Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
din pacate masina mea a fost ,se pare, implicata intr-un accident, eu insumi devenind victima a samasarilor,dar sa revenim la subiect.
m-am apucat sa desfac interiorul masinii deoarece imi curgea apa inauntru si dupa ce am desfacut toate plasticele din portbagaj am observat deasupra tabloului de sigurante un cilindru in care trebuia sa intre o mufa,ma uit pe cealalta parte a masinii si vad ca si acolo este un cilindru ,dar cu mufa bagata.dupa cava cautari am gasit si mufa cealalta.problema se pune in felul urmator:ce face sistemul acela si ce s-ar putea intampla daca introduc eu mufa
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ceva poze cu "piesa" ai?
  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am,dar nu merge sa le postez
eventual mess kosty000
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Spune eventual ce masina ai, sau trece-o in semnatura, poate cineva stie despre ce este vorba.
Skip ads

  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
astra H hatchback ,2004 ,1.7 cdti
http://img259.imageshack.us.../802/dscf6947.jpg
  • ANSWERS

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
din pacate ai ghicit ... este de la airbag
  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
asa se intampla cand nu te pricepi ,bani aruncati in vant.chiar daca viata-mi este constant in pericol ,nu am de gand sa mai remediez ceva.
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
asadar pana la urma te-ai convins ca nu opelul este o masina problematica ci opelul tau pentru ca a fost lovit
Skip ads

  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
spune asta stefane,celor carora au probleme cu CIM-ul si muuuulteee alte gramezi de probleme din categoria "asa face ea",si dupa aceea sari cu concluzii.
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
este mufa de la cortina airbag.masina sigur a fost lovita lateral,pe partea unde e scoasa mufa.de aceea iti si curge apa in masina.mai fa o diagnoza la masina si vezi daca se poate comunica cu calculatorul de la airbag sa vezi daca sigur a fost lovita sau nu.poate a fost defecta doar cortina.
  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
masina sigur a fost lovita pe partea cu airbag-ul "defect", problema este ca atunci cand este mufa scoasa,nu se aprinde nici un bec .mentionez ca am bagat mufa fara sa scot borna de la baterie.sincer sa fiu nu prea am idee cum functioneaza airbg-urile si ce piese componente sunt in sistem.as vrea sa fac o verificare vizuala dar trebuie sa-mi spuneti dupa ce s ama uit.va rog sa ma ajutati si pe mine,cei care se pricep sau care au trecut prin asemenea evenimente neplacute
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pai in primul rand samsarii leaga becul de la airbag-uri de cel de ulei, sa simuleze functionarea acestora (cand pui contactul, calculatorul de airbag-uri verifica toate componentele comandate de el).

Sistemul de airbag-uri este format din airbag-urile propriu-zise, senzori de presiune/deformare, etc si unitatea centrala de procesare (La Astra G se afla sub scrumiera de pe consola centrala, la H nu stiu unde este).
Skip ads

  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
este posibil ca masina sa aiba celelalte airbag-uri active?
ciudat ca am mai folosit testerul si cu alte okazii si nu mi-a aratat nimic la airbag-uri Question Exclamation
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La tester probabil nu ti-a citit erorile de la airbag-uri. Daca un airbag este defect sau nu este la locul lui nu cred ca mai functioneaza celelalte. Eu la accident aveam unul dintre airbag-uri (cel de pe stalpul-spate-dreapta) miscat + eroarea binemeritata pe bord si nu s-a deschis nici unul dintre cele 9 ramase active Laughing
  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
tinand cont ca inca esti in viata,probabil te-ai bucurat ca nu au sarit,nu mai esti nevoit sa cumperi altele:D
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Evident ca m-am bucurat... m-am bucurat ca am ales OPEL, pentru ca am avut de ales intre Dacia, Renault, Ford si Opel Very Happy

Avand in vedere gravitatea accidentului (singurul element de caroserie intreg este usita de la rezervor Laughing ) am scapat ieftin cu o singura zgarietura Razz
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
kosty000: da-mi un telefon sa ne uitam la airbag-uri.
  • kosty000

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2012 A20DTH (LBS)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
m-am uitat astazi la momentul in care se sting martorii pe bord si cel de airbag nu se stinge odata cu cel de la ulei
lupu_sandu ,ti-am lasat un mesaj ,vreau numarul tau de telefon,
  • TyTy

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 z12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
kosty000 a scris:m-am uitat astazi la momentul in care se sting martorii pe bord si cel de airbag nu se stinge odata cu cel de la ulei
lupu_sandu ,ti-am lasat un mesaj ,vreau numarul tau de telefon,

avand in vedere costul unei armari de airbag cel ce a rasturnat masina sau a lovit-o lateral a preferat sa scoata mufa si gata...nu arata nimic la tester.incearca sa faci un tester cu mufa bagata sa vezi ce zice..daca a sarit sau nu airbag-ul...sau daca mai este acolo.
o cunostinta de a mea a scapat masina in poarta casei,cam tare(prea multe sticle de becks),si i-a sarit airbag-ul.costand cam 700 euro sa il armeze si sa reseteze comp. l-a umplut cu rumegus si l-a pus el pe acolo cu niste poxipol si superglue si i-a scos mufa sa nu dea erori.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR