Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ShortyME

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am o problema cu Astra mea si nu stiu unde pot gasi piesa respectiva...
Locasul din sapte unde intra capota este acoperit de un "capac" actionat hidraulic de un piston. Acel capac este prins, cand se inchide, de doi clesti actionati de niste cabluri similare cu cele de acceleratie.
Intrebarea mea este unde se pot gasi acele cabluri, sau cel putin unul din ele fiindca am vazut ca la capete sunt turnate intr-o piesa cilindrica ce nu se poate schimba si care la mine s-a rupt.

Multumesc frumos !
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ai reparat vreodata cablu de frana la bicicleta?daca da folosesti aceasi metota
iei o piuluta mica de 4 sau 5(depinde de grosimea cablului) si o pui in menghina bagi cablul pe ea pana il scoti putin in partea cealalata a piulitei apoi stangi tare piulita in menghina, eventual apoi ii mai dai si 2 ciocane dupa si numai iese de acolo- asa inlicuiesti piesa cilindrica pe care zici ca nu o mai ai.
cea mai putin costisitoare varianta asta este , numai e nevoie sa cumperi alt cablu, binenteles asta doar daca acel cablu sa rupt de la nit si nu de la jumatate, totul e sa fie destul de lung cablul sa il mai piti monta dupa ce pui piulita caci tu practic ii scurtezi lungimea cu 1cm sa zicem
  • ShortyME

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mersi frumos pentru raspuns, stiu cum e ca si la bicilceta pateam la fel, dar cel putin gaseam usor piesele. Cablul este exact la fel doar ca la cel de bicileta in capat vine turnat cu o piesa cilindrica plina, la mine piesa aia era gaurita in mijloc...ideea e ca daca stang cablul intr-o piulita cum zici tu nu mai am gaura prin care trece cilindrul ala mic de care se prindea piesa rupta de pe calblu. Cablul venea in capat cu o piesa gaurita mica prin care trecea o piesa cilindrica cu o siguranta. Mie imi trebuie ceva asemanator. Cunosti pe undeva atelier care produce astfel de cabluri?
Sincer as cumpara si alt cablu dar nu stiu de unde...
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu cunosc de unde sa cumperi cablu imi pare rau, insa poate gasesti un cablu fara gaura si gasesti pe cineva care ii sa iti dea acea gaura
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR