Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pmstelian a scris:
blue_maniak a scris:@victor soare Asteptam niste poze facute si noaptea sa vedem adevarata culoare si eventualele impresii legate de eficienta lor.
Aici sunt cateva poze cu modelul pe care l-am folosit eu:
https://www.clubopel.com/vie...334&start=140

@pmstelian Daca nu produci glare cu xenon-ul pe farurile fara lupa imi mananc toata tastatura. Am pus doua poze in care sunt comparate halogenul, xenon-ul O.E.M si xenon-ul aftermaket pus pe faruri fara lupa, reglate si nereglate. Pe o strada neluminata efectul e amplificat! Daca nu erau deranjante nu se inventa H7R spre exemplu, pentru a mai corecta cat de cat fluxul luminos.
https://www.clubopel.com/vie...p=1111779#1111779


nu e adevarat ce ai pus tu in poze sunt niste faruri reglate aiurea...hai sa nu amestecam lucruile vrei? am zis foarte clar...daca sunt bine reglate nu deranjeaza!...intamplator cu asta ma ocup!

Incepem sa ne citam unii pe altii, dar daca spui ca te ocupi cu asta ar trebui sa ne dai mai multe amanunte. Nu se poate sa nu stii ca un bixenon intr-un far construit pentru H4 este imposibil de reglat. Imprastie lumina si se comporta ca si cand ai fi pe "faza lunga" si ai avea-o reglata in jos.
Daca cu asta te ocupi te rugam sa ne dai mai multe amanunte despre diferite tipuri de faruri, fara a te rezuma in a contrazice pe cei care din pacate sunt orbiti de nesimtiti cu xenoane aftermarket montate in fata blocului.
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pai toate tipurile de faruri chiar si vechea dacie 1310 avea un astfel de reglaj .Ce spui tu cu bixenon e adevarat ca nu se poate regla pentru fiecare faza dar chiar si asa crede-ma ca daca il reglezi bine pe faza scurta automat pe lunga va fi ok ! nu am intalnit far care sa nu iti dea voie la un mic reglaj (o tija,un surub,o piulita orice) cu ce informatii pot sa te ajut?
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am inteles ce zici tu. Orice far merge reglat. Problema e cu xenoanele aftermarket ca indiferent cat de in bot le-ai regla tot deranjeaza. Poate pe tine nu , daca conduci o astfel de masina, dar pe cei cu care te intalnesti sigur DA.
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ma bag si eu ca musca...Am incercat faimoasele becuri philips blue vision...putin de tot mai albe decat cele stock. . .becurile h7 albastre din comert sunt mult mai apropiate la culoare de xenon.Nemultumit de ele am pus xenon aftermarket.Mi am reglat farurile corespunzator si va anunt ca nu mi a dat nimeni flashuri pentru deranjare sau sa mi umple frigiderul de carne.Am xenon si pe proiectoare la fel de bine reglate.Eu sunt de parere ca daca stii sa ti reglezi bine farul n`o sa ai pb de genul asta.O zi buna tuturor
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
@Andrei WPX
exact asta am incercat sa spun si eu dar ...ma rog


@Furdui :crede-ma ca nu deranjez pe nimeni si am instalatia de 3 ani .....

PS am farurile reglate Wink dupa cum prevede legea pe faza scutra cel din stanga mai jos cu cateva grade decat cel din dreapta....
Numai bine
  • cont-sters-51254

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2010

  • Mesaj Privat
racoarea a scris:Mi-am luat si eu astazi Philips X-treme Power pentru faza scurta. Am tot cautat pe forum un "tutorial" sau ceva instructiuni de montaj pentru Astra G dar... n-am gasit Embarassed . In caz ca exista ...ma puteti directiona si pe mine (un link ceva)?

Daca nu, aveti ceva indicatii? va afecta cumva reglajul farurilor?

mersi anticipat


Salut.Spune-mi te rog cat ai dat de pe cele doua becuri.Multumesc
  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
niste becuri minune cu luminozitate mai intensa nu sunt decat niste becuri cu filament supravoltat cu durata de viata automat mai mica si cu temperatura de functionare mult mai mare ,cu mari sanse de a topi soclu afuma farul etc .xenonul ... alta mancare de peste temperatura bulbului mult mai mica consum mai mic viatza mai lunga si daca sunt reglate de un meserias nonalcoolic care are idee ce face treaba i mult mai buna decat sa dai 175 ron pe 2 becuri .dai 175 pe o instal xenon .intamplator sunt si eu tehn de lumini si lucrez cu becuri xenoane de 1,25kw si halogene de 3kw cu proiectoare cu condensoare de 3-4 lentile, lasere aparate de proiectie si pot sa spun ca 75 %poate mai mult de randamentul unui proiector il face oglinda . ca sa vorbim de un condensor de lentile performant vorbim de unul cu 3 lentile in nici un caz de o panarama de lentila de pe niste faruri aftermarket facute n china .motivul pt care ar putea deranja este posibil sa fie doar de la lungimea putin mai mare a becului xenon care face sa iasa din centrul de focalizare a oglinzii concepute pt halogen dar si asta se poate regla .eu am vazut diferente enorme intre becuri de bazar si un bec normal osram sau bosch .parca ai avea alte farurui daca nu ai becuri no name ,probat de mine .in prima instanta am zis filamentul e filament chit ca dai 10 ron sau 60 de ron pe el dar nu e chiar asa ;trebuie sa aiba si ala o pozitie exacta in int becului .toate par la fel dar nu i chiar asa.eu sincer cred ca niste faruri originale pe masina in stare perfecta de aliniere deranjeaza mai putin decat un far cu lupa aftermarket ,deranjeaza mai mult fasciculele razlete care sunt si la halogen datorita imperfectiunilor oglinziii ,nu avem lexus ,dar care sunt mai evidente la xenon datorita intensitatatii luminoase net superioare
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Posibil foarte competenta constatare, dar din cauza amalgamului de idei, înșiruite intr-o continua monotonie a lipsei celor mai elementare reguli gramaticale, esti foarte greu de inteles.
Imi cer scuze stimabile coleg, dar sunt convins ca esti o persoana inteleapta si ma vei intelege.
Skip ads

  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
colegule nu ma supar dar cred ca ai o problema de concentrare .iti recomand sa citesti cu voce tare
domnu profesor daca ai ceva de spus spune daca nu nu corecta sau analiza caci nu suntem la ora de limba romana, suntem pe un forum unde sunt si cu 4 clase dar si destepti ca tine din fericire !
si esti si off topic domnu profesor
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu sunt ala cu 175 de lei pe doua becuri Very Happy
platit,montat ,multumit .
daca se ard si astea repede ,promit sa pui cseinoane de celea ce le lauda toata lumia.
  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
era pacat sa nu fii multumit la cati bani ai dat !
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
buratino28 a scris:niste becuri minune cu luminozitate mai intensa nu sunt decat niste becuri cu filament supravoltat cu durata de viata automat mai mica si cu temperatura de functionare mult mai mare ,cu mari sanse de a topi soclu afuma farul etc .xenonul ... alta mancare de peste temperatura bulbului mult mai mica consum mai mic viatza mai lunga si daca sunt reglate de un meserias nonalcoolic care are idee ce face treaba i mult mai buna decat sa dai 175 ron pe 2 becuri .dai 175 pe o instal xenon .intamplator sunt si eu tehn de lumini si lucrez cu becuri xenoane de 1,25kw si halogene de 3kw cu proiectoare cu condensoare de 3-4 lentile, lasere aparate de proiectie si pot sa spun ca 75 %poate mai mult de randamentul unui proiector il face oglinda . ca sa vorbim de un condensor de lentile performant vorbim de unul cu 3 lentile in nici un caz de o panarama de lentila de pe niste faruri aftermarket facute n china .motivul pt care ar putea deranja este posibil sa fie doar de la lungimea putin mai mare a becului xenon care face sa iasa din centrul de focalizare a oglinzii concepute pt halogen dar si asta se poate regla .eu am vazut diferente enorme intre becuri de bazar si un bec normal osram sau bosch .parca ai avea alte farurui daca nu ai becuri no name ,probat de mine .in prima instanta am zis filamentul e filament chit ca dai 10 ron sau 60 de ron pe el dar nu e chiar asa ;trebuie sa aiba si ala o pozitie exacta in int becului .toate par la fel dar nu i chiar asa.eu sincer cred ca niste faruri originale pe masina in stare perfecta de aliniere deranjeaza mai putin decat un far cu lupa aftermarket ,deranjeaza mai mult fasciculele razlete care sunt si la halogen datorita imperfectiunilor oglinziii ,nu avem lexus ,dar care sunt mai evidente la xenon datorita intensitatatii luminoase net superioare


buratino28 a scris:colegule nu ma supar dar cred ca ai o problema de concentrare .iti recomand sa citesti cu voce tare
domnu profesor daca ai ceva de spus spune daca nu nu corecta sau analiza caci nu suntem la ora de limba romana, suntem pe un forum unde sunt si cu 4 clase dar si destepti ca tine din fericire !
si esti si off topic domnu profesor


Ma bucur ca ai citit recomandarea mea, dar ma întristeazã faptul ca ai interpretat-o eronat.

In primul mesaj ai fost întrutotul "off topic" înșiruind pãreri despre "instalatii xenon", "proiectoare cu condensatoare", "becuri osram sau bosch", "far cu lupa aftermarket", "lexus", etc... fãrã a pomeni nici mãcar odatã despre "Becuri Philips", asa cum ar fi trebuit.

Eu am remarcat cã, posibil din graba, ai învãlmãșit ideile, aruncând la grãmada tot ce ai spus. In Regulament, la punctul 4 spune asa: Forumul NU trebuie confundat cu un CHAT. Posibil sa fie și membrii cu patru clase, cum ai zis tu, dar nu purtam noi ceilalti vina asta.

Tot în Regulament se spune ca: Limbajul pe care il abordezi în scrierea mesajelor tale trebuie sa fie cât mai civilizat și coerent. Nu cred ca din ce ai scris tu reiese coerența.

In ceea ce privește al doilea mesaj, sper ca nu ai avut intenția de a ma jigni cu aroganta sintagma "domnu profesor" ci doar ai apreciat gresit recomandarea mea de a fi puțîn mai ordonat în mesajul mai sus amintit, altfel încalci din nou regulile forumului.
"Nu jigni, nu amenința și nu batjocori colegii tai de club."
Skip ads

  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ba m am referit la becurile supravoltate din care fac parte si philips cu +n % luminozitate mai mare !chiar n am avut intentia sa te jignesc doar mi e greata de antimanelisti , anti limbaj de chat mirc ,etc doar pt ca este la moda si romanul e destept !eu consider daca ne intelegem este perfect ! te pierzi in amanunte! sunt pline toate forumurile de ,,profesori'' de limba romana care stau mult mai prost la alte capitole decat gramatica lb romane cum ar fi concentrarea in cazul tau ,repet .eu sincer nu cred ca postarea mea a fost asa dezastruoasa , gramatical vorbind , incat sa te sesizezi tu ca aparator al gramaticii romane .am vizitat multe forumuri din multe tari colegule si nu am vazut atatia labari comentand vis-a-vis de greselile gramaticale ca la noi . poate au mai mult bun simt ma gandesc!
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Hai gata dragi colegi, incetati cu certurile, haideti sa incercam sa avem o discutie amiabila. Ce sa spus asta e, sa incercam sa trecem peste. O seara placuta in continuare!
  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ar fi super!
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu ma opresc din comentarii, cu toate cã expresia "atatia labari" mai lasã încã loc de comentarii.

Din respect pentru ceilalți membrii, moderatori si administratori, închei subiectul.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
buratino28 prin simpla deductie inteleg ca Furdui este in categoria respectiva, mai concret intra la injurii si alte cele din regulament. Concret ai 7 zile pauza.
  • wdxraul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:eu sunt ala cu 175 de lei pe doua becuri Very Happy
platit,montat ,multumit .
daca se ard si astea repede ,promit sa pui cseinoane de celea ce le lauda toata lumia.


Te-am luat. Am dat doar 162 pe 2 becuri Smile)

Phillips Light Blue Vision alea:)

Sunt multumit, si da, intr-adevar... sunt putin mai albe doar decat cele din stock.. un ochi necunoscator nu-si da seama:D

Anyway, mie mi-e cam "frica" sa-mi pun xenoane aftermarket.. mi-au spus mai multi ca nu se pot regla, etc.

La Promotor insa, cei din Timisoara, mi-au spus ca cu 150 euro imi pun ei xenon.. iar la opel 1000 de euro Very Happy

asa ca am zis ca mai bine o las balta.
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cauta pe net...o sa gasesti si cu 200 lei.
  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:buratino28 prin simpla deductie inteleg ca Furdui este in categoria respectiva, mai concret intra la injurii si alte cele din regulament. Concret ai 7 zile pauza.
stai bine cu deductia!!!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR