Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • tonin

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
O intebare pt. cei cu Opel Astra Calssic II. La mine am observat ca frana tine destul de jos, adica trebuie sa apas ceva pana franeaza. Vreau sa stiu daca toate modelele de Classic au problema asta sau o am numai eu. Eu am avut un Cielo inainte si stiu ca doar trebuia sa ciupesc putin frana. Mentionez ca am 4000 Km cu masina.
Skip ads

  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pai dute la garantie si spune asta. Normal nu ar trebui sa fie asa.
Sa nu ai probleme cu sistemul de franare... Nu prea e normal sa tina jos.
Eventual sa-ti faca o aerisire, si daca nu se rezolva ar trebui cautat mai amanuntit. Nu e de joaca cu frana. Exclamation
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
am observat ca la astra frana tine mult mai jos decat la alte masini. de ex la octavia te baga in parbriz imediat ce atingi frana. la fel si la peugeot.
se pare ca opelul a ales sa faca frana sa tina mai jos.
  • tonin

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
[quote="dgxshpe"]Pai dute la garantie si spune asta. Normal nu ar trebui sa fie asa.
Sa nu ai probleme cu sistemul de franare... Nu prea e normal sa tina jos.
Eventual sa-ti faca o aerisire, si daca nu se rezolva ar trebui cautat mai amanuntit. Nu e de joaca cu frana. Exclamation[/quote]

De franat franeaza f. bine nu e asta problema. Eram doar curios sa vad daca e special facuta asa sau am eu o problema. Nu de alta, dar nu prea am chef sa trec prin service si sa-mi zica aia ca asa e normal sa mearga. De aceea vreau sa vad daca si la alti posesori se intampla la fel.
Skip ads

  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
asa e si la mine. Frana tine mai jos. Eu am avut matiz si la el tinea frana mai sus. Cand am luat masina asta m-am speriat putin, pana era sa ies prin parbriz. In timp te obisnuiesti.
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
am observat si eu ca la alte masini frana raspunde mult mai repede, dar nu mie se pare in regula.
la cea mai mica ciupeala ajungi in parbriz si nu asta ar fi problema. placutele si discurile se uzeaza mult mai repede. chiar si amortizoarele au de suferit.

mie chiar imi place cum tine frana de la opel. e eficienta si protejaza si masina. am fost pus de vreo
3 ori in situatia de a frana de urgenta si frana si-a facut treaba. iar abs face mai mult decat o asigurare casco.
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
fiara a scris:am observat si eu ca la alte masini frana raspunde mult mai repede, dar nu mie se pare in regula.
la cea mai mica ciupeala ajungi in parbriz si nu asta ar fi problema. placutele si discurile se uzeaza mult mai repede. chiar si amortizoarele au de suferit.

mie chiar imi place cum tine frana de la opel. e eficienta si protejaza si masina. am fost pus de vreo
3 ori in situatia de a frana de urgenta si frana si-a facut treaba. iar abs face mai mult decat o asigurare casco.


ai dreptate.La inceput e mai dificil dar dupa un timp te obisnuiesti
  • tonin

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Merci de raspunsuri. Si mie imi place cum franeaza, eram doar speriat ca era diferit de ce am condus eu pana acum.
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mie imi place mai mult asa. se dozeaza mai usor frana. n-as vrea sa musc din volan de fiecare data cand o ciupesc. Apoi exista si frana de motor ( f buna in bucuresti)
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Problema inteles fals daca nu se specifica daca are ABS sau nu autoturismul in discutie.In general masinile fara ABS au pedala de frana f sensibila...
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu cred ca sepoate lua Astra Classic II fara ABS. Subscriu si eu la faza cu frana dela Astra. Tine un pic mai jos decat eram obisnuit de la veche masina. Dupa ce te obisnuiesti e OK. Zilele astea am probat si cum functioneaza ABS-ul. Am prins o strada libera si cu mazga, si la vreo 50-60km/h am calcat frana brusc. Interesanta senzatia: vibreaza zdravan pedala, se aude un harcait, insa masina nu derapeaza si nu pierde directia.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sti nu ma mira nimic pentru masini vandute pentru Europa de est (republici bananiere) ca sa fie ieftine.Ca exemplu la Ford(Ghia) nou la pregatirea pentru vanzare am vazut ca nu era dat cu antifon decat in dreptul rotilor restul grund standard.Raspuns prieten de la Ford: ce vrei este pentru Ro...
Despre ABS vezi ca, caraitul nu tine loc de indemanare si atentie ci doar te ajuta in situatii...
Skip ads

  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:
Despre ABS vezi ca, caraitul nu tine loc de indemanare si atentie ci doar te ajuta in situatii...

Eu as zice ca nici un dispozitiv de pe o masina nu tine loc de indemanare si atentie, indiferent cat de "smecher" este. Toate sunt doar ca se te ajute, nu ca sa inlocuiasca atentia soferului.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Corect sper sa inteleaga si sa fie de aceeiasi parere toti soferii.Mi-e dor de zilele cand aveam un Nissan Patrol care era un tanc pe roti si te ferea toata lumea....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR