Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • adi_iacob

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@invest20042001
Scuze, am pus un A unde nu trebuie, CSP se chemau orele, Cunostinte Social Politice e traducerea, PTAP am facut la greu, da de tras cu Geko am tras in armata ca o sedinta pre-pregatitoare la aia cu AKM-ul. A, armata am facut-o in epoca iliesciana in 1992-1993 si tot frecus la greu luam de la veterani, cu diferenta ca era ielgal, daca afla comandantul de companie bagau aia la instructie de infanterie de le trebuia o ora dupa aia sa-si aminteasca numele, prenumele si gradul Very Happy
Skip ads

  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
vad ca a prins multa lume epoca de aur ,sa scris despre coada la lapte dar cea de la carne ?stateai si mai vb de una de alta ,bancuri cu ceausescu mai incet sa nu auda cine nu trb (de la un banc era sa fie saltat tata dar au inceput sa strige lumea de la coada si a scapat)despre desene nu mai vb acum daca va uitati la un canal de tv cred ca 75 la suta sunt cu razboaie ,unde sunt desenele cu GOPO,ciocanitoarea wody,filmele de diminica dupaamiaza -ce vraji a mai facut nevasta mea ?,va aduceti aminte cand trb sa plecati la mare sau la munte ce emotie avea fiecare ?te duceai de drag ,acum ? parca e frica aia ....sa nu patesti ceva nu tu ci familia caci in ziua de azi nu mai esti in siguranta hotii isi fac de cap,tigani nu stiu cum sa te fure mai repede,politia sa nu o deranjezi prea tare ,la hotel sa nu cumva sa ai pretentii prea mari etc traim o perioda tulbure rau de tot oare de asta l-am huiduit pe nea nicu ?(eram la miting cu serviciul langa magazinul muzica ) ce sa mai ,era lumea cu mai mult respect aaaaaaaaaa ca nu aveam libertate ? e uite acum ,avem si ce facem cu ea ? daca ne dadea nea nicu tv, internet si papa nu cadea nici acum .parerea mea
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Citind cele scrise aici constat ca nu numai eu am aceleasi pareri si idei despre acea perioada: care (sa zic din pacate) a cam trecut!
Daca ar fi fost libertatea de exprimare , de miscare , mancare pe toate drumurile, emisiuni TV poate ca nu s-ar fi ajuns aici. Notiuni precum : manelist , smecher de cartier, etc nu ar mai fi aparut. Politicienii astia alesi de noi nu ar fi furat ca in codru : vorba lui Pacala : ,,Hotii mici sunt in paduri iar cei mari in palate"
Acu ce folos daca vezi atatea lucruri si nu ai bani pentru a le cumpara ?
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
discutie uitata?
Skip ads

  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca era mult mai bine pana in '90 decat dupa.Eu m-am nascut in 90 si nu am de unde sa stiu cum a fost pe vremea lui nea' Nicu(Ceausescu) dar din cate am auzit de la parinti,bunici si toti oamenii care au trecut prin acea periodata cred ca era mai bine.Inainte lumea nu isi facea griji ca nu are de munca,ca nu are ce pune pe masa.Tata la 18 ani a primit cadou ceas de aur,eu...
Cate lucruri au construit comunistii in timpul cat a fost la "putere" nu cred ca vor constui astia de acum (Basescu,Iliescu etc) in 150 de ani.Cateva dintre ele:Canalul Dunare - Marea Neagra;Casa Poporului etc.
Inainte aveai bani dar nu aveai de unde sa cumperi.Acum ai de unde sa cumperi dar nu ai BANI.
Pe vremea aceea era mult mai mult respect(fata de profesori,oameni in varsta).Acum ne-a intrat democratia in cap...
Nu spun ca era foarte bine pe vremea aceea,dar nici acum.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Bunicul tau isi plange zilele tineretii, realitatea nu era de loc "atractiva" Twisted Evil
2 ore de curent pe seara, frig, 20 litri de benzina pe luna, dreptul de a iti tine gura si aplauda, magazinele goale si lista s-ar putea repeta la infinit...
Daca esti liber (macar) sa injuri, este datorita celor care si-au lasat pielea in bat in 89, saracii, nu stiau pentru ce rechini o fac... Crying or Very sad
In rest... fiecare societate are saracii si bogatii ei, incearca sa faci parte din a doua categorie fara sa faci vreun "pact cu diavolul", lamentarile fara sfarsit nu sunt lucrative...
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
aveam 19 ani si m-a prins "revolutia "la Timisoara , a fost o adevarat aventura sa fug din oras. Am multe amintiri am trait jumatate din viata in aceea epoca.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Forta bruta pentru marile ctitorii a fost stoarsa din sudoarea tinerilor recruti si a detinutilor politici.
Daca nu reuseai din prima la facultate, te luau in armata.
Daca nu aveai pile sau noroc, te trezeai constructor. In conditii nu tocmai umane.
Cand te intorceai din armata, de cele mai multe ori brutalizat (unii zic ca acea armata i-a facut barbati), nu-ti mai ardea de facultate.
Nu generalizez.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da, urata perioada. Traiam din ce reuseau sa fure parintii nostri. Cine lucra in industria metalurgica fura rulmenti si facea planetare de Dacie. Cine lucra in industria alimentara fura carne, oua, smantana, ulei sau zahar. Cei mai norocosi erau gestionarii de magazine alimentare, care doseau mare parte din marfa pentru a avea moneda de schimb. Cu totii faceau trocuri pe ce furau. Erau si cei ghinionisti care nu aveau nimic din toate astea si se certau pe la randuri imense de la cateva cofraje de oua, zeci de pachete de unt si cateva zeci de kg de carne de porc. Acele randuri, la care stateai de o seara inainte, scoteau ce e mai animalic in om. Ti se stergea si cea mai mica urma de umanitate si te gandeai numai cum sa ajungi sa apuci si tu ceva. Cartela era un lucru raspandit in multe orase, mancai doar cat considera Ceausescu ca ai nevoie.

A fi copil? Asteptam o saptamana intreaga cele 15 minute de "gala desenului animat". Urmaream acelasi vesnic "Tarzan" alb negru. Paradoxal, blocurile in care parintii nostri au fost inghesuiti pentru a putea fi tinuti mai usor sub observatie, au fost cele mai bune lucruri care ni se putea intampla. Nu era nici o problema sa ne adunam 10-20 de copii si sa o punem de un sapte pietre sau de-a v-ati ascunselea. Acum e mult mai greu sa aduni atati copii dintr-un cartier de vile raspandit pe 10mii metri patrati.

As putea continua la nesfarsit, dar nu am nici timp si nici chef sa imi aduc aminte de securitate, de decretei, de avorturi, de cantinele si benzinariile de la mare, de ziarele pline de osanala la adresa cuplului prezidential, de canal, de.....
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bravo fratilor, v-ati revenit! Ultimile 3 posturi m-au uns la suflet. Repet, asa e omul facut sa uite si sa ierte. Era groaznic, intuneric si frig! Traiam ca in evul mediu lumea civilizata era departe.
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Imaginea care mi-a ramas destul de proaspata din epoca de aur este a unei dacii , pe actualul e85 care avea 2 cofraje cu oua puse sub luneta. Ala da.

A fost unchiul meu la cofetarie , a lasat bacsis vreo 50 lei , si i-a dat vanzatoarea un pont ca vor primi portocale. Am fost primul la coada.

Aveam o vecina care vindea la alimentara , coada era in spatele magazinului(evident). Dupa 2 ore de stat la coada la margarina(cred Unirea facuta la Iasi), cand am ajuns la ferestruica prin care vindea , mi-a inchis-o in nas, ca s-a terminat margarina.

Painea , uleiul , zaharul... date pe cartela.

Strigatul vecinilor cand revenea curentul : A VENIT LUMINAAAAAAA!

Si , in decembrie 89 un vecin strigand: A FUGIT DICTATORUUUL!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
" N-avem zahar, n-avem unt,
Dar avem cosmonaut,
N-avem paine, n-avem sare,
Dar avem canal la Mare..."


Nu stiu nici cu pot unii sa-si aminteasca cu nostalgie de "iepoca" unde o turma de criminali condusi de un cizmar analfabet si o femeie de serviciu faceau "posta" cu un popor intreg Evil or Very Mad
Poate ca ATUNCI nu aveau inca nevoie de Via_gra, de unde nostalgia plangacioasa, dar asta nu schimba esenta problemei... Twisted Evil
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bravo Sorine! Te-am aplaudat la propriu! Ce am citit in postarile anterioare m-a lasat masca. Nu putem nega unele aspecte: se construia, se faceau drumuri, etc. Insa de la asta pana la a ridica in slavi fostul regim, si de a suspina dupa el....
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
MIMul a scris:
Cate lucruri au construit comunistii in timpul cat a fost la "putere" nu cred ca vor constui astia de acum (Basescu,Iliescu etc) in 150 de ani.Cateva dintre ele:Canalul Dunare - Marea Neagra;Casa Poporului etc.


METROUL! astia se chinuie sa faca o scurmatura de la Antena1...e bataie de joc totala...

octav_bz a scris:Era groaznic, intuneric si frig! Traiam ca in evul mediu lumea civilizata era departe.


Da, recunosc, metodele erau groaznice, insa acum, cand suntem "in EUROPA", unde e civilizatia? suntem departe rau, si mai grav e ca sincer nu cred ca vom ajunge vreodata la nivelul unde sunt occidentalii...pentru ca poate mentalitatea noastra balcanica ne tine in loc...nu stiu...

macar atunci se facea, se realiza ceva. Acum...?!?!? acum se fac credite Very Happy
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
MIMul a scris:
Cate lucruri au construit comunistii in timpul cat a fost la "putere" nu cred ca vor constui astia de acum (Basescu,Iliescu etc) in 150 de ani.Cateva dintre ele:Canalul Dunare - Marea Neagra;Casa Poporului etc.


Decat "piramide" pentru faraonul nebun (la care, oricum ici 0,1% din populatie nu avea acces), mai bine sa nu se faca nimic... Macar nu mai vin "in pardesiu de scanduri" militarii in termen de la Canal... Daca ai fi fost pus in ipostaza sa fii TU cel care sa faci armata "la munci" cred ca ai fi de parerea mea...

octav_bz a scris:Era groaznic, intuneric si frig! Traiam ca in evul mediu lumea civilizata era departe.

indy a scris:
Da, recunosc, metodele erau groaznice, insa acum, cand suntem "in EUROPA", unde e civilizatia? suntem departe rau, si mai grav e ca sincer nu cred ca vom ajunge vreodata la nivelul unde sunt occidentalii...pentru ca poate mentalitatea noastra balcanica ne tine in loc...nu stiu...

macar atunci se facea, se realiza ceva. Acum...?!?!? acum se fac credite Very Happy


Inca o data, cu ce te incalzeste Casa Boborului cand stai la etajul 4, fara ascensor, fara curent, caldura, mancare ? Cu ce te incalzeste achitarea datoriilor externe daca oricum, esti intr-o imensa puscarie in aer liber in care se zvoneste ca un cetatean din 4 este turnator ?
Patriotism ? E nobil, dar nu tine de foame, sau mai bine zis este un sentiment "luxos" pe care famanzii si-l permit cu greu...
"Lovilutia" a dat MACAR sansa Romaniei sa INCEAPA sa se civilizeze (20 de ani la scara istoriei este nimica...) desigur ca situatia e departe de a fi perfecta, intr-un fel acum se exagereaza "in sens opus" (o societate de "functionari publici" puturosi cu spume, inlocuita brusc cu un liberalism crancen in care singura sansa economica reala o au tot "fostii", care "albesc banii partidului")
Imagineaza-ti insa ca traiesti AZI in Cuba sau Coreea de Nord, si in loc sa "te dai" pe internet ai avea o sedinta a Partidului Unic cu obligatia sa aplauzi, sa canti, sa lingi in K** niste gunoaie penale... Si sa traiesti intr-o ipocrizie permanenta intre ce crezi si ce trebuie sa spui si sa scrii inclusiv in fata anturajului apropiat...
Te-ar mai emotiona Canalul cu care Pingelica si Odioasa ar fi dorit sa vina cu iahtul direct de la Mamaia la imensul Palat Question

PS: creditele luate pentru orice moft sunt tot o expresie a lipsei de cultura (economica, de data asta...) Se va schimba si ea, la scara istoriei... Ma refer, desigur, la "turma", in practica exista (din fericire...) multi care "infirma regula" Rolling Eyes
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Bre...nu stiu ce faceti voi da io am primit un pont:Maine se baga portocale la cofetarie!
Din pacate nu pot sa merg cu masina ca nu am numere pare.

Anunt:Caut coleg cu numere pare,ofer loc bun la coada!
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
gobelu Te-as servi cu placere, dar i-am auzit pe cei mici strigand ca au adus ratia de ulei si zahar la alimentara de la parterul blocului. Pana sa ies la geam sa le spun sa stea la coada, deja erau 'fro 100 de oameni adunati. Sper sa mai apuc, ca nu am mai luat ratia de 3 luni.
Se serveste in "spate", ca "in fata" rafturile sunt pline doar cu bulion la borcan.
PS Poate facem un troc Laughing . Mai am 5 litri de benzina de luna trecuta Laughing
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cine are din intamplare o lamaie-doua? Nevasta-mea e in spital operata, si nu are voie lichide in prima faza, doar de umezit un pic gura cu suc. Nu am gasit nicaieri si toti se uitau la mine ca la felul paispe.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Mihdoi,din pacate nu se da decat cate un kg de caciula!
Drept urmare am activat toate rudele sa stea la coada ba chiar am externat bunica din spital si i-am improvizat o targa din doi araci (l-am rugat pe varu Costica sa aduca din curte).Astfel tovarasii care erau inaintea mea au fost destui de draguti sa ii cedeze locul in fata.

Cred ca mai mult de un kg nu-ti pot da deoarece trebuie sa mai dau vreo 2 la avicola(am o relatie acolo si imi mai da din cand in cand cate 3-4 pungi de tacamuri.

Tovarase Petrecila,acum am auzit un zvon cum ca s-ar baga si lamai.Va pastrez un loc langa mine.In cazul in care nu vin mai am acasa intr-un borcan niste Hellas.E original!Mi l-a adus un prieten de pe vas!

Acum trebuie sa fug pana la spital pentru ca bunica a ramas fara perfuzie si e musai sa o schimb,altfel o ia de la rand cu salvarea si mai pierd un kil.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am trait atat in "Epoca Luminii" incat acuma umblam ca orbii din supermarket in supermarket, vanam promotii si batem recorduri in cheltuieli. Din pacate sunt si acum oameni care se uita la portocale si banane si se gandesc ca si le permit doar de sarbatori. Si va dau un caz real. Pensionara cu o pensie de 520 lei pe luna. Medicamentele 140 lei ( boala vine la pachet odata cu batranetea si nu toate medicamentele sunt compensate), gazul 120 lei ( consumat cu zgarcenie si nu pentru o temperatura prea ridicata in camera), electricitate 40 lei ( un bec, un frigider, un TV, si o masina de spalat odata pe saptamana), apa 10 lei (trebuie sa te mai si speli ), abonament TV 24 lei ( singura distractie) abonament telefon mobil 22 lei ( copii departe de casa, singura legatura cu ei fiind telefonul). Mai raman undeva in jur de 64-65 lei pentru mancare, detergent, etc. Noroc cu copiii care o ajuta ca altfel cred ca ar trebui sa mearga la azil. Eu va spun ca nu stiu daca m-as descurca cu banii astia intr-o luna.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR