Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • bgdan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
va rog, sa ma ajutati cu un sfat. In cursul anului trecut am segmentat motorul. Dupa aceasta operatiune, domnul mecanic m-a rechemat in service pentru strangerea chiuloasei + schimbul de ulei. Mentionez ca initial, dupa lucrarea de segmentare, acesta mi-a spus ca a pus un ulei de control, asa il numea el.
Toate bune si frumoase. M-am dus pentru strangerea chiloasei si pentru schimbul de ulei la 500 km.
Unde cred eu ca ceva nu este in regula e ca acesta ma cheama la un nou schimb de ulei la 3500 km spunandu-mi ca dupa aceasta operatiune voi intra in normal adica sa-l schimb la 10000 km.
Este normal?
Nu sunt eu mecanic, dar nu mi se pare logic si normal sa-l schimb la 3500 de km. Am inteles ca primul a fost asa de rodaj, dar acum cum se explica?

P.S masina este un Opel Astra G cu motor de 16V, z16xe si are 176000 km.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Primul a fost de degrosare al doi-lea de finisare...iar al trei-lea pentru ca a vazut ca tine vrajeala Very Happy sa fim seriosi la o simpla segmentare totul este deja rodat in motor un set de segmenti e nou atat....daca era nou motorul probabil ca proportional ar fi recomandat 15 schimburi deoarece acolo ai de rodat,segmenti,pistoane,camasi,lagare vibrochen,lagare axe came ...... roaga-l sa o lase mai moale cu schimburile
  • bgdan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2011

  • Mesaj Privat
deci sa inteleg ca acum ar trebuie sa schimb uleiul la 10000 de km?
Mai am o nelamurire: dupa 3500 de km, uleiul pe joja de control este la a doua gradatie de jos in sus. E normal? In cartea tehnica am vazut consumul "recomandat" este de 0,6l / 1000km. Embarassed
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu este consum ..recomandat... ci doar normal care pentru majoritatea masinilor e 500g/1000km peste care se considera necesara reparatia...la Opel e mai cu mot se considera normal consum de max 600g/1000km ce este peste stii tu ...
Recomandarea mea este sa te convingi cu ochii tai ce ulei se pune in motor,sa fie exact la semn....si daca notezi km. o sa afli daca a fost bine reparat ori nu motorul ,eu am ajuns la concluzia ca cel mai bine la un motor ca al tau se preteaza un 10w-40 raport pret/calitate/performante ...si consum pe 5w-40 il cam arde.
  • bgdan

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Asa o sa fac. Multumesc mult pentru raspunsuri si va doresc o seara placuta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR