Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • adrian1

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare, as avea si eu o problema cu egr care necesita curatare la fiecare 3-4 zile deoarece mi se aprinde check engine si arata eroare de egr si sanda lambda amestec prea bogat care cred ca e de la egr.Cand scot egr il gasesc deschis din cauza ca intra la
gura acelui piston un fel de bobite mici negre si cam tari care impiedica inchiderea.Egr-ul l-am verificat (ma refer la partea electro
nica :bobina +potentiometru) chiar in mers ca mi-am tras cablurile de la potentiometru in masina si cu aparatul de masura am putut vedea ca egr-ul si-ar face treba dar intra mizerie in el.Stie cineva de la unde vine acea mizerie sau ce as putea curata si cum?Problemele au aparut cand am schimbat uleiul si am mers vreo 15 zile cu ulei peste maxim cu aproximativ un litru, ca atunci a inceput sa mi se aprinda si check engine.Acum la vreo 2 luni de la schimbul de ulei, ar cam trebui sa completez cu ulei ca zic eu ca baga ulei la motor pe undeva ca am gasit ulei si la clapeta de acceleratie dupa o saptamana de la curatare.Cu uleiul cel vechi in 5 luni nu a fost nevoie sa completez nivelul.Daca a mai patit cineva asa va rog sa-mi spuneti si mie ce as putea curata sa scap de acea mizerie , am inteles ca la service-uri este o metoda de spalare a motorului, in interior binenteles,stie cineva ceva?
multumesc pentru interventii si scuze daca am scris cam mult sau altundeva decat unde ar fi trebuit dar nu gasit nimic sa ma ajute cu search.
  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Incearca sa cureti orificiile de la chiulasa de evacuare din poza atasata cat si santuletul de pe galeria de evacuare. Evacuare comunica direct cu EGR-ul. Daca ai avut ulei mult peste nivel inseamna ca la papat si a facut o zgura pe tot sistemul de esapament. De curiozitate ce ulei ai pus? Amestec prea bogat nu cred sa fie de la EGR ci mai degraba de la sonda lambda. Si ca sa testezi lambda bine motorul trebuie sa fie cald.

  • adrian1

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ulei i-am pus aral 10w40.Sonda lambda e noua, de maxim 1 luna,dar evacuarea din poza e de la x16xel?
Daca stii, spune-mi te rog mai multe detalii despre cum se ajunge la acele orificii,ce trebuie demontat, pe unde as avea accces?
Trebuie neaparat in service (fiindca sant tot din iasi poate stii sa-mi recomanzi un service bun sau un mecanic serios si priceput)sau as putea sa o fac singur trebuie ceva unelte speciale?
Mai exact ce se vede in poza, cum vine asezat la motor?
  • cornel2cornel

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Chilasa din poza e de la un x16xel. Trebuie sa demontezi galeria de evacuare. Poate pot sa ajung maine la intalnirea de la Palat (daca e soare si fiica-mea nu-i racita) si acolo-ti pot da mai multe detalii.
  • adrian1

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
"intalnirea de la palat" e la ora 15,00 langa biblioteca,ca eu asa am vazut pe forum?.Daca poti sa vii la palat, sau daca nu eu stau la zimbru poate tot vorbim macar la telefon iti las nr. meu aici ca pe privat nu am destule postari, sper sa nu se supere nimeni. 0724030593 da-mi 2-3 bip-uri te rog si te sun eu.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR