Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • Ciprian_B

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea.

Am si eu o mica intrebare. Am uitat usa de la portbagaj interedeschisa vreo cateva ore si lumina interioara a ramas aprinsa. Acum cand deschid portbagajul nu se mai aprinde becul din interior. Cand deschid celalalte usi merge. Aveti vreo idee de la ce ar putea fi?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Pai ce sa fie decat contactul de la hayon. Eu ma confrunt cu problema asta de cand am luat masina. Dar de lene ce am nu am avut curiozitatea sa dau de el. Oricum pe mine chiar ca nu ma deranjeaza asta. Se pare ca este actionat de pozitia parghiilor de la butucul-yala, iar el trebuie sa fie tot pe acolo. Deschide hayonul si apasa de mai multe ori pe incuietoare, poate isi revine. Sigur e murdar sau nu este corect actionat la deschidere.

Cu ocazia repararii manerului din plastic la hayon (iarasi Evil or Very Mad ) o sa incerc sa fiu mai clar in explicatii. Dar poate mi-o iau altii inainte. Razz


Ultima modificare facuta de petrecila la Dum 08 Mar, 2009 7:19 pm
  • Ciprian_B

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mercy mult pentru raspuns. O sa incerc sa apas pe acolo poate o iesi ceva. In legatura cu desfacutul .... mai greu. Abia am inceput sa mai mestersc ceva pe la ea. Sunt cam antitalent la chestii legate de mecanica Sad . Dar incerc sa ma tratez. Smile .
  • Sorin Deac

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Intimplator, am avut si eu in urma cu ceva timp aceeasi problema, si am rezolvat-o.
In primul rind, contactul de la haion este in interiorul incuietorii respective si este actionat de clema de inchidere a haionului.
Pentru remediere, va fi nevoie sa demontezi incuietoarea: demontare panou interior haion [2 suruburi la partea inferioara + cleme frontale], slabesti piulitele de fixare broasca haion, demontezi pirghiile de blocaj si actionare inchidere Exclamation - notezi sau faci semne cu carioca pozitia fiecarei pirghii- , precum si mufa de la cablurile de la contactul in cauza. Demontezi piulitele si scoti inchizatoarea. Pui deoparte garnitura de pe baza incuietorii si te apuci de studiat mecanismul si modul de functionare Idea .....
Microcontactul se demonteaza destul de usor - 2 cleme latrale - dupa ce il iei jos, il cureti bine cu spray-contact, cureti cu diluant sau benzina tot mecanismul incuietorii, stergi, usti, grasezi cu vaselina - de rulmenti daca ai - montezi microcontactul, verifici functionare mecanism si actionare microcontact. Daca nu s-a rezolvat problema, este posibil sa fie deformata placa de baza a mecanismului de inchidere - de la prea multe trintiri violente ale haionului Shocked .....
Indrepti cu un ciocan usor cu ferificare afunctionarii corecte a mecanismului, montezi totul in ordinea inversa demontarii...
Succes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR