Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • MARIUS NANU

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare Exclamation
Din cauza pietricelelor au aparut pe parbriz punctulete care noaptea sunt destul de deranjante in trafic,banuiesc ca nu sunt singurul cu aceasta problema si as dori sa stiu daca ati gasit o rezolvare, in afara de schimbarea parbrizului,cum mi sa recomandat la un SERVICE specializat.
Multumesc!
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
idem!
deranjeaza si mai mult pe ploaie....
sincer nu prea ai ce sa faci,in afara de schimbarea lui!
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit in hyper-market-uri o solutie CUT - T care sustine ca indeparteaza zgarieturile si ciobiturile superficiale. Date fiind conditiile meteo nu prea favorabile inca nu am apucat sa il folosesc. Cand o voi face, va tin la curent cu rezultatele.
Eventual, daca a folosit altcineva solutia minune ....
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
si eu as fi interesat pentru dacia tatalui meu. asteptam pareri
Skip ads

  • UnIKuL

  • Mesaje scrise: 416
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
vedeti ca exista la serviceuri specializate pe parbrize o solutie pe baza de rasina care completeaza eventualele "gauri" din parbriz fara sa mai fie probleme la condus... unul dintre ele este situat la Eroii Revolutiei pentru cei din Bucuresti si costa cam 50 de RON toata operatia.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
UnIKuL a scris:vedeti ca exista la serviceuri specializate pe parbrize o solutie pe baza de rasina care completeaza eventualele "gauri" din parbriz fara sa mai fie probleme la condus... unul dintre ele este situat la Eroii Revolutiei pentru cei din Bucuresti si costa cam 50 de RON toata operatia.


Se poate mai explicit?...Cat dureaza toata procedura?...mai multe detalii, te rog
  • UnIKuL

  • Mesaje scrise: 416
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
de durat dureaza ceva in genul 1 ora... si se aplica o crema pe baza de rasina cu care se completeaza golul lasat de ciobul sarit iar acea crema se intareste si ia proprietatile geamului. nu am incercat metoda asta dar asa mi'au explicat baietii acolo... ca am avut probleme cu parbrizul la cielo a lu ai mei si pana la urma nu am mai facut pentru ca trebuie schimbat.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Chestia aia se aplica punctual, pe o gaura sau se poate aplica pe toata suprafata parbrizului?...La mine cel putin parbrizul arata destul de naspa...ar trebui un tratament complet, pe toata suprafata lui
Skip ads

  • UnIKuL

  • Mesaje scrise: 416
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
presupun ca poate fi aplicat si pe toata suprafata fiind o crema...
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Probabil tu te referi la procedeul acela prin care o crapatura este umpluta cu o rasina, apoi vidata. Este corect, dar se aplica doar la crapaturi. Zgarieturile pe parbriz ar trabui sa iasa prin polisare. Insa pe site-ul unei companii de specialitate scrie:
"Atunci cand soliciti polish-area unei zgarieturi pe geam trebuie sa iei insa in considerare faptul ca in urma fiecarei zgarieturi eliminate ramane asa-numitul “efect de lupa”. De aceea nu este recomandat sa se elimine prin acest procedeu decat zgarieturi superficiale, putine la numar. "
  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
are dreptate criss_slc.
nu e recomandat sa polishezi parbrizul.
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Se muta la "Ingrijire si Intretinere"
Skip ads

  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pentru cei interesati:

http://www.expertdetailing..../101_51_index.php
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
astazi din pacate.. mi-a sarit si mie o pietricica la o viteza de 90km/h si mi-a ciobit 1 mm parbrizul si o fisurare de jumatate de cm, dar mentionez ca doar la exterior se simte, in interior nu! oare se poate mari acea mica ciobitura? daca ati descoperit vreo solutie astept si eu reply din partea voastra. respect.
  • Droghist

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da, se poate extinde, de la socuri, de la vibratiile motorului, etc.
Cel mai bine ar fii sa fie rezolvata cat mai curand, intra pe link-ul postat de costi petrescu, pare foarte intersesanta ideea.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si o poza, 2










am motive de ingrijorare ? in constanta cei de la expert nu au sediu.. doar cand mai vin prin bucuresti sa le fac o vizita

ps : droghist repet.. la mine doar la exterior este ciobitura, nu si la interior ,iar marimea este foarte foarte mica.. oricum sper sa rezolv..
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca spartura este veche si a intrat mizerie in ea sau daca ai parbriz cu filtru termic, nu se poate repara. Si eu am 4-5 semne in parbriz si singura solutie este schimbarea. Noroc ca nici o spartura nu are fisuri care sa plece si nici nu sunt in zona de vizibilitate.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
astazi m-am pricopsit cu "ciobitura" si mizerie nu cred ca a intrat.. iar filtru termic sigur nu am! pe mine ma intereseaza foarte mult daca se poate extinde ciobitura.. oricum cand gasesc o firma prin constanta de genul celei de mai sus postata de un coleg.. voi merge fara nici o ezitare. salut.





  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
thrill a scris:astazi m-am pricopsit cu "ciobitura" si mizerie nu cred ca a intrat.. iar filtru termic sigur nu am! pe mine ma intereseaza foarte mult daca se poate extinde ciobitura.. oricum cand gasesc o firma prin constanta de genul celei de mai sus postata de un coleg.. voi merge fara nici o ezitare. salut.








Vezi ca avem un coleg in Constanta care a avut aceeasi problema cu parbrizul si a rezolvat-o fara sa se cunoasca nu stiu unde dar daca nu te ocupi de el risca sa "plece "mai departe si e pacat
  • Droghist

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca ciobitura este la exterior, risti sa iti intre mizerie si sa ramana permanenta acea ciobitura.
Daca ai de gand sa treci prin Bucuresti in viitorul apropiat, ti-as recomanda sa "izolezi" acea spartura cu o bucata de scotch transparent, pentru a preveni depunerea de praf/mizerii in spartura.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR