Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@buratino28 ti-a prins bine vacanta;poti face cerere pentru inca una nu te mai chinui cu off-topic.
Lasa-ne cu sictirul asta de ²dupe blocurile gri².

Daca esti nemultumit de situatie posteaza click aici ;sa lasam topic-ul asta curat si la subiect.
Skip ads

  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Daca tot vreti becuri Philips intrati la ei pe site si comandati de acolo prin firma ASPAD! Gasiti modele ,tipuri de bec si pretul acestora cu TVA inclus! Eu in 2010 mi-am luat o pereche de becuri Philips Blue Vision cam la 130 RON cu tot cu trasnport si pot sa zic ca am fost multumit de ele ! Nu sunt chiar albastre ,emana o lumina alba dar in comparatie cu cele de pe masina care erau mai galbene sau in comparatie cu alte becuri Blue la pret de 30 RON care bat albastru dar pe ploaie nu se vede mai nimic sunt f bune! Dupa un an si 4 luni mi s-a ars unul din pacate iar cu o saptamana in urma mi-am cumparat noua gama de Philips Blue Vision Ultra la pret de 140 RON care ca lumina eu zic ca sunt identice ca cele vechi dar parca bat mai bine pe drum! Inca nu le-am testat in afara orasului undeva in bezna ,dar seara si dimineata prin oras chiar sunt ok! O sa revin si cu niste poze maine sau spre seara Smile
Ar mai fi o chestie de subliniat! Daca vreti becuri care sa tina mult eu zic sa cumparati doar de la producator sau alte firme cu care colaboreaza Philips! ( Aspad, Agip) Pe ale mele Blue Vision si Blue Vision Ultra scrie Made in Germany! Am un coleg la lucru care si-a cumpart Extreme Power si pe ale lui scrie Made in Polonia si culmea tot de pe siteul Philips comandate (le are de 6 luni montate pe masina) Posibil ca in Polinia sa fabrice decat anumite modele!
  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu o lamurire sa nu creez confuzie! am zis ca au aceasi lumina adica alba 4000K nu este galbena si nici albastra dar ofera o putere mai mare, lumineaza mai mult asa cum apare scris si pe site " * 30% more light * 4000 K bright white light"

+ un site de unde puteti afla tipul de bec necesar fiecarei masini daca nu aveti cartea tehnica! (la mine scrie si pe far ce becuri imi trebuie)
www.pal-guide.com
  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am revenit cu niste poze , calitatea nu e asa de buna, sunt facute cu telefonul Sad
In pirma poza sunt becurile ce ceata H3 Blue de la Philips(din cate imi aduc aminte) in comparatie cu becurile stock ( cred ca sunt Hella)


In poza a 2 si a 3 a in stanga Philips blue vision si in dreapta un bec no name blue la pret de 30 perechea! L-am pus dupa ce mi s-a aras celalalt philips blue vision! diferenta e vizibila in bine e la culoare si aspect, in rest sunt cam proaste la durata de viata a becului (dupa ce l-am montat a 2 oara pe masina o sapt a rezistat! Inainte primul a rezistat cam 4 luni cred) plus ca lumineaza ff slab pe un carosabil ud sau cand ploua afara! Erau mai bune daca probabil erau de 100 W!




In poza a 4 a sunt philips blue vision care le-am avut pe masina timp de un an si 4 luni . Eu am fost multumit de ele! m-au tinut mai mult decat am gasit pe net ca ar fi durata lor de viata si anume arpox 200 ore de functionare! eu pot sa spun ca am ajuns sigur la 300 de ore Smile



In poza 5 si 6 sunt noile philips blue vision ultra! m-am uitat si eu la poze si daca ne raportam la lumina nu se observa nici o difernta! poate putin albastru spre ext la astea Ultra! in rest eu zic ca distanta care o bat e mai mare decat la cele vechi , in rest ar fi la fel ! Sper ca si astea ma vor tine min un an !



Cand o sa am ocazie sa le testez si in afara orasului noaptea o sa revin cu poze! pana atunci sper ca v-ati facut cat de cat o idee despre ele
Skip ads

  • pefo

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
M-am gindit sa imi pun ce este mai bun de la Philips asa ca acu' 2 ani mi-am dotat farurile cu una pereche Extreme power pe faza scurta...la aproape un an s-a dus unul dintre ele(cred ca cedeaza mai ales in anotimpul friguros, daca ar fi sa ma iau si dupa numarul masinilor pe care le vad "chioare"' de un far prin oras)..l-am schimbat cu unul din aceeasi gama si producator si ce sa vezi..diferente intre ele in sensul ca in mod clar ala nou avea o lumina mai alba si mai intensa...ma rog, a trebuit sa cumpar si perechea ca sa am lumina la fel pe ambele faruri..fara doar si poate am sa trec pe xenoane eventual cu becuri tip R(acea banda neagra de pe bec care impiedica lumina sa se reflecte in partea de sus a oglinzii farului si asfel sa ii incomodeze pe ceilalti)...oricum Philips-urile tin garantat un an..cit priveste calitatea nu am nimic sa reprosez mai ales ca in conditii de vreme rea utilizez si acei ochelari galbeni pe care ii recomand tuturor(sunt buni atit pe vreme rea cit si noaptea cind va protejeaza vederea de xenoanele montate aiurea, farurile prost reglate si de fazele lungi "uitate" aprinse)

Sa aveti drumuri (i)luminate!
  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Se implinesc 2 ani de cand masina mea a primit Philips Blue Vision H7, asortate cu W5W tot din aceeasi gama pe pozitii. Pana acum sint multumit de prestatia lor, insa efectul maxim este eclipsat de gemurile farurilor care s-au cam matuit. Sper sa-mi fac timp pentru un polish la faruri si eventual sa le pun folie de protectie din aceea transparenta.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am renuntat la becurile clasice dupa ce am cumparat atat Philips si Osram si s-au ars dupa 6 luni de utilizare. Am pus in 2007 xenon si de atunci nu am schimbat nici un bec macar ca sa nu mai zic de balast. Au costat 500 RON atunci si sunt SIEMENS HID facute ca replace la instalatiile originale. Sunt foarte multumit si mai ales acum ca mi-am schimbat si farurile cu unele cu lupa (pana acum au fost pe cele stock) am o lumina extraordinara.
Partea proasta la becuri este ca au filament si la drumurile noastre "bune" se duce filamentul de la vibratii...
  • pantosdaniel

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Arad
  • Masina: Calibra 1992 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Am avut si Philips...unul a cedat dupa cateva luni, Nu!
Skip ads

  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salut....
as aveo o intrebare scurta Smile :
intre philips blue vision si philips x-treme vision care da o luminozitate mai mare? voi ce ati alege?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Osram Smile
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
sunt mai bune dacat philips?
si daca ai zis osram.....ce model imi recomanzi? Very Happy
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
hai s-o luam altfel:
la un moment dat mi-am pus si eu Philips nightblablawhatever (a fost vreo 100 si ceva lei setul)
1- cu toata reclama nu mi s-a parut ca vad mai bine
2- in 6 luni s-au ars. Ambele
Asa ca am mers la magazin si am cerut H7. M-au intrebat "Osram sau Hella?". Am zis "Osram". A fost vreo 20siceva ron
Asta era acum ~1 an
Concluzia o tragi singur
Skip ads

  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Tot timpul vor fi persoane care vor fi contra si pro , in exemplu de fata contra sau pro Philips!pana la urma eu zic ca tine si de noroc si oarecum cum ai "grija"de ele. Tu sti ce vrei si tu decizi pana la urma! nici prea albastre sa nu-ti iei pt ca nu sunt bune pe ploaie dar nici galbene Neutral iti cumperi ceva in functie de buget si de preferinte! daca ti s-a ars doar un bec si tie egal de care iti cumperi si vrei unu realtiv bun calitate-pret eu zic Hella ! Ce model ?! habar n-am ,unul de care iti trebuie tie , de ex H7!
Daca e sa ne referim la intrebarea ta BN 04 AMJ eu iti zic asa : daca vrei design placut,sa dea bine pe masina si sa se vada cat de cat ok poti sa-ti iei philips blue vision care teoretic au o durata de viata de 250 ore iar daca vrei pentru o lumina mai puternica i-ati philips x-treme vision! am un coleg la lucru care si-a cumparat recent o pereche de philips x-treme vision pt ca zicea el nu prea vedea bine cu faza scurta (om trecut de 50 ani) Le are cam de juma de an si el e multumit de ele!si eu la randul meu sunt multumit de philips blue vision chiar daca sincer nu-ti fac cine stie ce lumina comparand cu xenoanele ,dar unii in trafic imi mai dau flashuri crezand ca sunt cu faza lunga (e si normal daca se uita fix in farurile mele) Si pe site -ul Philips daca intri si cauti bine o sa gasesti si detalile privind cele 2 tipuri de bec. X-treme vision ofera o lumina mai puternica dar au o durata de viata mai scurta iar blue vision ofera o lumina mai alba si o durata de viata nu prea lunga dar mai mare decat a celor X-treme vision! oricum eu raman la parerea ca totul depinde de noroc,sa prinzi un set bun ca sa zic asa. Cum ziceam si in posturile anterioare unele sunt facute in Germania ,altele in Polonia! (din cate am vazut eu personal)
jE sincer ma cam mir ca ai dat asa putin,doar 20 RON pe Osramurile alea ! Osram iar sunt cam scumpe dar nu mai scumpe ca si Philips Smile)) Vad ca si tu tot opel astra ai sau ai avut! pe carcasa farului cel putin la mine scrie frumos Hella si am zis ca daca si becurile astea recente imi mai fac o figura urata ori trec si eu inpoi la Hella cum a venit masina din fabrica ori punem xenoane daca avem bani ! sau cine stie poate ma risc si-mi pun leduri si daca si alea se ard ....atunci merg cu lanterna sau nu mai circul noaptea !
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
va multumesc pentru raspunsuri......cred ca am sa aleg x-treme vision....nu imi trebuie pentru design neaparat.....ci pentru luminozitate deoarece noaptea circul foarte greu deoarece actualele becuri sunt de rahat(va rog sa ma scuzati) deoarece dau o lumina foarte slaba si sunt orbit de cei care vin din fata indiferent de masina sau becuri ca si cum nu as avea farurile aprinse Confused
va rog sa imi scuzati excesul de "DEOARECE" Laughing
  • pefo

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
x-treme vision este cea mai buna optiune de la philips si in ceea ce ma priveste un bec m-a tinut cam un an...oricum este bine sa le inlocuiti functionarea din timpul zilei cu DLR-uri tocmai pentru a le prelungi durata de viata...

succesuri fara esece!
  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Daca circuli mult noaptea si iti permite bugetul mai bine ai trece pe xeonane, HID Smile E diferenta mare intre un bec halogen si un bec xenon ,dar si la pret este! Daca iti pun xenoane nici nu o sa mai ai nevoie de faza lunga ,dar ca sa fi corect si legal iti trebuies si fauri cu lupa pe langa kitul de xeonon ca sa nu-i orbesti pe ceialalti participanti in trafic! Poti sa cauti si pe youtube sa vezi mici filmulete cum bat anunite becuri Philips, Osram,Hella! aaa ar mai fi unele foate bune PIAA dar din pacate nu prea se gasesc pe la noi dar is si cam scumpe 50 de lire!

Daca esti hotarat ca vrei Philips, sa ti le comanzi de la ei de pe site, sa nu-ti iei din benzinarii sau alte buticuri ca sunt mult mai scumpe...cu cel putin 30 RON! De pe net cu ramburs ar trebui sa te ajunga undeva la 135 RON! Daca iti iei altceva sa te feresti de cele pe care scrie Made in CHINA! Bafta !
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
nu circul foarte mult noaptea dar si cand circul este un chin Laughing
DRL-urile se pun pe pozitii?
bani de xenoane si de faruri cu lupa nu am inca dar sunt si ele in plan insa pana una alta am zis ca aceasta ar fii cea mai buna optiune
de comandat am zis ca o sa le comand de aicihttp://www.philips-shop.ro/7281.p.html(sper sa nu fie considerata reclama)
cred ca am incuracat DRL-urile cu SMD-urile.....DRL-uri nu as pune deoarece am si proiectoare de ceata si dupa sa nu fie nici prea inpopotonata m-am gandit mai degraba cu niste SMD-uri mai mari pe pozitii si sa merg ziua doar cu pozitiile....ce ziceti?ar avea treaba politia ca merg doar cu pozitiile?
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
BN 04 AMJ a scris:......si sa merg ziua doar cu pozitiile....ce ziceti?ar avea treaba politia ca merg doar cu pozitiile?


Laughing Pai in mod normal se va lua;dar sunt destui care merg fara nimic aprins sau cz proiectoare si nu intereseaza pe nimeni.
DJIO a scris: ....sau cine stie poate ma risc si-mi pun leduri si daca si alea se ard ....

Daca te referi la becurile cu soclu H7/H4 cu leduri poti sa uiti,sunt niste porcarii cu,care mai mult de 150-20m nu vezi.
  • DJIO
  • *
  • 39 mesaje
  • din 25 Apr 2008
  • Astra 2001 Z16SE
  • Caras-Severin
  • DJIO

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
CapellCt uite din astea , cred ca la astea te refereai si tu!
http://www.okazii.ro/catalo...t-xenon-a56677903

daca bat 150-200 m e ok ,daca doar 20 m, hmm ma mai gandesc! (mai mult nu )
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da la acele ²becuri² ma refer.Poate am exagerat cu 20m,dar la 50 sigur trebuie sa mergi pe pipaite. Smile
Si-a pus un prieten si am vazut cum functioneaza,te citez ²decat sa merg cu alea mai bine merg cu lanterna².Intradevar,se vad frumos in poze,dar pe mine cel putin nu ma intereseaza asta;daca mergi 500km intr-o noapte vei fi la fel de obosit ca dupa 1000,plus ca e vorba de siguranta,in mod sigur ii deranjezi pe cei de pe contrasens,,,,si motive mai sunt.
Eu recomand de la Philips night***** sau xtreme.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR