Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cu toti stim ca bidonasul de servo la modelul asta este situat prost in partea dreapta in spatele contra aripei...si parca nu ar fi fost de ajuns mai are si o culoare crem....de nu poti vedea nimik prin el.
Da ca stie cineva cum poti verifica nivelul uleiului..stiu ca are o tija de plastic dar nu reusesc sa-mi dau seama cat este de plin..

Ce ulei se foloseste la acest model sau ce ulei este indicat pt servo la opel?
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ptr. a verifica uleiul iei o lanterna ( mai mica) si o pozitionezi dupa bidon.. se observa foarte bine (in umbra) nivelul uleiului ..( eu asa am procedat),in partea de sus a bidonului se observa doua linii situate la cca. 1 sau 1,5 cm. una fata de alta, intre ele trebuie sa fie nivelul..
Uleiul este de culoare verde , dar tu verifica intli culoarea, ptr. ca poate fi si rosu,eu am luat SWAG la 30 lei Litrul..cod 99 90 6161..
spor..
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc marianni am sa incerc...apropo urata pozitie..
  • motu87

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
dumitru florin a scris:Cu toti stim ca bidonasul de servo la modelul asta este situat prost in partea dreapta in spatele contra aripei...si parca nu ar fi fost de ajuns mai are si o culoare crem....de nu poti vedea nimik prin el.
Da ca stie cineva cum poti verifica nivelul uleiului..stiu ca are o tija de plastic dar nu reusesc sa-mi dau seama cat este de plin..

Ce ulei se foloseste la acest model sau ce ulei este indicat pt servo la opel?

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am folosit ulei de servodirectie de la FEBI parca -un bidonas verde care are si specificatia GM pe el .Am luat 2 l de lichid de servo , cu 1 l am facut spalare a instalatiei si al 2 lea l am pus in instalatie .( de ce am facut acest lucru--pt ca nu am avut o evidenta clara a schimbului de ulei de servo si am dorit sa am instalatia curata pt a evita defectiunile )
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR