Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Discutie cu un amic motociclist ( mai mult cearta ) :

" Auzi ba voi astia de va strecurati printe masini si turati motoarele ca tampitii "
- Ce ma vrei sa stau eu la ditamai coada de masini ? si o turez cand ma strecor ca sa ma vada lumea !
- Da ma dar cand faci slalom printre masini de ne trezim cu voi in fata masini de parca sunteti teleportati ? cum e !
- Nu toti fac asa , sunt foarte multi teribilisti care abea isi iau permisu si alearga motoare de 100 cp dar si multi soferi care te vad si iti taie care , te injura sau nu dau prioritate ! "

No coment !
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Uneori nici zgmotul nu ajuta Rolling Eyes . Am fost la un pas sa fiu omorat de un camion spre finele anului trecut. Asta in conditiile in care circulam cu app 50km/h in miezul zilei . Un sofer incostient butona telefonul si si-a dat seama ca trebuia sa faca stanga abia cand a auzit gps-ul si a virat brusc stanga, peste mine ( de fapt peste jumatate din motocicleta ca am sarit izbindu-ma de coltul dreapta al camionului ) .

Pentru multe persoane motociclete reprezinta o pasiune sau un mijloc de transport foarte eficient si ieftin . Daca lucrezi in zona centrala a Londrei si vrei sa conduci pana la munca ai de platit cam asa : 8 lire taxa ptr intrarea in aceasta zona , parcarea intre 2-5£ pe ora . Ptr motociclete nu se plateste parcare si nici aceasta taxa. Asta e un motiv destul de bun, sa nu mai spun de timpul economisit .
Nici circuitele nu rezolva nimic ca sunt teribilisti care se alearga de unii singuri pe strazi .
In privinta zgmotului singura masura care se poate lua ar fi interzicerea accesului pe anumite sectoare de drum conform unui interval orar . Chiar si un motor cu esapament standard urla de-ti sperie copilu`, vina nu e tobelor aftermarket ci a posesorilor .

Iar cine nu a mers cu un motor, este rugat sa mearga si pe urma sa-si revizuiasca postarea Wink .
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
intrebare: ce este in capul motociclistilor?
raspuns: niste creier!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:. Un sofer incostient butona telefonul si si-a dat seama ca trebuia sa faca stanga abia cand a auzit gps-ul si a virat brusc stanga, peste mine ( de fapt peste jumatate din motocicleta ca am sarit izbindu-ma de coltul dreapta al camionului ) .
.


Exact asa i s-a intamplat unui avocat de la noi , insa saracu' nu a fost norocos si s-a imbolnavit de deces pe loc din cauza tembelului de sofer care a virat fara sa se uite . Si doar asta mergea pe motor la servici , cu viteza legala , pe banda lui , dar dobitocul si-a dat seama ca trebuie sa intre pe centura in ultimul moment si l-a calcat cu tot cu motor .
Parerea mea ca in ambele categorii de soferi ( A sau B ) sunt cretini care nu au ce sa caute cu volanul in mana
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai cred ca tocmai de aceea intreaba colegul biela ce e in capul lor de merg pe motoare, deoarece e foarte periculos. Adevarul este ca in afara localitatii motocicleta este o ruleta ruseasca. Asta vara am vazut o gramada de motoare pe autostrada, eu aveam 120-130 km/h si treceau respectivii pe langa mine de parca stateam.......oare ce se intampla daca unu se dezechilibra sau lua vreo groapa la viteza aia? Sau daca ii cadea pasageru ca am vazut cativa si cu pizipoancele dupa ei? Plus ca la masina stiu ca exista si unghi mort, daca nu poti vedea o masina in unghiu respectiv, un motor cu atat mai putin. Probabil vor intelege si motociclistii motivul pentru care "Tu nu m-ai vazut". Oricum reclama asta: http://www.youtube.com/watch?v=gDM0FPPIb8Y graieste un mare adevar. Cred ca e si raspunsul la mister Laughing
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Oare sa respiri aerul asta nu-i periculos?Sau sa bei pana nu mai stii de tine,nu-i periculos?Daca ne gandim acum ce-i periculos si ce nu,inseamna ca nici nu mai iesim din casa!Asa sa fie oare?N-ar trebui generalizat,dupa cum spunea un coleg mai sus ,totul tine de conducator,atat la motociclete cat si la masini!Si mi se pare normal ca daca esti doar conducator auto,sa apara asemenea afirmatii!Iti spun sigur ca daca ai folosi o motocicleta(sau scuter,ma rog) in paralel cu autoturismul tau,cum fac altii dealtfel,ti-ai schimba complet mentalitatea!Si asta in doar o saptamana !Si eu cam tot asa spuneam despre motociclisti,dar dupa ce mi-am luat si eu unul(mentionez ca l-am luat ca si o necesitate,nu ca si FITZE) sa-mi usurez timpul petrecut in trafic,mi-am schimbat compet parerile,as spune in mod radical!Si referitor la zgomote,tine dupa cum spuneam doar de conducator,unora chiar le place sa traga de acceleratia aia,in general tineretul.Oricum v-a mai trece ceva vreme pana ne v-om schimba cu totii,atat conducatori auto,cat si motociclisti!Sanatate tuturor! Cool
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
din pacate in traficul romanesc se imparte in :

oameni cu masini si masini cu oameni , idem motociclete

am citat pe cineva de pe un forum moto .
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mersul pe motocicleta este ceva fantastic, insa in traficul de azi mie nu-mi mai face nici o placere.
Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ATENTIE LA MOTOCICLISTI ! respect pt ei
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca trebuie respect pentru toti participantii la trafic, nu doar pentru o categorie a lor. Totusi eu parca nu pot respecta pe unii care nu stiu sa respecte si ei la randul lor. Faptul ca iti pui niste tobe zgomotoase arata ca te doare-n p..a de timpanele celor din jur. Iar cand cu acele tobe faci noapte curse pe strazile orasului eu parca ti-as trimite un glont in teasta ca sa ai si tu ceva acolo.
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Buna seara , sunt o persoana care le-a tinut partea motociclistilor si poate ica le-o tin !

In urma cu 20 de min. un pustiulica a intrat cu motorul in mine ..

Cum :
Plec de la semafor prima masina pe prima banda , in fata la cimintiru` belu spre cutitu de argint cine stie zona , se lucreaza si asfaltul este varza , nu aveam viteza abea plecasem de la semafor .
Am incetinit si am tras usor dreapta sa feresc o buza de asfalt cand pe partea dreapta ma izbeste motoru in usi si oglinga , precizez ca la semafor motoru nu era in spatele meu m-am uitat si nu era . Pustiu a cazut prins intre bordura si masina . Oricum daca nu trageam sa feresc buza de asfalt tot nu ar fi avut loc pentru ca mergeam pe langa borura .

Masina mea este zgariata iar motoru are carena putin sparta si un semnal , pustiu tavalit si plin de praf .
Imi pare rau de el dar si mai rau de masina mea . Nu am sarit la scandal si nici el . Bine ca nu sa lovit rau .

De asta ce mai ziceti !







  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Asta e realitatea . De multe ori am fost la un pas sa fiu lovit de soferi care ocoleau gropi, masini si alte cele. Atunci cand conduc sunt cu ochii in 4 in oglinzi inainte de a ocoli ceva si nu de putine ori m-am oprit sau chiar am trecut prin gropi . Mai bine strambi o janta decat sa bagi pe careva in spital .
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ma biela tu nu ai fost la o intrunire de motociclisti,Sa vezi acolo zgomot de motoare,Doamne ce distractie.Beti la 2 noaptea(motociclistii,noi doar ametiti) pe insula de agrement in Bacau(locul de cazare)sa-i fi vazut cum reglau carburatoarele la Dnepr cu tobele scoase(ca sa fie reglajul mai bun).Odata asa de fun am scos si eu sita din toba la primul meu motor o jawa 350,cand am revenit acasa aveam pantalonii rupti(nu am stiut nici eu cand s-au despicat in doua de la cusatura),asa ca te inteleg in problema cu motociclistii.Daca au doar tobe sport cam greu sa determini daca fac zgomot mai mult decat prevede legea asa ca nu prea stiu cum poti rezolva problema.
  • Droghist

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut nici un fel de neplaceri prin trafic cauzate de motocilisti inca, pentru ca oricum am parte de multe din partea celorlalti participanti la trafic, soferii.

Eu sunt si sofer, si biciclist. Motocilist nu cred ca voi ajunge vreodata pentru ca imi imaginez cum e sa ai atata putere intr-o bucata de plastic pe roti, viteza instantanee, loc de franat minim, pericol constant.

Desi ma deranjeaza si pe mine zgomotul produs de tobele lor, incerc sa-i ignor cat mai mult posibil, pentru ca atat timp cat nu se leaga de mine, nu ma leg de ei.

Inca nu sunt parinte sa am copii si sa inteleg cat de frustrant este sa ti se trezeasca, copilul in toiul noptii trezit de niste dementi care n-au ce face, dar imi imaginez ca nu e tocmai placut.

Nu, aceste tobe nu le "anunta" sosirea in zona a motociclistilor, decat atunci cand sunt foarte aproape, evident, prea tarziu.

Parerea mea? Ar trebui sa puna ARR-ul pe urmele lor si sa-i friga peste tot pe unde-i prind.


P.S.: Tobele sport la masini sunt si ele in majoritatea cazurilor inutile si fac DOAR zgomot, cum vezi pe atatea BMW-uri diesel si alte kitsch-uri.
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Asta e realitatea . De multe ori am fost la un pas sa fiu lovit de soferi care ocoleau gropi, masini si alte cele. Atunci cand conduc sunt cu ochii in 4 in oglinzi inainte de a ocoli ceva si nu de putine ori m-am oprit sau chiar am trecut prin gropi . Mai bine strambi o janta decat sa bagi pe careva in spital .


Viteza nu aveam si oricum nu avea loc nici daca nu trageam de volan , eram prea aproape de bordura .
Urma de la frana lui era la vreo 50-6- cm de bordura , putea sa se bage pe stanga fara probleme , nu aveam masina langa mine !
Cat despre oglinzi , ma uit mai rau decat o femei in ele !
  • Suller Istvan

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: turda
  • Masina: Kadett 1986 1,3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Intodeauna soferii de masini vor fi suparati pe motociclisti si invers, cateodat sunt si gelosi pe motoristi, deoarece ei stau zeci de minute la un semafor in timp ce motociclistul pleaca intodeauna primul. Eu am si masina si un chopper, nu mi-am luat de viteza, pt ca vreau sa apuc sa imi vad copii cand o sa ii am, dar nu de putine ori am fost total ignorat in trafic in ciuda faptului ca motorul are o latime de 1metru si intodeauna am farurile aprinse, multi nu se uita in oglinzi destul de des, dar trebuie sa recunosc ca si eu ma folosesc de avantajele care le ofera motorul in trafic si incerc sa ma strecor pe unde apuc...
parerea mea esteca nu depinde de categoria (A, B ,C, E etc) ci de persoana si de starea de spirit pe care o ai la momentul respectiv(de multe ori cu matizul de la firma is mult mai bagaret in trefic decat cu motorul) . Daca ati fost la intalniri moto atunci ati vazut ca nu teribilistii sunt apreciati ci cei care stiu sa circule civilizat. Intradevar sunt si baieti la care le iese testosteronul pe ureche si nu mai stiu ce sa faca, dar tot asa sunt si soferi care se cred regi peste toti ceilalti doar pentru faptul ca au cu 10cp in plus de restul.
Sa ne vedem cu bine in trafic!
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai ieri ma intoreceam de la bunici si pe drum surpriza doi motociclisti, cel mai nasol a fost faptul ca erau si de Bucuresti, pot sa zic ca am mers mai tot timpul stresat. Eu aveam intre 100-120 km/h si baietii dapaseau, dupa care nu stiu cum naiba faceau de ii depaseam eu. Pana cand m-am saturat si i-am dat un pic mai tare sa ma duc sa nu mai stau sa ma uit tot timpul in oglinda. Oricum aproape de Bucuresti m-a depasit unu din ei, presupun ca celalalt a ramas in urma sau nu mai a scapat Razz. Oricum este foarte periculos mai ales afara, mie sincer imi este tare frica cand stiu ca am motoare pe langa mine , ca te trezesti cu unu ca depaseste cand te astepti mai putin si il faci praf. Sfatul meu baieti, nu mai folositi motoarele in afara localitatii, deoarece va nenorociti pe voi si ii mai nenorociti si pe altii.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bun, dar ce ziceti daca de la o trecere de pietoni plec deodata cu un motociclist, in linie dreapta, pana mut elefantul din loc motociclistul e aproape de urmatoarea trecere de pietoni, incetineste, iar cand ajung aproape in dreptul lui, trage de cârmã si intra in fata mea (60 km/h). Eu frana de mana, piciorul drept infipt in frana, elefantul s-a oprit respectabil de repede.
Vara trecuta am patit-o. Cum naiba sa ma astept la un asemenea gest. L-am lovit, i-am spart rezervorul, tânãrul doar s-a speriat, pentru ca il lovisem cand aveam viteza foarte mica deja. Bineinteles, pe post de mtb biker, am sarit la primul ajutor, da-o dracu masina si motor.
Mi-a multumit ca l-am cules de pe jos pe el si pe motor, desi blocasem cu frana mea de mana doua benzi de strada, tot traficul fiind blocat. Nu l-am dus la spital, era ok. Imi taiase calea pt ca prietena lui era pe partea ailalta si il chema. Nu s-a mai uitat in oglinda.
Cand sunt pe mtb, grãmadã de cretini imi taie calea miºeleºte si daca ii ajung cumva la vreun semafor sau trecere de pietoni, le mai bat in geam si le povestesc despre rudele lor. Dar tot ei sunt gata de bataie. Daca la viteza mtb-ului prin oras (aprox. 30km/h) e asa periculos, nici nu ma gandesc cum e viata pe motor, fie el chopper sau speeder.

In orice caz, respectele mele merg 90% spre cei cu chopper, iar celorlalti le doresc donare usoara a organelor, pentru ca circula pe strazi si sosele ca descreieraþii. Ei cu mana lor invart de acceleratie si cu mana lor apasa frana exagerat de puternic.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mea culpa, dublu click...
  • zoliandi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela,
eu am si OPEL, am si motor, un sfat: de motociclisti nu scapi, vei trai cu ei si de acum in colo. PUNE UN TERMOPAN !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR