Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Titlul subiectului nu este chiar bine spus, deoarece pot spune ca un pic ma mananca, deci ar trebui sa ma scarpin, dar inainte va intreb si pe voi. Ideea este ca ma tot gandesc sa schimb masina din semnatura tot in Corsa C, dar sa fie 1.3 CDTI-ul si poate cu cativa ani mai tanara. 2004-2005,6. si bineinteles tot Easytronic (asa vrea sefa). Aici in oras nu am nimic de reprosat masinii, care functioneaza impecabil by the way, nici nu o prea conduc eu, dar cand mergem in excursii, care sper sa se inmulteasca in viitor, sunt putin nemultumit de motorul acesta. Intrebarea mea este: Este o schimbare catre 1.3 CDTI, sau doar dau o palma la c**** sa miroasa mai tare? Scuze pentru expresie. Stiu diferenta Diesel Benzinar, nu asta ma intereseaza, ci faptul ca momentan 80% masina e folosita in oras si ce castig cu un diesel mic, avand in vedere ca motorizare mai mare nu ma intereseaza pana cand nu imi voi permite doua masini in familie.


Ultima modificare facuta de Lotg la Joi 29 Aug, 2013 3:48 pm
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
stai in banca ta cu benzinarul Smile
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Bifat....
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,516
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ai intuit bine: dai o palma la c...t!
Skip ads

  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Stii vorba aia,nu da gaina din curte pe cioara de pe gard Smile
1,2-ul actual e mai fiabil decat un eventual 1,3 cdti si daca faci drumuri scurte prin oras (4-5km) consumul e cam acelasi...
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Mda. Nu cunosc 1.3 ul. Am lucrat pe un Accent 1.5 crdi si era extraordinar motorul. La stabilitate era mai slabuta masina. Mi-am zis ca 0,2 mai putin decat Hyundai-ul si tot e ceva fata de benzinar. Din ce aud, nu o laudati prea tare.
La Accent, tot incurcam turometrul cu vitezometrul. Urcau aproape deodata. Smile
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,516
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de laudat sau nu. Ideea este ca drumurile scurte si preponderent in oras distrug motorul si bineinteles bugetul. Putem argumenta, dar ai vrut pareri nu discutii.
Folosesc motorul asta de 7 ani si am rulat 230de mii cu Corsa si prin tara si pe afara. Motorina la noi este slaba calitativ. Combinatia easytronic cu diesel 1.3 si drumuri scurte prin oras este Gaura in buget.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da, da pareri am vrut. Sunt in dilema. In oras conduce de obicei nevasta, eu mai putin. In 9000 km eu am poate 200-300km. In concedii sau ma rog, drumuri mai lungi conduc eu si exact asta ma deranjeaza: 3000 ture la 90 km/h 4000 la 115km/h. Hai ca pe nationale e ok, dar la autostrada se simte nevoia de mai mare. Noroc ca nu prea avem autostrazi Smile

P.S. Da masina e frecata mai mult in oras. Media e 4.5km pe zi, in doua reprize si vreo 16 km in week end.
Skip ads

  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu renteaza diesel-ul la km astia.
Stai linistit,caci si cu o cutie manuala nu ai mai mult de 125km/h la 4000rpm,pe z12xe Smile
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
1.3 cdti? fugiii de el .. mergi pe DTI
de ce? volanta +kit ambreiaj incepe a pica pe la 200 mii si nu e ieftin
e agera da fuge de loganu politiei lejer
egr se infunda des scoate fum mai ceva ca raba(ma mir ca am trecut itp)
te strecori oriunde ... super ok
la unii colegi le-au picat ecu .. pompa de inalta pres. ustura groaznic te scarpini urat.
benzinara ieftina la intretinere si sanatoasa si nu tuseste omu cand treci pe langa el.
si alyele dar nu imi amintesc deocamdata
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca a ta e OK, pune GPL pe ea. Altfel, mergi pe un Z10/12XEP tot cu GPL Very Happy
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Cu GPL, chiar ca scarpinat se numeste. Smile
Skip ads

  • Cristi-Geo

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Salutare ! Cred ca te-ai lamurit pana acum din ce ti-au spus colegii despre 1.3 CDTI. Eu vin de pe o masina diesel, tot cu C in "dotare", commonrail. Pot spune ca la inceput eram multumit, consum de 8% in oras, motor de 2.2 (Ford Mondeo MK3, 2.2 TDCI). Vorbim intr-adevar de alta masina, alt motor, insa tot Diesel este iar motorizarea... CDTI - CommonRail Diesel Turbo Intercooler, TDCI - Turbo Diesel CommonRail Intercooler. In ultima vreme, simteam broboanele de transpiratie pe frunte de fiecare data cand bagam cheia in contact la cate auzisem despre Diesel. Nu m-am informat cand am luat-o si am mers pe principiu vazut, placut, luat. Au aparut problemele la injectoare care m-au uscat de bani. Ma bucur ca am scapat de ea si mi-am luat Tigra. Se simte lipsa turbinei, intr-adevar dar e benzinara si cand plec de acasa, stiu ca daca ma lasa in drum, costurile reparatiilor nu sunt la fel de mari ca la Diesel. Scuze de postul lung Smile Succes in a-ti alege masina !
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pt. raspunsuri. Nu sunt in cautare de masina. E buna asta care o am. O data, sau de doua ori pe an cand apuca masina pe autostrada, imi vine ideea in minte. Dorm una si a doua zi imi trece. Smile La anul dupa concediu, iar ma voi gandi la asta. Acum mi-a trecut.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR