu sunt singuri pe sosea si ca lovirea unui motociclist se poate lasa cu urmari grave.


Ce este in capul meu scrie aici, "capatini" au altii.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Tazman a scris:Asa ca niciodata nu o sa stiti ce este in "capatina" mea


Fara suparare dar tu ai folosit termenul capatina Embarassed . In nciun post din acest topic n-am generalizat, exista 2 categorii, unii cu capul pe umerii , altii care il poarta degeaba ( la fel exista si in alte "domenii"). Depinde ce cantitate este mai mare bineinteles, dar cand a fost pusa intrebarera din titlul topicului sunt sigur ca autorul se referea la continutul de materie cenusie al celor teribilisti care deranjeaza traficul uneori. Numai bine.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Tazman a scris: ...cu toate astea cred ca numarul accidentelor in care sunt implicati motociclisti ar scadea, daca acestia ar pilota mai atenti si mai lento.

Acelasi lucru valabil si pentru soferi. As adauga si respectarea regulilor de circulatie (de ambele categorii), lucru subliniat intr-un post anterior. Asta deoarece toti - soferi si motociclisti - se supun aceluiasi cod rutier.
Poate sunt offtopic cu ceea ce va voi povesti:
Eram pe banda 1, in coloana la semafor. Vad in oglinda stanga un motorist care se strecura priintre masini. Inttre mine si cel de pe banda 2 nu ar fi putu trece si in dorinta de a-i face loc, trag de volan spre dreapta si dau sa ma misc spre bordura. Dar incremenesc instantaneu. Asigurandu-ma si in oglinda dreapta, vad un scuterist cu pizza care tocmai ce se strecura pe langa bordura si pe care era sa-l "iau". Cam urata situatie cand esti luat din ambele flancuri.
Va asigur ca nu este..."pescareasca" Laughing
Si va mai asigur ca am vazut destul de multi, care circula pe mijlocul benzii, depasesc regulamentar (nu sa-ti racaie oglinda) si chiar asteapta in coloana la semafor (evident cand nu mai au loc printre masini) . Categoria aceasta O RESPECT. Ceilalti insa... nu stiu ce sa zic Rolling Eyes
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Da, o noua patanie de-a mea cu indivizi pe 2 roti de data asta scuter. Totusi sunt multumit ca omul avea casca si vesta reflectorizanta, lumina aprinsa dar insa a facut o gresala destul de mare. A mers tot drumul ,cam 1 km, in unghiul mort al masinii mele. Desi se putea circula pe o singura banda deoarece erau masini parcate pe cealalta, iubitul nostru scuterist a tinut mortis sa mearga exact in dreptul aripei mele drepte spate. Norocul a facut ca l-am observat din timp si nu am virat dreapta, acum incep sa inteleg de ce iau unii motociclisti cand fac curba dreapta. Eu am avut noroc ca l-am vazut la semafor. In mod normal mi se parea ok sa merga si el in spatele masinii mele si sa pastreze macar un pic de distanta dar na asta, cine stie ce e in capatinile lor Razz
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
umblaretz a scris:
Tazman a scris:Asa ca niciodata nu o sa stiti ce este in "capatina" mea


Fara suparare dar tu ai folosit termenul capatina Embarassed . .


Ce este in capatanile motociclistilor ...... este chiar titlul acestui topic Shocked
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ok. A fost o neintelegere . Very Happy
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca topicul asta ar trebui sa se numeasca "Ce este in mintea teribilistilor" indiferent ca sunt motociclisti sau automobilisti. Va mai amintiti ca acum vreo 2 saptamani era dat la tv pe toate canalele un retard care conducea un TIR ? Tarzan ? Nu avea un motor de 200 de Kg. Omu conducea un TIR domnilor .
Pt cei ce nu-si amintesc s-au n-au vazut , iata:






NO COMMENT !
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sunt tare curios daca mai are permis Rolling Eyes
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
actiunea se intampla in cu totul alta tara,unde se circula mai mult decat civilizat.
tir-ul este pe pilot automat si ruleaza dupa cel din fata .se si vede in filmare.tarzanica nu face altceva decat sa tina volanul...nu vad nimic interesant la asta!
racnetele lui de maimuta in calduri se datoreaza altui aspect!
permis mai are sigur!inca nu s-a inventat legea in care nu ai voie sa dansezi la volan! Laughing
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Adevarul este ca nu iti ia permisul dar pentru lasarea libera a volanului in timpul condusului poti sa iti iei cateva puncte de penalizare si o amenda ca pentru telefon .
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Filmuletele de pe youtube nu constituie proba in justitie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR