Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
bazare a scris:Ca estimat ca sa se auda ok ar trebui ca puterea maxima a statiei sa fie cam cu 20-25% mai mare decat ce stie diful.


Nu te mai documenta de pe la baietii din cartier.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La ce te referi cand vorbesti de baietii din cartier? Te referi ca afirmatia mea este eronata? Sunt la munca acum dar cand ajung acasa iti pot atasa niste valori cu distorsiunile raportate la nivelul de volum pentru cateva firme zic eu destul de cunoscute, sony, kenwood, etc. Daca pana pe la 75-80% distorsiunile sunt ok ca valori, dupa 80% aceste distorsiuni depasesc cateva procente ... rezulta calitate sunet mai slaba.
Este si o chestie de marketing pentru producatori sa declare o putere mai mare unde distorsiunile sunt mari deasemeni.
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa se auda bine si sa ai o viata lunga la difuzor si statie, puterea difuzorului trebuie sa fie cu 25% mai mare ca a stiei, daca statia e mai puternica bagi distorsiuni multe astfel vei arde difuzorul.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
cum a zis bazare , puterea amplificatorului trebuie sa fie mai mare decat ce suport difizoarele.

Dar el se va folosi la mai putin din putera lui maxima tocmai pentru a evita distorisiunile mari ce apar spre putera maxima oferita.

Distorisiunile pot exista si la 10% dar nu se simt.
Skip ads

  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ok .. deci am mai incercat inca odata subwooferu, de data asta in mashina (prima data l-am incercat la statzia din casa)

shi sincer pa langa boxele care le am eu la statzie (300W sinus) wooferu asta nu prea avea bass..
dar azi l-am montat in mashina shiii sincer .. sunt FOARTE multzumit de cum suna (bineintzeles ca se putea shi mai bine, daca respectam litrajul recomandat de producator, daca faceam incinta din lemn shi nu din fibra de sticla .... bla bla bla)
eu sunt multzumit !
nuuuumai ca: atunci cand l-am testat nu aveam conectorii ptr fire in spate montatzi pe incinta, deci in spate aveam o gaura cu un diametru de 7cm
shi se auzea bine!
acuum daca pun eu un tub de bass reflex, cam asa ceva ash vrea

oare nu ar suna mai bine ...
inca odata datele problemei:
eu am o incinta de vreo 20-22 litri, recomandat este Sealed - 35.4 litres, Ported - 42.5 litres ! dar eu am incercat cu ceva de genu "ported" shi mi-o placut cum suna ..
voi ce zicetzi ? ce sa fac? sa o fac reflex .. sau nu ? (inca nu am incercat cu ea inchisa de tot, de ce nu incerc?... lene ? )
  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu il mai modific dal dreq .. ca m-am saturat sa tot muncesc la el.
ammmm .. am pus difuzorul sus, am inchis incinta ermetic, dupa 2 minute o inceput sa ma doara capu .. deci sunt multzumit .. asa ramane !
mai trebuie numai finisat exteriorul shi cam atat !
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
nu iti suna "a gol" ?

eu am avut JBL, si mi-am facut incinta sealed, si mi-am pus MDF de 22... daca stau si ma gandesc... la tine cat e grosimea fibrei?
  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
i diferentza mare intre fibra shi MDF, fibra este mult mai rigida nu shtiu ...
asta nu suna a gol are bass-ul foarte plin ..
nu shtiu ce sa zic ... daca ai fi mai aproape tzi-ash face o demonstratzie sa vezi shi tu cum suna Very Happy
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Distorsiunile(deranjante cu adevarat) apar la sunetele medii spre inalte, un amplificator ce functioneaza pentru un subwoofer (frecvente mici) intra mai greu in clipping decat unul ce se ocupa de inalte sau de toate frecventele.

La medii si inalte se recomanda ca puterea amplificatorului sa fie intre 1.6 si 2.5 ori mai mare decat puterea continua (RMS) a difuzorului.

Daca il setezi corect un amplificator pentru un difuzor(de aceeasi putere) nu vei avea parte de distorsiuni.
+3-db Bass boost inseamna dublarea puterii amplificata(W) - asta pentru cei ce se mira ca au distorsiuni la +12-db bass boost.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
flopyro a scris:shtie careva cum sa-l imbrac cu mocheta, dat fiind faptul ca are suprefetze curbate, shi este destul de greu sa o intinzi fara sa faci cute.
este vre-un truc ? o mai incercat cineva pana acum ?


salut , imi place ce ai facut acolo
te-ai gandit sa chituiesti incinta sa-i dai un filler apoi sa o vopsesti sa zicem .. negru mat
daca nu, se gaseste un fel de mocheta (cum era mocheta de dacie ) care e pe verso ca si pe fata (nu are acel adeziv)
se poate intinde pe suprafetele curbate

dar sincer eu as vopsi incinta Wink
Bafta!

PS: pentru sonorizare mai buna as zice sa o imbraci si pe interior intr-o pasla ceva
  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu ash vrea sa fac inca unu .. nu ptr mine , ptr voi ... sa ma mai perfectzionez...
se ofera careva sa dea bani ptr materiale ... shi eu sa "dau din partea mea" sa zic asa ... manopera ? Very Happy
  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
m-am apucat sa fac una intr-un passat Twisted Evil


Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Incearca neaparat sa respecti litrajul minim dat de producator pentru difuzor, deasemenea daca incinta e inchisa trebuie umpluta cu vata speciala(am uitat denumirea).
  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
vatelina ?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Burete cofrat sau vatelina.
  • sg1983

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
minet se numeste ,este un puf textil alb se vinde la metru
pe cei din bucuresti ii pot ajuta eu cu fibra de sticla si rasina
  • Clemente2

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1996 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2009

  • Mesaj Privat
flopyro a scris:tzi-am trimis un PM cu info.



Vreau si eu te rog un mesaj informativ de unde pot procura fibra de sticla si rasina respectiva exact ce ai folosit tu dar vreau ceva dublu ca marime fata de ce ai realizat o cutie de 46l (help) caut de 4luni poate ma ajuti si pe mine.
Cat te-a costat ceea ce ai realizat?
  • NitrouxBoy

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra OPC 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Frumoasa lucrare,Felicitari!
Daca se poate comanda pe internet fibra de sticla si rasina as dori si eu ceva informatii. Multumesc mult
  • minimal.madness

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
sincer eu nu stiu ce te agiti atata sa ii faci tu incinta cand vad ca nu te pricepi.sau poate gresesc dar din cate vad....
daca chiar vroiai incinta calumea mergeai la cineva care stie ce face si mai mult ca sigur nu dadeai mai mult de 200RON pe ea...(si se si auzea subu cum trebuie)
  • tonu_adrian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Galati
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2009

  • Mesaj Privat
minimal.madness a scris:sincer eu nu stiu ce te agiti atata sa ii faci tu incinta cand vad ca nu te pricepi.sau poate gresesc dar din cate vad....
daca chiar vroiai incinta calumea mergeai la cineva care stie ce face si mai mult ca sigur nu dadeai mai mult de 200RON pe ea...(si se si auzea subu cum trebuie)


200 ron incinta din fibra? ai idee macar cat e litrul de fibra si cat costa finisajul?

Poze cu subu dupa calibra mea...facut de mn
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR