Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Singura "functie" ratata din acea vreme a fost cea de UTC-ist. In rest cred ca le-am trait pe toate, bune si rele.
N-as spune ca regret acele timpuri, totusi cred ca am avut o copilarie mai fericita decat au acum generatiile mai tinere. Eram tot timpul afara jucand o gramada de jocuri si aveam o caruta de prieteni. Azi copii merg la scoli particulare, unde la 8 ani vorbesc cu psihologi, iar cel mai bun prieten este calculatorul.
Skip ads

  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Singura "functie" ratata din acea vreme a fost cea de UTC-ist. In rest cred ca le-am trait pe toate, bune si rele.
N-as spune ca regret acele timpuri, totusi cred ca am avut o copilarie mai fericita decat au acum generatiile mai tinere. Eram tot timpul afara jucand o gramada de jocuri si aveam o caruta de prieteni. Azi copii merg la scoli particulare, unde la 8 ani vorbesc cu psihologi, iar cel mai bun prieten este calculatorul.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bravo Tazman, mi-ai luat vorbele din gura. Nici eu nu regret acele vremuri, desi ma bucur ca le-am trait, cu bune si cu rele. Asa e construit omul, sa uite sau sa ierte necazurile si greutatile si sa isi aduca aminte cu placere numai partile bune. Intr-adevar copilaria a fost frumoasa, superba, dar stiti de ce? Pentru ca in copilarie nu aveam griji, saracii parinti le duceau pe toate! Da, aveam prieteni, furam cirese, jucam fotbal si faceam baie sau pescuiam in Buzau toata vara, mergeam cu bicicleta in "expeditii" la Hales sau Ciolanu, citeam foarte mult, cateodata se iveau zorile si plecau parintii la schimbul 1, nu stiam cand trecea timpul. Dar greutatile vi le mai amintiti? Bezna in care traiam, invatam la lumina lampii cu gaz, era frig si nu curgea apa cat nu era curent. Pana si painea era rationalizata, nu mai vb de restul. La 4 persoane aveam dreptul la 2 paini pe zi! Bunicii nu aveau dreptul sa isi taie viteii trebuia sa mearga in padure sau porumb , nu ii declara...era teribil, turnatori erau peste tot. Cu masinile mergeam in weekend functie de numarul par sau impar. Nu mai vb de programul tv, si de alte elemente care in vest erau, la noi nici nu se auzisera de ele. Traiam intr- un intuneric , viata ne-o faceam frumoasa noi, prin felul nostru de a fi. Chiar ma deranjeaza cand anumite persoane spun ca din toate pcte devedere era mai bine atunci. Ori erau privilegiate, ori erau catelusii sistemului, ori sifonarii de care nu puteai da un vant ca se stia la militie.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am zis ca vin si eu cu cateva impresii:
- este nostalgia copilariei de atunci, e-adevarat, cand nu prea stiam de griji desi un copil la 8-10 ani simte daca in familie e ceva ingrijorare sau tensiuni;
- totusi eu nu mai vad in ziua de azi aproape nici un simbol al copilariei de atunci: acum copiii nu mai ies in fata blocului, la o miuta, un castelul, frunza sau alte jocuri ce implicau miscare fizica, coordonare, motricitate. Acum nu-i mai poti dezlipi pe copii de la calculator, acum i-ai distrus daca i-ai pedepsit privandu-i de telefon mobil pentru o zi;
- in zilele noastre nu se mai pune pret pe nimic, si ma refer la o atitudine oficializata; macar atunci stiai ca familia era celula societatii, cine avea familie (sot/sotie + copil) era oricum mai bine vazut si apreciat; asta ma doare cel mai mult, ca acum e o debandada ideologica bazata tocmai pe prost inteleasa libertate...
- in prezent au disparut aproape de tot activitati care orice ai zice faceau bine si copilului si societatii: nu tu tabere organizate (sunt ceva, dar rar si e destul de greu sa te atingi de ele si mai ales sa le organizezi; inainte era aproape obligatorie aceasta preocupare si aveai sprijin peste tot);
- am fost in fiecare an (vreo 5-6 la rand) cu ai mei la munte si la mare, se putea deci...in concediu; dupa 90, pauza, s-a rupt firul;
asa am si ajuns sa prind pasiunea pt munte si calatorii; oamenii erau mai apropiati, mai cooperanti, as putea spune chiar mai putin spresati, da, solutia sa uite de griji era sa se distreze, sa socializeze, sa se simta bine alaturi de alti semeni; azi fiecare e pentru el, nepasarea si dezinteresul e in floare si ma ir sincer cand mai intalnesc cate o 'comunitate' din asta asa cum este asta a noastra a opelistilor;
- activitatile sportive, iarasi zic, sunt lasate deoparte, nu se mai face nici 10% din miscarea si sportul care se facea odata...mai va aduceti aminte ca, de bine de rau, fiecare fabrica avea clubul ei, in general fotbal dar si alte sporturi; erau cantonamente, concursuri,...era miscare si socializare...Acum, ce este? mai nou jucatorii profesionisti de jocuri pe calculator vor sa fie recunoscuti oficial ca 'sportivi', desi pariez ca multi din ei nu stiu sa inoate, sa nu mai zic de schiat, iar daca ii pui sa alerge un kilometru isi dau duhul. Mai mult, desteptii din ziua de azi vor sa elimine obligativitatea orelor de educatie fizica din scoli.
Asta zic, e dezastru...eu sunt ingrozit de viitorul care ni se contureaza...
- In vremurile alea 'de Aur' nu zic ca nu era greu, erau o gramada de lipsuri si frustrari, dar totusi mergea treaba, o simteai ca functioneaza intr-un fel. Te desurcai cumva. Ai mei au fost simpli muncitori dar stiu ca aveam mai mereu prin casa cam ce ne trebuia...si carne nu zilnic dar era, si portocale vedeam asa de 2 ori pe an...ma rog, eu am ramas cu senzatia ca numai sa fii lenes nu te descurcai cumva si numai daca nu stateai in banca ta si o luai pe aratura se legau aia de tine (secu).
- Dureros e ca atunci nu ne dadeam seama, iar acum am mai vrea sa mearga lucrurile cum mergeau atunci, cand de bine de rau se facea treaba, mai obligat mai fortat dar se facea; spagi si parandaraturi erau si atunci, dar frica te facea sa furi si sa te descurci cu bun simt si doar cat sa-ti fie bine tie si alor tai, asa, cat sa nu bati la ochi. Acum nesimtirea e pe fata.
- De ce atunci se putea produce in Romania aproape orice, producea tara de rupea, si mergeau la export dovada ca nu erau tocmai proaste produsele? de ce acum nu se mai face nimic in tara asta? ce mai producem noi aici?
- Nu zic ca era bine cum se proceda, stiu ca Ceau' vroia sa achite datoria externa de aia toata productia o baga la export...aproape reusise...ma intreb ce s-ar fi intamplat dupa asta? oare ar fi dat drumul si pe piata interna? In mod zigur insa ar fi continuat cu realizarile care, de ce sa nu spunem, sunt de neegalat pana acum: ce s-a construit in 20 de ani? ca in 30 de ani intre 60 si 90 s-au facut atatea, si acum vad ca nici macar nu s-au putut conserva, din contra s-a furat si s-a distrus totul; mai aveam noi acum Transfagarasan? Canal, porturi, etc etc? Stiu, o sa-mi spuneti sa nu uit cu ce sacrificii de vieti omenesti s-au facut; stiu, metodele folosite imi starnesc si mie oprobiul...dar totusi se facea ceva...
Acuma ma uit ca boul si ma intreb daca cumva fi-miu peste 17 ani cand o sa-si ia carnet o sa poata merge spre granita pe autostrada...ma cam indoiesc ca o sa fie gata integral pana atunci;
Si, ca sa concluzionez, pot face o paralela fortata cu un exemplu la care ma tot gandesc: ce prefer: timpul mult si banii putini din facultate, sau timpul putin si banii suficienti de acum? ei , bine prefer prima varianta...pentru ca m-am descurcat, am umblat in aia 4 ani de pot umple romane foileton cu povestiri si aventuri; ei, acuma nu prea mai ma pot descurca pt ca TIMPUL e cel mai greu de procurat...

PS: si nu, nu sunt comunist, lucrez intr-o multinationala SUA si cred in promovarea valorii individuale pana in panzele albe. Dar mai am si eu, ca omul, nostalgii...

PPS: daniel_aoe si dorin-b => toata stima, ati pus punctele pe I, inteleg perfect ce spuneti...
Skip ads

  • sorin4752

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Epoca de aur

Ce aveam: scoala buna, respect fata de mama, tata, vecinu, profu de la scoala, aveam multi prieteni in fata blocului, aveam padure, aer curat, aveam siguranta pe strada, sistem sanitar decent, casa de la stat, stimulente ( deh,militia!.) sa ai o slujba, o familie si sa nu te tii de prostii. Mai avem de atunci: metroul, transfagarasanul, hidrocentralele si autostrada A1, drumurile nationale,

Ce nu aveam: mancare, televizor, calatorii afara, LIBERTATE !

Ce avem acum:
scoala proasta bazata pe meditatii cu profesorul care preda si-n clasa, copii pe care-i duce bona/soferul la scoala, respect doar pentru curvele de la TV care si-au pus silicoane si si-o trag cu toti libidinosii sau pentru manelistii cu mertan alb si lantul gros; padure nu mai e cine stie ce, ce-a ramas ori e privata ori plina de gunoaie, pe strada sar la bataie sau fura posete smecherasii de 18 ani care asculta manele la coltu blocului; la spital fara spaga si algocalminul de acasa mai bine nu te duci; politia e mama hotilor si te arde pe tine, prostu’ ca ai parcat in fata blocului tau de 5 scari unde sunt 14 locuri de parcare sau ca mergi cu 62 in localitate. Respect pentru ala care munceste? As de unde ....e un fraier obosit. Respect pentru ala care vorbeste civilizat.....as de unde; e un fraier, da-i la ...uie si lui si lu’ masa si daca mai zice ceva arde-l cu bata de basseball.... ;s-a mai construit ceva in afara de trei statii de metrou si 50 de km de autostrada in 20 DE ANI ?!



Ce nu aveam: mancare, televizor, calatorii afara, LIBERTATE !

Ce avem acum : mancare ieftina si proasta, cu chimicale din import; televiziuni de tot kakao....cu curve banditi proxeneti, niste politiciani penibili indolenti, hoti, avem calatorii afara unde ne intalnim tiganii plecati la furat si de unde venim pe ARAD – BUCURESTI cu mare senzatie de greata si de ura, libertate sa ne dam in cap si sa furam si sa vorbim mai urat ca tiganii, sa ne ofticam ca nu se schimba nimic.

Sunt tata.... si as vrea pentru copilul meu copilaria mea......


Scuze pentru postul pe alocuri incoerent si cam lung.
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor tot respectu !
Ma plec in fata voastra !
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@indy: pentru ce ai scris, jos palaria. Merita publicat, BRAVO!
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca ar fi sa regret ceva din acea perioada(avem 20ani in 1989) este viata mult mai tihnita intr'o societate cu o scara de valori bine asezata.
Desi libertatea de opinie si de miscare erau ingradite, omul traitor al acelor vremuri era aproape obligat sa'si descopere si sa'si dezvolte latura spirituala/intelectuala si chiar indeminarea . Era mai mult timp pentru citit o carte, pentru bricolat ... pentru introspectie .

Observ o nostalgie puternica la antevorbitorii mei, oare dece ? Probabil pentru faptul ca atunci au reusit sa se intilneasca macar si accidental cu eu'ul lor, sa se descopere mai bine pe ei insisi si sa traiasca impacati cu ei in armonie. Pina la urma asta este ceea ce conteaza cel mai mult in viata, fuga dupa material(bani, obiecte) a transformat omul intr'un animal de prada, a destramat prietenii si a creat "prietenii" din interes. Emisiunile de TV din ziua de azi rapesc si ultima farima de reflectie interioara, transformindu'ne in zombi, aducind marea masa populara la statutul de vietuitoare semiarticulate, numai buna de manipulat, prostit/condus de catre cei "jmecheri".
Totusi un film bun, un documentar nu trebuiesc ocolite, ca de carti si restul ... din pacate, nu mai poate fi vorba.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
-In vacantele de vara aveam un mod mai aparte de a-mi petrece timpul liber si slava Domnului, aveam destul. Dimineata imi luam vecinul si prietenul cel mai bun si plecam cu bicicletele in padure (aveam semicursiera Sputnik cumparata cu 2034 lei). Acolo imi petreceam toata vacanta. Sculptam cu briceagul fel de fel de crengi, radacini etc. , mancam tot soiul de verzituri inclusiv mere si pere padurete, faceam baie in curu` gol in garla (raul Ialomita) iar spre seara ajungeam acasa franti de oboseala dar mai aveam chef si de mers in discoteca. Erau „pe val” AlBano si Romina,Ricky & Poveri, CC Catch, Modern Talking etc.(va amintiti?) Discoteca era o incapere de tip comunist cu o caldura infernala vara si un ger napraznic iarna, sonorizarea era asigurata de un magnetofon Kashtan, , efectele luminoase erau de fapt 4 girofaruri prafuite asezate pe sobele din teracota vesnic reci si murdare de var.
Joia seara ascultam la radio (solo100) Cenaclul Flacara si emisiunea „orele serii”. Eram inebunit dupa emisiunile realizate de Viorel Popescu de la Radio omania Actualitati.Nu auzisem de MTV, de Taraf sau de „din dragoste”
Tot la radioul ala mic si tare drag mie am ascultat in direct la Vocea Americii lansarea navetei Challanger (care a si explodat din nefericire).
Mersul la paine era corvoada mea pe care incercam sa mi-o indeplinesc cat mai bine.Plecam la paine in jurul orei 15 pentru a apuca „rand in fata” (cu cartela!) iar cand venea masina de paine ne repezeam toti copiii sa ajutam la descarcat, asa eram siguri ca vom fi serviti primii. De prisos sa mai spun ca de multe ori ajungeam acasa fara paine,motivul fiind acela ca pana sa ajung eu la ghiseu se termina. Mama avea cartela ei la fabrica si de acolo venea seara cu o jumatate de paine, portia EI pe care de multe ori o mancam eu iar EA....Dumnezeu o stia.
Aveam vreo 16 ani cand in ianuarie am stat doua zile si o noapte in picioare si in ger sa....apuc butelie. (cine crede ca aberez se poate opri chiar acum din citit, e ok)
In preajma sarbatorilor , Mama avea grija sa vorbeasca cu baiatul care repara televizoare, sa vina sa ii schimbe o lampa si la al nostru sa nu il avem defect de revelion.
Vinerea seara, plecam cu Mama in oras la posta sa vorbim cu sor`mea la telefon (era la liceu in alt judet) si pentru asta , martea sau miercurea primeam acasa „aviz telefonic” (cei tineri nu stiu ce este, ei s-au nascut cu mobilul in mana).
Poate ati constatat ca din istorisirea mea lipseste un personaj. EL mi-a vegheat copilaria de acolo de sus.
.....daca discutia mea plictiseste, ma opresc aici.Daca in schimb trezeste nostalgii, spuneti-mi si revin cu noi episoade.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bravo Invest, mie mi-a placut! Continua, multi nu au trait acele vremuri, sau nu vor sa si le aminteasca. Nu neg realizarile si ritmul de viata care era cu totul altfel, dar se traia RAU! E adevarat ca azi in media sunt numai tampenii. Dar cine va pune sa va uitati la ogica, sexy braileanca sau magda ciumac? Cititi o carte, mergeti in natura, pe net gasiti aproape orice.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
lucru greu de realizat pentru mine, era ca duminica dimineata sa ma trezesc devreme sa plec la lapte. Era ziua de rasfat. veneam acasa cu 2 sticle de lapte si Mama ne facea gogosi. Si acum le simt mirosul. Portocalele se gaseau doar la craciun , miroaseau tare frumos si le primeam de la Mos Gerila. Venea mosul usurel peste noapte si le aseza sub bradul impodobit cu globulete din sticla (nu din plastic) cu vata in loc de beteala si cu lumanari. Artificiile erau niste sarme trase printr-un catran care faceau un soi de stelute aurii si umpleau casa de fum. Lampa era la loc de cinste iar gazul (petrol lampant) era la mare pret.Cand stiam ca aduce gaz la "cooperativa" ramaneam acasa de la scoala si pierdeam o zi intreaga la coada sa avem gaz pentru lampa din toamna pana in primavara. La gaz, trebuia ca pe langa bani, sa duc si trei oua oua ca doar stateam la curte si asa era regula. Trei oua la 10l gaz.
.........Am mai crescut un pic. De acum, mergeam la teartu cu sora mea. Ea cumpara bilete de la serviciu si de 5-6 ori pe vara ma scotea la teatru. Pe Tamara Bucuiceanu, Radu Beligan,Draga Olteanu Matei si pe foarte multi altii, i-am vazut jucand pe scena. Ieseam din sala de spectacol cu inima si mintea mai luminate.
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ce am citit ce au scris colegii nostrii, cautand ceva pe net, am dat intamplator peste astea...
Va aduce aminte de ceva pozele astea? Laughing



sincer, credeam ca nu mai exista, dar daca cauti unde trebuie, gasesti.. Embarassed
http://www.trilulilu.ro/semaca/0788b2d748eb77
- commenturile de pe aceasta pagina spun multe - Rolling Eyes
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
vaaaaai, cum sa uit asa ceva? Sandy Bell.
Dar de "povestiri din padurea verde" va mai amintiti?
sau de "sindbad marinarul"
http://forum.7p.ro/Povestir...=posts&t=7574
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
apreciez amintirile, era chiar 'buna' sandy bell...
dar sa ramanem la epoca de aur...unde o aveam doar pe Mihaela...eventual pe pinguinul pin-pin...
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu le povestesc copiilor mei seara despre vremurile de atunci si raman cu gura cascata. Fiica-mea nu poate sa inteleaga cum plecam eu de acasa o zi intreaga fara sa vorbesc la mobil cu Mama. ...iar eu nu inteleg cum a trecut timpul si am ajuns om cu copii care acum au varsta pe care o aveam eu in vremea la care se face referire in acest topic.
....a fost greu dar a fost frumos.

Eu acum lucrez la un coltisor de comunism in curte. Am inceput inca de anul trecut sa adun lucruri din acea perioada , nu multe, pe care sa le asez intr-o camera dintr-o constructie separata de casa. Este o constructie care pe vremuri avea utilitate dar pe care de vreo 11 ani o tin degeaba.Esti in spatele curtii departe de casa si de strada, ascunsa intre pomi. Acolo vreau sa amenajez o camera care sa imite cat mai fidel conditiile de atunci. Cand va fi gata (eu preconizez ca undeva prin iunie) am sa va aduc poze.

Edit:
Indy, Povestiri din padurea verde si Sinbad marinarul sunt desene din epoca de aur.! da, alaturi de mihaela. Smile
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
adi_iacob a scris:@biela
Nici nu sti cata dreptate ai, cu exceptia platitului, poti sa zici generatiile care ne vor taia pensia...
@Daniel_aoe
Frunza, lapte-gros, 9 caramizi, carucioare cu rulmenti, lupte cu tevi PVC cu proiectile gornete de hartie, excursii ieftine, 14 zile la mare cu parinti in fiecare an, toti bunicii/bunicile mergeau la Sovata pentru tratament tot in fiecare an, serile de video la caminul cultural dar pentru mine astea mai rare, ca ziua urmatoare venea Alexandru Ungureanu, fratii Merisca, Cotizo Draia la seratele Science-fiction organizate la Casa Tineretului din Buzau, venitul acasa pe jos la 10 seara cate 5-6 kilometri fara nici o frica (misunau patrulele de militieni) uniforma scolara si matricola obligatorie, orele de CSAP la liceu (indoctrinarea dogmatica incepea serios de prin a 9-a). Uff, mai ziceti voi ca mie imi dau lacrimile, a, uitat sa spun, nascut in '72...

foarte tare frate Smile
se numea PTAP (Pegatirea Tineretului pentru Apararea Patriei)
CSAPul (corect e CSAT) e o chestie cu care se tot joaca basescu cand ii vine cate o idee. Smile
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Scuze ca am fost offtopic. Nu mai pot edita ce am scris mai sus... Balanel si Miaunel sunt desene din epoca de aur? Ca sincer nu mai tin minte...
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ady_cretzu a scris:Scuze ca am fost offtopic. Nu mai pot edita ce am scris mai sus... Balanel si Miaunel sunt desene din epoca de aur? Ca sincer nu mai tin minte...
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related


da, erau si pe vremea aceea. Si mai erau...Lolek si Bolek.
...si mai era revista "tehnium", "start spre viitor" si "cutezatorii"
La librarie gaseam kit de montaj electronic pentru :
sirena "UAU-UAU"
amplificator de 10W
Radioreceptor rusesc ЮΠΟCTЬ (in traducere TINERET)
erau montaje simple pe care copilul le asambla singur si care dadeau la sfarsit o enorma satisfactie copilului.

....si mandrie parintelui!
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
da. balanel si miaunel sunt de atunci...am cateva episoade in avi ....
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
revista mai sus amintita


....si nu ne uitam la "regina", nici la inima de tiganca, nici la OTV,
ne uitam la album duminical.Mancam floricele si beam cico. Cico era un stramos al Fantei de azi la fel de sanatos. Cand nu aveam cico...beam si Brifcor.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR