Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • gabliardo.

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1992 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
va salut si va intreb daca stie careva cum se aeriseste ambreiajul ca din cate am observat eu e actionat hidraulic.in urma unui usor soc am patin necazul.adica imi cupleaza foarte jos.tin pedala la maxim apasata si cum o ridic 1 cm cupleaza.am inteles ca trebuie aerisit.dar nu stiu cum... Crying or Very sad
Skip ads

  • dan70

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1993 2.3dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Verifica lichidul de frana sa fie la nivel . Daca nu este la nivel completeaza si apoi fa mai multe pedale,la mine a mers si sa amorsat.Daca nu, mai ai nevoie de o persoana care sa-ti faca pedale ,in momentul cand a facut o serie de 7-8 pedale trebuie sa tina pedala la blana moment in care tu cu o cheie eliberezi lichidul de la conducta din pompa , o strangi la loc si repetati procedura de 2-3 ori.(atentie :nu se ridica piciorul de pe pedala pana nu strangi conducta ) In cazul in care nici asa nu merge trebuie schimbate garniturile la pompa sau trebuie verificat pistonul de pe cutia de viteze.
  • gabliardo.

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1992 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ms dan70,o sa incerc dar totusi dupa cate vad eu ambreiajul ar fi actionat de ulei de la servo .
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ambreiajul e hidraulic, dar cu lichid de frana (DOT 3 sau 4, scrie pe capacul de la vas) nu cu ulei de servo.
Skip ads

  • gabliardo.

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1992 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
aha....ms mult stelea si iti multumesc inca o data pt cd.
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Fa pedale.tine pedala la podea si da i drumul de la aerisitorul de pe cilindrul receptor nu de la cilindrul de sus pe care ai vasul de lichid de frana Foloseste ulei DOT 4 preferabil,schimba-l pe tot in cel mai indicat caz,purjeaza sistemul .Daca nu ai rezultate nici astfel mi-e teama ca va trebui sa te astepti la un kit ambreaj,stiindu-se ca la Frontera e unul din punctele slabe.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR