Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
De ceva timp se vorbeste de proiectul Legii Impozitelor pe 2005
http://www.expres.ro/econom...198807&PHPSES
care cu siguranta va afecta serios bugetul unei familii care are o masina.
Cam cat platiti acum impozite si taxe la stat si cat ati auzit ca vom plati de la anul?
Cu siguranta ca vor exista grile de plata in functie de capacitatea motoarelor ca si in prezent, insa sumele vor fi mult mai mari.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Rolling Eyes Veti afla poate si voi de ce pun nemtii minusculul motor de 1200 cmc pe Astra... Rolling Eyes
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
daca o sa-ti mareasca aia taxele de 3-5 ori peste noapte, nu cred ca ai mai fii asa Laughing
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Rolling Eyes Veti afla poate si voi de ce pun nemtii minusculul motor de 1200 cmc pe Astra... Rolling Eyes


si ce servicii ofera statul roman in schimbul taxelor astea ?? gropi, birocratie, lipsa de respect pt contribuabil, lipsa de transparenta si pot continua pana dimineata...
oricum, ofera totusi ceva: circ! in parlament. unde poate sa vina un tampit de la putere sa zica: poporul ne-a votat sa va dispretuim pe voi (pe PSD). sau o "aleasa" pe liste: acu suntem noi la putere!
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
... si pe nea' Brucan cu cei 20 de ani ai lui l-ati injurat... Wink Zicea tampitu' adevaru'... Evil or Very Mad
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
asta le ziceam si eu la toti, in 94-96, cand stateau toti si beleau ochii la Dallas ... Razz
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
zicea cumva 50 (de ani)??? ... sau nu mai tin eu minte? Shocked
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
asta al finantelor e siret rau, ne arata pisica (adica se poate si mai rau) si ne distrage de la problemele adevarate...

Putem sa sesizam Consiliul Concurentei ? Pe ce baza vine guvernul si mareste taxele de 3-5 ori ? Macar OPC-ul Rolling Eyes
Skip ads

  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Consiliul Concurentei sau OPC-ul nu se poate baga in problemele de taxe si impozite, care nu tin de chestiuni comerciale sau de concurenta pe piata......insa putem eventual "boicota" aceste taxe printr-un procedeu asemenator cu cel pe care-l incercam pe 1 oct.. cu cumparatul benzinei sau motorinei...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Santajarea statului Confused crezi ca se poate Question Eu cred ca abia asteapta sa bage cate o penalitate de 10-20% la fazanii care incearca... caci la ghiseu la impozite fiecare se duce singur si atunci... fiecare pentru el, adio solidaritate... Twisted Evil
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pentru Radzxx:
Sorin666 ti-a raspuns deja; poti sfida o benzinarie unde sti ca au combustibili de proasta calitate si sa nu mai cumperi de la ei sau poti sa nu mai intri intr-un magazin unde au vanzatori aroganti si servicii de proasta calitate, dar nu poti sfida institutiile statului pentru ca sfidezi Legea si ... ea te sanctioneaza. Problema rezulta nu din faptul ca exista "birul" ci valoarea ridicata a acestuia in raport cu salariile din RO.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Apropo "Sorin666 " parca stie mai bine situatia din FR. Cam ce taxe plateste un Fr. pentru o masina ( sa luam de ex. un Opel cu motor 1,6i). Cred ca asta ne asteapta si pe noi dupa 2007, si atunci cand achizitionezi o masina te gandesti mai bine pe langa cheltuielile de intretinere si la restul ( impozit, rovigneta, asigurare,.. carte verde,etc).
Skip ads

  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
pentru doru_a.... sunt perfect de acord cu tine ....nu poti sfida statul...insa daca la nivel national ar exista o initiativa asemenatoare.....care de fapt sa fie un semnal de alarma pentru guvernanti.....dar de fapt....cred ca este inutil subiectul, pentru ca nu poate exista la nievl national o astfel de initiativa...ar fi o utopie...si pentru ca statul in acest moment este prea avid de bani.....cred ca cota unica are o mare parte din vina...e parerea mea.....
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:Apropo "Sorin666 " parca stie mai bine situatia din FR. Cam ce taxe plateste un Fr. pentru o masina ( sa luam de ex. un Opel cu motor 1,6i). Cred ca asta ne asteapta si pe noi dupa 2007, si atunci cand achizitionezi o masina te gandesti mai bine pe langa cheltuielile de intretinere si la restul ( impozit, rovigneta, asigurare,.. carte verde,etc).

*
ZERO Laughing (la autoturisme particulare, cele de firma, in functie de caii "fiscali" circa 100E pentru un 1600 - 7 cai fiscali-, suma e aproximativa, caci caii "fiscali" nu sunt direct legati de capacitatea cilindrica)
Asigurarea insa e obligatorie, dar asta e un contract privat, nu intra la buget...
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
radzxx a scris:pentru doru_a.... sunt perfect de acord cu tine ....nu poti sfida statul...insa daca la nivel national ar exista o initiativa asemenatoare.....care de fapt sa fie un semnal de alarma pentru guvernanti.....dar de fapt....cred ca este inutil subiectul, pentru ca nu poate exista la nievl national o astfel de initiativa...ar fi o utopie...si pentru ca statul in acest moment este prea avid de bani.....cred ca cota unica are o mare parte din vina...e parerea mea.....

semnal de alarma pentru guvernanti... suna a utopie din pacate, de ani buni cei ce guverneaza ne sfideaza/manipuleaza pe fata, din pacate la noi numai aplicarea unor solutii radicale genereaza rezultate concrete (cut cat sunt mai multi grevisti cu atat mai bine) din cate observ nu vom reusi sa beneficiem de avantajele reale ale unei democratii curand sau vreodata
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pentru "sorin666":
Am fost "curios" sa vad cat platesc cei din UE si iata un link interesant de studiat;
http://www.carguide.be/taxes_auto.html
Daca am citit bine, in Belgia se plateste o taxa radio pentru casetofonul din masina. ( sper sa nu dau idei Idea unora Twisted Evil )
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
radzxx a scris:....nu poti sfida statul...insa daca la nivel national ar exista o initiativa asemanatoare.....care de fapt sa fie un semnal de alarma pentru guvernanti.....dar de fapt....cred ca este inutil subiectul, pentru ca nu poate exista la nivel national o astfel de initiativa...ar fi o utopie......

La nivel national ar trebui sa se implice alte institutii, care ar putea sa faca ceva, si cand spun asta ma gandesc ca transportatorii au "Uniunea Transportatorilor din Romania"care le apara interesele,iar pentru noi singura sansa ar fi A.C.R.-ul care insa nu-l vad capabil de asa ceva sa negocieze cu ministerul de finante aceste taxe si impozite. Daca ar exista o astfel de actiune din partea lor cred ca ar fi sprijiniti de multi dintre noi ( mitinguri sau pichetari) si cred ca s-ar gasi si cadrul legal de ai "trage de urechi" pe actualii guvernanti si a stabili aceste taxe si impozite la o valoare acceptabila in raport cu salariul minim pe economie.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
doru_a a scris:Pentru "sorin666":
Am fost "curios" sa vad cat platesc cei din UE si iata un link interesant de studiat;
http://www.carguide.be/taxes_auto.html
Daca am citit bine, in Belgia se plateste o taxa radio pentru casetofonul din masina. ( sper sa nu dau idei Idea unora Twisted Evil )

*
Nici o problema, ministrul de resort si-a trimis probabil cumnatul sau varul la fata locului sa faca vreun studiu platit din fonduri europene Rolling Eyes
PS in FR 3/4 din detinatori nu platesc tacxa audio-vizuala... daca vine inspectia si nu deschizi usa, nu are ce sa-ti faca Rolling Eyes
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Revin cu ce discutam acum 2 luni cand am deschis acest topic. din pacate e adevarat.
http://www3.ziare.ro/articol.php/1133603698
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
"traim in romania si asta ne ocupa tot timpul", dupa cum spune un coleg de forum - si mircea badea Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR