Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • siposeanandreea

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor!
Sunt o noua membra si am nevoie de ajutor in problema de care ma lovesc. Am achizitionat un Opel Corsa C din 2001, motor pe benzina, 973 cmc si la scurt timp dupa ce l-am cumparat am avut un accident cu el. Prietenul meu conducea si in urma impactului, s-au deschis airbag-urile frontale. Mentionez ca am avut centurile puse. Am inlocuit toate piesele in asa fel incat sa facem masina functionala (radiator clima, apa, electroventilator, bara fata, etc) si au mai ramas de inlocuit cele 2 airbag-uri, centurile, plansa bord, respectiv resetarea calculatorului. Va rog sa ma ajutati cu informatii mai multe despre ce ar trebui sa fac. M-am interesat si eu si am gasit o persoana care se ocupa cu asa ceva, resetare computer, inlocuire airbag-uri si restul. Va intreb daca stiti vreo persoana serioasa care sa ma ajute si care sa imi garanteze ca aibag-urile vor functiona corect, ptr ca am inteles ca se fac tot felul de "smecherii", se poate reseta calculatorul in asa fel incat sa nu mai ramana becul din bord aprins iar airbag-urile nici sa nu mai existe...Cum pot fi sigura daca dupa ce face toata treaba, ele se vor mai declansa? De asemenea, rog daca ma puteti ajuta sa cumpar airbag sofer, airbag pasager, plansa bord si dispozitivele pirotehnice de declansare centuri de siguranta, nu stiu daca am scris corect (sunt niste tuburi lungi langa scaunele din fata), inclusiv suportii in care intra centurile. Am inteles ca centurile nu mai trebuie sa le cumpar, intrucat ele se strang, sunt functionale. Este vorba doar de acele capse pirotehnice. Stiti vreun service serios in Bucuresti care sa nu imi ia o caruta de bani si sa ma ajute si cu ce nu au facut baietii unde am montat restul de piese? (respectiv aranjarea capotei cat de cat sa nu mai ramana intr-o parte distanta mai mare decat in cealalta parte, e vorba de cativa mm, un electrician care sa monteze senzorul de temperatura din bara,pe care nu il mai am - si acesta imi trebuie! De asemenea imi trebuie suportul stanga sus de la radiatorul de clima + garnitura, care desi l-am comandat pe original din Germania, la service mi s-a spus ca nu se potriveste. Am ramas cu ceilalti 3 suporti de radiator clima, originali, pe car enu i-am folosit intrucat cei vechi erau deja in buna stare, ii pot oferi la un pret sub pretul de achizitie, mentionez ca am si factura!
Astept un raspuns din partea voastra.

Multumesc mult!
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...;highlight=airbag
https://www.clubopel.com/vie...=inlocuire+airbag asta este mai vechi
poti pune niste poze cu suportii de radiator.
  • yry28

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 z1.8 gsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
daca ai nevoie de piese te ajut eu cu orice
  • DumitruG

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua. In urma unei resetari bord (Corsa C 2001) , nu imi mai merg ceasurile din bord, cu exceptia turometrului. Ma poate ajuta cineva sa reprogramez bordul? Sunt din Brasov si am OPCOM....Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR