Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
iso a scris:Cum pui ceara in praguri ? Mult mai usor decit ai reusi sa pui ulei in praguri, vorbim totusi despre o solutie profesionala. Pe gaurile deja existente pulverizezi ceara lichida cu spray'ul in care este imbuteliata sau cu pistolul pulverizator in cazul in care este la tub. Simplu, nu ?

Imi vine destul de greu sa cred ca ceara ajunge prin pulverizare pana in "fundul" pragurilor, neutilizand ceara pana acum.
Pe cei cu dacii care puneau uleiul ars nu ii ducea mintea, nu ai ce-i face.

Nu toate masinile noi sunt zincate! Defapt...destul de putine masini noi sunt zincate.
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
astra g-ul este zincat ? (sincer nu stiu sigur)
treaba cu uleiul era cu ulei bun (nou) nu ars si la treaba cu ceara nici eu nu vad cu poate ajunge peste tot ...
  • petre astra roket

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 16i 74kw 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@iso pe mine nu ma intereseaza sa pun la astra f ca stiu unde este gaura de la prag ,eu vreau sa bag la un opel calibra si sincer mai aveam un pic si demontam toata masina si acele gauri nu le-am gasit,@superdragos mi-a zis sa bag pe la clema aia care cand deschizi usa se aprinde plafoniera.Sincer nu stiu daca o merge s-o duce direct in praguri sau imi curge direct in masina?oricum multumesc tuturor pentru sfaturi (prietenii stiu de ce) Laughing
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
corect, dar trebuie sa vezi un pistol pentru pulverizat ceara intai...
Skip ads

  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Baga o poza semnificativa, sa ne luminam si noi...
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Baga un ochi aici ca ai de unde sa te minunezi:

http://www.romservice.ro/5/echipamente-service/
  • petre astra roket

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 16i 74kw 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
in fine ......
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
petre astra roket a scris:in fine ......

Si eu sunt departe de a fi lamurit vizavi de ceara in praguri insa...vorba ta...
Skip ads

  • petre astra roket

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 16i 74kw 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
de la a pune o intrebare si a intra in alta discutie e diferenta mare nu vreau sa jignesc pe nimeni dar daca intreb de un motor pe benzina si mi se da indicatii de diesel atunci e grav Laughing
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cauta un manual de intretinere pentru Vectra A/Calibra, au aceeasi platforma tehnica si poate descoperi gaurile ce ti'ar putea fi de folos.
Ar mai putea sa'ti raspunda cineva cu Vectra A desi atit Vectra A cit si Calibra se imputineaza pe zi ce trece .

Vis'avis de intrebarea ta initiala ti s'a explicat de ce uleiul nu este bun pentru pentru protectie anticoroziva, apoi ti s'au dat motivele pentru care varianta cu ceara este mai indicata si mai practica. Daca varianta "ulei in praguri" era buna, sigur ar fi fost folosita pe scara industriala si ai fi gasit tot felul de ustensile si gadgeturi de aplicare si uleiuri speciale anticorozive, etc. Acest fapt nu s'a petrecut, solutia de protectie anticoroziva cu ceara se aplica inca din fabrica, existind atit ceara cit si aplicatorul. Acest lucru ar trebui sa'ti dea de gindit, oare ?
Pina la urma este masina ta si procedezi cum doresti ... oricum n'a luat'o nimeni razna in topicul tau, ba din contra ai primit informatii/sfaturi pe care altfel le'ai fi gasit mai greu.
  • petre astra roket

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 16i 74kw 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@iso nu a zis nimeni ca a-ti luat-o razna si va multumesc tuturor pentru sfaturile date ,masina nu este a mea este a unui prieten si m-a intrebat pe mine iar eu v-am intrebat pe voi.Intradevar solutia cu ceara este cea mai adevarata daca era buna faza cu uleiu in praguri iti dai seama ca ieseau asa din fabrica.Oricum manual de vectra sau calibra nu am ca ma uitam eu dar daca are cineva o schema si imi poate arata ii sunt recunoscator,vectra are sormea dar este vectra b din 1997 si nu seamana cu calibra.Toate cele bune si va astept in continuare cu sfaturi
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare,

reinvii acest topic deoarece am o mica problema: imi reconditionez kadettul, i-am schimbat pragurile (unu singur deocamdata), podeaua, ceva petice pe la stalpul A etc. problema este ca peste tot exista urme de rugina ce nu pot fi indepartate mecanic.

as vrea sa protejez pragurile si alte parti pe dedesupt si nu stiu prea bn cum.

ar fi mai multe variante:
- cu hammerite care se da peste rugina si tine ok
- cu ulei si vaselina in praguri.
- cu o solutie cu acid fosforic (gen feruginol)

voi ce ati folosit cu mai mare succes ? sunt receptiv la orice solutie productiva care-mi poate salva masina de rugina macar 5 ani... Smile))
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Acolo unde ti-a intrat rugina in tabla aceasta se poate scoate 100% numai prin sablare. Personal, nu te vad demontand toata masina si ducand caroseria ulterior la sablat. Mai exista o masina de sablat electrica (nu stiu modelul exact) care are ceva cu multe ace care simuleaza destul de bine o sablare, dar sunt putini tinichigii care au asa ceva.
Si-atunci nu-ti ramane decat sa tai zonele cu rugina si apoi sa le inlocuiesti cu tabla noua + sudura in argon, apoi va trebui sa te asiguri ca antifonezi/vopsesti bine de tot acolo unde s-a intervenit. Succes !
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut,

De sablat nu se mai pune problema. Pe mine ma intereseaza cum pot sa inhib rugina existenta unde nu pot petici.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am folosit un spay special de vaselina (pe care nu o spala apa) de la Wurth, pentru asta.
Cauta un reprezentant Wurth si te lamureste el ce trebuie sa cumperi. Vezi ca sunt SCUMPE, dar bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR