Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Parerea mea e sa mai strangi un pic cureaua si sa iti iei 2 xenon si ai rezolvat problema. Nu ?
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cruger a scris:Parerea mea e sa mai strangi un pic cureaua si sa iti iei 2 xenon si ai rezolvat problema. Nu ?



diferenta de pret intre xenoanele originale si astea.....normale este mare si trebuie sa stringi bine cureaua pana nu rasufli Smile

traim in romania si nu cred ca toti isi permit kituri xenon,ceva preturi.
http://www.datasilvergrup.ro/kitxenon.html

in pe un site maghiar am gasit mai ieftin dar si atuncea scumpe pt buzunarul meu.si mai ales ca am H4,deci bixenon sunt nevoit sa pun.
vreau ceva mai bune decat ce am acuma: Narva.


oferta aceasta este cam invechita,din 2003

http://www.chiptuning.ro/downloads/Philips.pdf

am vizitat situl oficial:
http://www.lighting.philips...hting&lang=en

dar nu stiu pe care s-o aleg!
care este mai buna am vizitat mai multe forumuri dar majoritatea spuneau ca Blue Vision sta cam prost pe vreme urata(ploaie,ceata...)

Cineva poate sa ma indrume care dintre ele sunt mai bune.....

Blue Vision

Vision Plus

Premium

All Weather



sau o alta marca sau alt tip...
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Hai sa va spun io ce-am facut: am intrebat pe toata lumea pe forum insa nu m-au lamurit decat cateva persoane care sunt cele mai indicate becuri Philips. Asa ca mi-am luat inima-n dinti si mi-am luat Philips Nightguide de la Augsburg - 95 lei. Ca sa am garantie la ele 12 luni zic sa ma duc la un service sa mi le puna. Ei bine, dau de un prost de freo 50 de ani la un service Dacia care imi rupe soclu la bec. In seara aia trebuia sa plec din oras, mi-am amanat plecare pentru a doua zi cand imi venea comanda de soclu de la Opelshop. L-am injurat p-ala la service, nu i-am dat niciun ban si mi-am pus a doua zi singur becurile. Vine seara si d-abia asteptam sa vad diferenta, dar surpriza: bateau ca naiba. Le-am reglat la un service Dacia in Pitesti si tot nu sunt multumit cum bat, ma asteptam la mai mult in conditiile in care becurile sunt AllWeather, au 3 nuante de culori. Lumina e mai alba decat la cele originale dar tot nu ma multumesc, poate reusesc sa vin la o intalnire sa le vedeti si voi si sa va dati cu parerea.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
vam zis eu am blue vision si pe timp de ploaie nu sunt prea reusite,dar in rest sunt f ok,asta daca si oglinda la far e buna
eu am schimbat acum si farurile si se vede umpic diferenta in bine
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca nu vedeti destul de bine cu becurile "stock" se gasesc unele mai puternice (80/100 W) care "rezolva problema" in mod elegant, investirea unei sume reprezentand, cateodata, 10% din valoarea masinii in BECURI mi se pare o erezie... Rolling Eyes
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Daca nu vedeti destul de bine cu becurile "stock" se gasesc unele mai puternice (80/100 W) care "rezolva problema" in mod elegant, investirea unei sume reprezentand, cateodata, 10% din valoarea masinii in BECURI mi se pare o erezie... Rolling Eyes


alea de 100w doar reclame am vazut mai multe teste si vai si amar de ele,in a fara ca mananca dublu fata de unul normal, nici 1 diferenta.

@claudiu-cld
scade distanta de vizibilitate sau isi pierde intensitatea si bate in mai multe parti?nu cumva din cauza picurilor de pe far?si reflecta in mai multe directi!?
in ceata cum se comporta (s-a spart farul de ceata si nu mai am)...
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
distanta e aceasidar isi pierd putin intensitatea si poate sa fie si de la picaturile de la ploaie si mizeria care vine de la masina din fata,pe timp de ceata inca nu am apucat sa merg prea mult nu stiu cum se comporta
dar in rest pe timp bun sunt ok chiar prefer sa merg cu faza scurta decat cu faza lunga asta cand sunt singur pe strada si in afara localitati
  • Florin_

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am avut mai demult(2-3ani) niste becuri de 90/100W (Blu-XE)! lumina era clar muult mai buna si mai alba fata de becuri de putere stock!

Dupa 3 luni s-au ars la distanta de cateva zile unul de celalat! In continuare am cumparat o pereche de becuri normale 55/60W, am inteles ca becurile prea puternice pot face rau instalatie electrice(fire,etc.), pe langa ca erau si sunt ilegale.


Spor!
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mersi mult @claudiu-cld si la ceilalti!
cred ca imi iau si eu blue vision, am sa va povestesc cum se comporta.
Smile
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Pai sa ne zici ca vreau si eu si pe faza lunga si pe proiectoare.
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am innebunit tot gandindu-ma ce becuri sa imi iau ! m-am dus in cora , si m-am uitat la osramurile alea ce erau pe acolo! pana la urma m-am hotarat! halogene normale osram pe la 1 suta si ceva de mii ! stupiza! lumineaza mult mai bine decat cele care le aveam pe masina ! lumina este uniforma clara vizibilitate excelenta si pe ceata , bineinteles cu proiectoarele aprinse, fara flash-uri de la cei de pe contrasens! Wink
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
" alea de 100w doar reclame am vazut mai multe teste si vai si amar de ele,in a fara ca mananca dublu fata de unul normal, nici 1 diferenta.
"

*
Acuma... nu asi dori sa scuip in ciorba, caci pe masina am exact Philipsurile Blue de care e vorba in topic...
Ceea ce doream sa afirm este ca pe masini mai "in etate", cu oglinda la becuri ingalbenita/ruginita becurile "de raliu" sunt o solutie valabila, cat despre omologare... credeti sincer ca nea Garcea sta cu ampermetrul in mana Wink Oricum, nici xenoanele "tuning" nu prea sunt omologate, sau cel putin, nu in afara RO... Embarassed ... Ca pe ele nu scrie nimic, sau daca scrie, se ia usor... Wink
Chiar daca masina consuma 50 g mai mult, chiar daca becurile nu tin o viata... sunt ieftine si se schimba in 5 minute... Wink
Eu am folosit aceasta solutie la batrana Corsa, cand avea vreo 200.000 la bord... Exclamation
Pentru masini noi, evident, solutia este cea a unor becuri "stas" de buna calitate... Exclamation
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si ce intelegi prin stas,sa fie de o calitate superioara ,asa cum sunt cele de philips sau osram,sau sa fie cele care vin din fabrica.
eu am preferat sa le schimb pe cele din fabrica cu unele mai competente,deci o vizibilitate mai buna ,e alegerea fiecaruia sa foloseasca ce doreste.
si eu intentionez sa pun si pe faza lunga ca sa am tot blocul de lumini de la philips(pozitii+faza scurta am deja)
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
[quote="Luciani67"]...sincer eu le folosesc si sunt foarte multumit de ele..., fara intentia de a face reclama.![/quote]
doamne fereste,nu am zis ca faci reclama...sunt ok dar ma asteptam sa fie o diferenta mare intre becuri stock si ele :)
  • Cosmin_astra f

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ii salut cu respect pe toti membrii acestui forum!
De mult timp tot vreau sa-mi i-au niste mai marfa pe masina si m-am hotarat sa-mi iau philips blue vision de 60/55W H4. ce parere aveti , fac o alegere buna.
am cateva intrebari in legatura cu aceste becuri:
1. am inteles ca pe timp de ploaie nu mai vad asa bine dar acum as vrea sa stiu de la cineva care are montate asemena becuri pe masina si care a circulat zilele astea prin buc pe ceata, sunt curios daca iti asigura o buna vizibilitate?
2.as vrea sa stiu cum arata ma refer daca au o idee "vopsita " sticla in albastru ( ma refer la bec ). poate va mira intrebarea mea dar am mai vazut prin targ multe tipuri de becuri cu lumina alb -albastra dar nuj unele vad prea albastru am vazut pe cateva daci dar sincer nu imi plac de loc?
3. as vrea sa stiu daca sunt legale (eu stiam ca da dar am auzit si pareri contrare)sa nu ma trezesc cu vro amenda de la politie Very Happy ?
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
1. Eu zic ca se vede bine pe ploaie; in ceata de marti noaptea, se vedea f. bine, luminile celor doua becuri se vedeau cum se intalnesc la vreo 20-30 m in fata masinii.
2. Daca intrebi de Philips Blue Vision si chiar asta scrie pe cutie, nu ai cum sa iei altceva. Sticla are o usoara tenta de bleu.
3. Sunt foarte legale. Au puterea celor originale.
  • Cosmin_astra f

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2006

  • Mesaj Privat
multumesc mult pt raspunsuri zilele astea echipez masina cu blue vision Very Happy .ar mai fi o intrebare trebuie sa cumpar si becurile de pozitie tot bule vision nu? ca dupa aia sa se vada calumea adica fara vro tenta de lunina "galbuie" de la becurile de pozitie vechi
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ca la Ausburg era acu' vreo 2 luni un kit cu 2xH7 + 2 pozitie, pe la 100 RON.
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu am Vision Plus, sunt f multumit de lumina pe care o dezvolta. Mai ales la drum lung.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Aseara mi-am luat din Metro becuri OSRAM Cool Blue (au costat 175 mii bucata). Lumineaza foarte bine pe intuneric. Sunt curios cum se vor comporta pe ploaie. Daca cineva are asa ceva pe masina poate ne da ceva detalii...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR