Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
sunt interesat sa imi aduc o masina din UE. din cate stiu nu se platesc taxe vamale pentru importuri din UE chiar si second hand.
la masini stiu ca se plateste doar TVA si o acciza de 1, 1.5 ,3 ,5% din valoarea masinii.
stiti cumva cum se face calculul valorii masinii. adica la ce suma se calc TVA? acciza se calc in functie de capacitatea cilindrica?

stie cineva un site pe care sa fie trecute aceste date?
Skip ads

  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
vezi : www.gpi.ro/inc/taxevama.php
  • viorelursu

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Totul e corect acolo, mai putin accizele :
Iata tabelul corect :

Capacitate cilindrica (cmc)
Combustibil Accize (%)
De la: Pana la:
  BENZINA   0 1600 2.50%
1601 1800 5.50%
1801 2000 10.00%
2001 2500 21.00%
peste 2500 10000 32.00%
  MOTORINA   0 1600 2.50%
1601 2000 5.50%
2001 2500 11.00%
2501 3100 21.00%
peste 3100 10000 32.00%
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
cristinic a scris:din cate stiu nu se platesc taxe vamale pentru importuri din UE chiar si second hand.

Atentie! Taxele vamale sunt zero numai pentru importurile de produse originare din UE! Daca importi o masina fabricata in SUA, de exemplu, chiar daca tu o cumperi din Germania, vei plati taxe vamale. Dovada originii se face cu ajutorul Certificatului EUR.1. Atentie foarte mare la completarea acestuia, orice viciu de forma poate duce la respingerea lui de catre autoritatea vamala.
Toate taxele se platesc in functie de valoarea de catalog, care se calculeaza in functie de capacitatea cilindrica si anul de fabricatie. Incadrarea la o anumita categorie se face in baza constatarii RAR. In urma cu cativa ani exista posibilitatea ca un anumit motor sa fie incadrat altfel in tabelele RAR decat in realitate (adica un motor de 1597 cmc sa fie trecut la 1610 cmc, desi in toate documentele masinii, inclusiv pe tablita de identificare aparea 1597 Shocked ). Nu stiu daca problema s-a remediat intre timp.
In baza constatarii RAR se stabileste valoarea in vama la care se aplica taxele vamale si comisionul (0 daca exista un Certificat EUR.1 valabil), accizele si TVA (in aceasta ordine).
Un alt sfat - incercati sa evitati achizitionarea masinilor la care trebuie platita si TVA. Chiar daca pretul pare tentant, s-ar putea sa nu va mai recuperati acesti bani sau recuperarea lor sa coste destul de mult.
Skip ads

  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
daca o cumpar din franta,de la un parc second hand si obtin o factura fiscala de acolo, nu se ia in calcul pretul de pe factura?
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu. Autovehiculele intra in categoria marfurilor "sensibile", avand un regim vamal aparte.
Intr-adevar, regula generala pentru determinarea valorii in vama este valoarea facturii (nu neaparat fiscala), la care se adauga cheltuielile efectuate pana la vama de destinatie (conform Codului Fiscal; inainte intrarea lui in vigoare Regulamentul Vamal prevedea includerea in valoarea in vama numai a cheltuielilor efectuate pana la frontiera).
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Kapix are dreptate.
"Toate taxele se platesc in functie de valoarea de catalog, care se calculeaza in functie de capacitatea cilindrica si anul de fabricatie".
mie mi-au spus ca mai nou se ia in consideratie si luna in care a fost facuta.asta acum vreo 4 luni - caz real -subsemnatul
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Vama se plateste chiar dc masina e produsa in UE . Va spun eu Abia am adus-o si am platit 2600 de e cu aproximatie !! la valoare a facturii de 14500 e .
Skip ads

  • cristinic

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2005

  • Mesaj Privat
emmanuel a scris:Vama se plateste chiar dc masina e produsa in UE . Va spun eu Abia am adus-o si am platit 2600 de e cu aproximatie !! la valoare a facturii de 14500 e .

ai platit vama sau tva+accize?
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
emmanuel a scris:Vama se plateste chiar dc masina e produsa in UE . Va spun eu Abia am adus-o si am platit 2600 de e cu aproximatie !! la valoare a facturii de 14500 e .
Taxele vamale sunt 0 pentru masinile produse in UE, cu conditia sa poti demonstra asta (prin Cetificatul EUR.1 sau prin declaratia de origine pe factura, in cazul in care vanzatorul este exportator autorizat). Ce ai platit tu nu cred ca sunt taxe vamale ci accize si TVA. Repet, cu conditia sa ai Certificatul EUR.1. Iar valoarea facturii este irelevanta.
  • howbizarre

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Inca o lamurire in legatura cu TVA-ul... Daca as cumpara o masinina produsa in spatiul UE, am inteles ca nu platesc taxa vamala daca fac dovada prin certificatul EUR 1, accizele se platesc obligatoriu, dar cum pot scapa de TVA-ul din tara? Daca in pretul de achizitionare a masinii este inclus si VAT-ul din tara respectiva, o sa fiu obligat sa platesc si TVA-ul in Romania, sau numai accizele? Asta ar insemna sa platesc TVA de 2 ori pentru un singur produs cumparat in UE si din cate stiu eu nu e normal. Mersi anticipat!
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu mai sunt taxe vamale...suntem in UE acum Smile
Skip ads

  • howbizarre

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:nu mai sunt taxe vamale...suntem in UE acum Smile


Stiu ca nu mai sunt taxe vamale; eu intrebam altceva...
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poate n-am inteles eu bine....totusi explica ce ai vrut sa zici?
nu se plateste nici un TVA in tara, decat afara
ce accize?
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai platesti nici accize nici TVA nici taxa vamala in Romania.
Si asta de aproape 2 ani!
Poti sa-ti recuperezi TVA-ul din strainatate daca o iei pe firma si dai acolo nr. tau de TVA din tara. In acest caz va trebui sa platesti TVA in Romania, deci nu faci nici o branza.

Ce platesti este taxa de mediu (fosta de prima inmatriculare)
Avand invedere ca masina este cumparata din UE - deci se considera a fi indigenizata (taxe vamale deja platite) poti aduce si masini fabricate in afara UE. Dar pt. asta mai bine te interesezi la un birou vamal.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR