Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ce motor credeti ca e mai bun....astept sugestiile voastre.......
Skip ads

  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Personal recomand 2.0 DTI (Y20DTH) ...si asa sunt mai lenese dieselurile...
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
ok ,mersi lucian .....
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Subscriu. Si in plus 2.0 (Y20DTH) are distributia pe lant.
Skip ads

  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
in plus diesel-urile sunt mai putine decat varianta pe benzina. Gandeste-te si la consumabile ; sau la cat e pretul / litru la benzina si cat e la motorina
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
vad ca fiecare isi lauda masina...
mai intai de toate trebuie sa te gandesti la ce iti trebuie, cati km faci intr-un interval de timp si unde anume (urban, extraurban). in functie de raspunsurile la intrebarile astea te poti orienta mai usor.
daca mergi mult in oras renteaza un diesel, daca faci drumuri extraurbane poate renteaza un benzinar (desi n-o sa ai aceleasi reprize), etc.
cum fiecare este multumit de masina/motorul sau spun si eu: sunt foarte multumit de consumul 1.7DTi-ului pe care il detin si in 80-90% din cazuri nu simt nevoia de mai multa putere. e adevarat ca in celelalte 10-20% din cazuri m-as simti mai bine cu un motor mai puternic, dar asta e valabil indiferent de masina si motorizare: de fiecare data vrei ceva mai bun, rapid, etc.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
De acord cu cipo.
La masini, trebuie gandit ca si la calculatoare.
Mai intai trebuie sa te hotarasti la ce ai nevoie de masina.
Asa afli ce masina iti trebuie.
Adica, tip carburant, putere motor, tip caroserie, dotari.
Trebuie avut in vedere si banii disponibili pentru aceasta achizitie.
La asta sunt buni colegii de pe forum. Te plimbi cu cateva masini, asculti parerile fiecaruia si tu alegi ce consideri ca ai nevoie.

Aici pun motivatiile alegerii mele:
Astra G Caravan 1.7DTI Comfort -iunie 2002, 4 airbag, ABS, AC, geamuri electrice fata.
Carburant: Diesel, categoric.
Personal sunt multumit de cei 75CP ai masinii mele. Chiar daca trebuie sa schimb periodic(150.000.km) cureaua de distributie si intinzatorul, cred ca diferenta de consum fata de motorul de 2litri(care este pe lant) ma avantajeaza. Am preferat motor de 1,7 fata de 2,0 si din alt motiv. 1.7DTI este usor mai ieftin decat un 2.0, si asa am putut alege o masina mai noua. In plus, toata lumea lauda motoarele 1.7DTI, tip ISUZU.
Mai este o vorba pe la noi: Cica sa cumperi masina cea mai prezenta pe strada. Toti aia care au cumparat-o deja nu sunt ei prosti.
Referitor la caroserie: Am luat un Caravan sa am loc pentru bagaje, pt. ca suntem 4 membri in familie si e singura masina.
Referitor la dotari: Am tinut neaparat sa aiba AC si geamuri electrice macar pe fata. ABS au toate modelele din seria G. Jenti de aliaj nu am pus pt. ca in afara de estetica nu ofera nimic in plus. Dimpotriva sunt ceva mai slabe decat cele de otel. Asa ca am jante de otel cu capace originale Opel.
Atat deocamdata. Daca imi mai vine ceva in minte, revin. Bafta la alegere.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
libra a scris:Am preferat motor de 1,7 fata de 2,0 si din alt motiv. 1.7DTI este usor mai ieftin decat un 2.0, si asa am putut alege o masina mai noua.


Te-ai referit la piese? Poti da cateva exemple? Eu doar unu' am in cap... Bujiile la 1,7 costa cam vreo 1,6-1,7 mil bucata, iar la 2,0 vreo 700-800k lei/buc. (acum depinde de unde le cumperi, dar diferentele nu sunt prea mari)

Daca e vorba de consum, imi retrag intrebarea Smile
Skip ads

  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
la 2,0 bujii incandescente Bilstein 390.000 bucata... Bosch 650.000 lei
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
De Bilstein nu stiam... oircum, merci de observatie... Ca sa stiu sa ma orientez cand am nevoie ... de unde sa iau Bilstein?
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am gasit la un magazin specializat in Sb...
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
in primul rand va multumesc pentru informatii......momentan am un astra caravan f 92 , motor c16nz si sunt super multumit.....masina arata si fct. super de bine....dar ca tot omu tind la ceva mai bun si pentru aceasta dispun de vreo 7200maxim 7400 euro.......in cazul cand vand masina mea .....acum eu de acea am intrebat care sunt mai bune ca despre dieseluri nu stiu mai nimik , si de frica pentru tzeapa va intreb pe voi....... eu masina o folosesc pentru a merge la servici si sambata de obicei drum de 400-500km.....(timisoara sau oradea ) depinde de afaceri .....in rest sper sa am norok si la vanzare si la cumparare.......azi am fost in piatza linga DEVA....masini multe dar bani putini.....opel astra caravan 2dti .....2001 fara dotari doar abs si airbag....pret negociabil 7600euro....negru metalizat cu 140 000km....pe ceas......omu mai lasa la pret dar nu am negociat......alte modele am vazut un vectra caravan 2001 motor 2dti....ful option fara piele ...arata bine la exterior culoare argintiu metalizat dar am vazut ca l-a probat un individ si s-a intors cu el inapoi nu stiu ce defect i-a gasit.....in rest cam de toate .....hai ca va urez cele bune si mai vorbim....
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
gabib77: nu m-am referit neaparat la piese, pt. ca eu in afara de consumabile am schimbat doar distributia si un cap de bara.

edy2172: incearca piata din Oradea, duminica dimineata Sunt multe opeluri la noi. Am mai auzit ca cele mai mici preturi la masini ar fi in Arad si Timisoara.
Nu neglija sa intrebi la Opel West(au reprez, in Oradea, Arad, Satu-Mare). Am vazut la ei masini pregatite de vanzare. Aveau schimbate toate matele alea de cauciuc de sub capota, aveau facuta o revizie generala(nu stiu cat de detaliata), etc...
Documeneteaza-te si ai grija ce alegi. Noi putem doar sa iti dam unele indicii. Tu hotarasti.
Referitor la masina ta, cred ca ar trebui sa incerci s-o aranjezi putin si s-o mariti pana nu ii scade prea mult pretul. Toata stima pt. AstraF, dar avand in vedere ca la Astre deja se vinde seria H, ...
Crescatorii de cai au o singura frica. Sa vanda calul prea batran, sa nu le moara in curte(Noi nou, No offense AstraF). Ia aminte.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@libra, ai spus cam asa : "Chiar daca trebuie sa schimb periodic(150.000.km) cureaua de distributie si intinzatorul.......".Bine, bine, inseamna ca mergi sute de mii daca le schimbi periodic.
Eu zic ca depinde de fiecare persoana ce masina/model/motor alege, dar eu cand am adus masina mea, am condus si una de 1.7DTI, si una de 2.0DTI.La demaraje, viteza, 'vana' in general, net superior motorul de 2.0.iar la consum, 1-1.2 litri, nu prea e mult(parerea mea), daca vrei mai multa putere.m-am dus sa imi iau masina -special opel astra.vroiam un motor mic (a se citi 1.7 - evident diesel - pentru consum)Am plecat cu un astra caravan - 1.7 DTI - 5 oameni in ea.am avut consum de 5l/100 km si masina avea 170.000km.chiar m-a impesionat.dar cand am condus-o pe actuala, parca era altceva, adik diferenta aia de motor si CP chiar conteaza.acum depinde de fiecare - esti tanar Smile - merge si in 2 usi - ca la mine Smile -vrei sa nu te deranjeze, adik sa te dai jos cand prietenii/parintii etc se suie in spate, iei in 4 usi - vrei loc mai mult de bagaje - caravan.plus ca daca ai rabdare, chiar gasesti una cu motor de 2.0 la un pret sensibil apropiat de 1.7.vrei pe lant, iei 2.0, vrei curea de distributie - iei 1.7.Plusuri si minusuri gasesti la ambele variante.Trebuie doar sa te gandesti bine inainte sa cumperi si ... sa ne anunti cand te innoiesti Smile
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@edy2172 : Astra Caravan C16NZ,in cautare de Vectra B Caravan.
Vad ca esti in cautare de vectra b caravan si ai deschis topicul "vreau sa-mi iau un astra g din 2001 ". nu prea inteleg ... fara suparare Smile
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
O fi realizat omu' ca n-are bani de Vectra B Caravan... Smile
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
doar sunt curios Smile
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
bogdanene:-initial vroiam sa-mi iau vectra caravan........dar dupa cum merge piata nu am sanse sa-mi iau decat unul din 98 in jos......cea ce nu vreau...mai ales sotia.....vrea sa fie mai tanara, masina binentzeles, ma rog, si fiindca sunt opelar inrait m-am decis intr-un final la astra ,dar,dar si astra are putin loc in habitaclu fapt care ma deranjeaza ca eu sunt cam inalt peste 1,90 si dar daca se da locul sa fie un vectra b nu m-ar supara.....oricum am sa schimb `` in cautare de vectra b caravan``
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
fara suparare, nu intelegeam.sper sa iti gasesti ce vrei pana la urma Smile
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
eu tot caut si am gasit in oradea la schimb cu opel vectra caravan motor 2.0i din `99 dar are 190000km pe ceas si totusi mi se pare mult omu vrea pe ea 7600 euro si pe a mea nu da mai mult de 4000....acum eu sunt in continua cautare....sper sa-mi iasa pasenta pana la urma ....ca manevre de genul dat kilometrajul inapoi e la ordinea zilei si se praaaaaaaaaaactica fratilor in nesimtire......acum depinde de cunostiintele mele de auto. si de norok de care am nevoie cu carul....acum sper sa fie bine.......cele bune
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR