Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In practica probabil ceva mai mult de 136, din moment ce "racheta" mea nu poate...
O sa propun insa un schimb reciproc avantajos cu un motor 1.7 DTI, consuma cat o motoreta, fuge cat un Ferrari, un vis, ce mai... Embarassed
Skip ads

  • pletero

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 fsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
pichu am eu motor de 1.7 dti si la 150 aveam cam 3600 in nici un caz 3000! fabulatii!! auzi 3000......
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Propun un topic care sa se numeasca: La ce viteza va intra turometrul pe rosu! Twisted Evil


  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:...Pentru a calcula puterea necesara atingerii unei anumite viteze, ecuatia este ceva de genul P = aV + bV2 + cV3 (cititi V2 si V3 ....


Mama ce formula Shocked ... si a, b si c sunt niste parametrii care se calculeaza dupa o formula ce nu intereseaza... Razz

Daca mai tin eu bine minte... Putere Mecanica este egala cu produsul dintre Cuplul Mecanic si Viteza
Pm = M * v Rolling Eyes
Daca avem diagrama de functionare a motorului cu pricina, putem calcula puterea mecanica la o anumita viteza....

PS:
... promit sa ma uit in cartea de Tractiuni Electrice sa verific formula, da' parca asa era... Embarassed
Skip ads

  • Florin_

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
hmm..sincer nu vad rostul a 5 pagini pt. problema topicului!

In mod normal pt. fiecare tip de motor trebuie sa avem o singura turatie la o anumite viteza!

Haideti sa o aflam si cu asta basta....
  • mironbad

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
fiecare tip de motor si cutie de viteza ca se intampla ca la acelasi tip de motor sa fi adaugat o alta cutie de viteze Wink
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Florin_ a scris:...
In mod normal pt. fiecare tip de motor trebuie sa avem o singura turatie la o anumite viteza!....


... si unde intervine masa in teoria asta Question ...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Teoretic, masa nu ar trebui sa aiba nici o legatura. Daca ambreiajul nu patineaza, daca cureaua/lantul de transmisie nu patineaza inseamna ca circuitul motor->roata este inchis. Asta inseamna ca masa nu conteaza in relatia viteza->turatie (aceeasi treapta de viteza bineinteles), atat timp cat nu depaseste valoarea maxima admisa.
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu ma gandeam ca daca sunt singur in masina, masina se comporta altfel decat daca sunt 4 persoane plus bagaj pt o saptamana.

Puterea maxima pe care o poate dezvolta motorul e constant indiferent de masa totala a masini... nu viteza / acceleratia.

Question unde gresesc Rolling Eyes
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
[quote="love4cars"]Propun un topic care sa se numeasca: La ce viteza va intra turometrul pe rosu! Twisted Evil

Tare poza deci mai avea pedala Very Happy . E Audi?
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pentru pletero..nu stiu unde ai vazut ca am scris eu ca la 150 am 3000 de ture... te rog pune-ti ochelari tata sau citeste cu atentie :
am scris ca la 130 am fix 3000 de ture ..nu am "fabulat" nimik.asa ca te rog abtine-te sau...trateaza-te Very Happy
scuzati limbajul dar nu m am putut abtine Smile
viteza maxima obtinuta a fost aceeasi si cu masina goala si cu masina incarcata...conteza la acceleratie dupa parerea mea,la "timpul" dupa care ajungi la viteza aia poate...(parerea mea , nu dati cu paru' )
salut[/b]
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pichu a scris:...conteza la acceleratie dupa parerea mea,la "timpul" dupa care ajungi la viteza aia poate...(parerea mea , nu dati cu paru' )
salut


nu da-m cu paru, discutam prieteneste... desi unii se viseaza in razboaie intergalactice. Smile

Asa este cum zici tu, conteaza la acceleratie. Teoretic daca viteza este constanta (Acc = 0) atunci si Inertia este ZERO. Da exista oare Acc=0 ?

Mai ramane, forta de frecare dintre roata si carosabil, care produce cuplu rezistent la roata... si asta trebuie invins.
Parerea mea este ca acest cuplu este direct proportional cu greutatea si puterea necesara pentru al invinge variaza si e cu greutatea.
Daca nu ma insel, la motoarele termice (aici chiar nu stiu exact), puterea nu este constanta cu viteza.... Rolling Eyes
Skip ads

  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
cipi2ooo a scris:Pai daca ma iau dupa vitezometru da dar sincer eu n-as baga mana in foc ca arata exact exact. De obicei vitezometrele arata mai mult decat in realitate.



Intr-adevar arata mai mult dar si inainte de flash tot mai mult iti arata fata de viteza reala.Mi se pare cam mare cresterea.Dar cine stie cu vreun chip stage xxx.
  • cipi2ooo

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cred in diferenta de 30 kmh. De asta sunt sigur. Este vb despre stage 125 cai, adica vers safe, la o masina de 1280 Kg.
  • rezare

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Man, 30km/h este IMENS. Ori aveai probleme grave cu masina inainte, ori ai probleme grave pe moment cu vitezometrul. In mod normal ai castigat la vmax pana in 8-10km/h.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu e nimic grav.
http://www.globalautoindex.com/model.plt?no=3
Astra Classic II Hatchback 5d:

Y20DTH 101CP - Vmax = 188Km/h
Y22DTR 125CP - Vmax = 206Km/h (18 diferenta). Cu o abatere de 6.5% ajungem la 220, fara a mai pune in ecuatie coeficientul Logan Laughing
  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat


astra din semnatura, viteza 5-a, motor Z16SE, 1.6 benzina(fara pb, de 95 de la Mol), 8 valve, 62 kw. anvelope: 195/65/R15 -- fata; 195/60/R15 -- spate


Ultima modificare facuta de rudareanu la Mar 05 Sep, 2006 12:21 am
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
aceasi turatie o am eu la motor de 100 hp
  • Gabriel1973

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2005

  • Mesaj Privat
La o Vectra A 2,0i 140 km/h la 3000 rpm ( m-am bagat si eu in seama cu baietzii) !
  • zildan

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2001 Y1.7DTI 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2006

  • Mesaj Privat
150 km/h la 3500 rpm masina din semnatura.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR