Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • nicu_flo@

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1999 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pt ajutor cred ca tot pe la dezmembrari o sa mai caut
dar daca gasesc asa ceva tempomatul mai are treaba cu ecu sau face unitatea asta toata treba?
Skip ads

  • B 52 AEV

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Am si eu o nelamurire. Am o astra G din 2006 Z17DTL. Problema se pune in felul urmator : e posibil sa am switch-ul la ambreiaj dar cablajul pentru butoane sa lipseasca ? Switch-ul exista si functioneaza conform op-com. Functia a fost activata tot prin op-com, dar astazi cand am desfacut plasticele din jurul coloanei de directie surpriza. Cablul pentru butoane lipseste cu desavarsire. E vreun loc acume unde il "ascunde" constructorul ? Pentru ca eu m-am uitat destul de bine si nu am dat de el. De asemenea, e posibil sa lipseasca mufa si cablurile pentru butoane avand in vedere prezenta switch-ului la ambreiaj ? Multumesc si o seara buna.
  • AlucarD

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Da este foarte posibil ( in posturile anteriaore a scris cineva ca diesel-urile vin echipate cu swich-urile) si eu am tot Z17DTL din 2008 si aceeasi problema o am si eu si la BC si la CC ... asa ca trage un ochi in urma si vezi unde se leaga firele... si asta este !Nu a fost sa fie noroc la noi, dar asta nu inseamna ca ne dam batuti . Spor la Montat !
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
B 52 AEV a scris: e posibil sa am switch-ul la ambreiaj dar cablajul pentru butoane sa lipseasca ?


da
Skip ads

  • B 52 AEV

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Aha...deci s-ar putea sa astept pana la primavara cu CC. Nu stiu pe nimeni care are chef de tras fire la ECU pe timpul asta Smile. Multumesc de raspunsuri.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
daca esti chiar din Constanta contacteaza-l pe bazare.
te rezolva el.

bafta
  • bogdan25c

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
astazi am reusit si eu intr-un final sa fac tot ce trebuie pentru avea tempomat pe astra mea Z17DTL. Cu ajutorul acestui tutorial am reusit. Multumusc lui LEL pt ajutorul oferit.
Cum am procedat:
- se desface aparatoarea de noroi a rotii din partea stanga si se scoate ECU
- se scoate mufa cea mare din ECU si cu atentie incercati sa scoateti capacul ce tine firele unite
Masina mea a avut firele de tempomat in mufa de la ECU dar nu stiu unde se opresc pe traseu asa ca am "belit" firele ce vin in pinii 53, 56 si 57 si de-acolo am tras acele fire pana la maneta de tempomat unde le-am legat de mufa mama ce intra in cea de la maneta de tempomat.
Precizez ca firul ce vine in pinul 53 are culoarea rosu/negru, firul ce vine in pinul 56 are culoarea maro/negru iar ultimul din pinul 57 este galben/negru.
Plusul permanent l-am tras cu un fir ce l-am legat in tabloul cu sigurante la siguranta 38 (sunt numerotate pe capacul acela) de 10A




VOi reveni cu alte poze in zilele urmatoare... Chiar nu este deloc greu, necesita un pic de atentie sa nu gresiti pinii la ECU sa faceti alte prostii si in rest cam atat. A gasit cineva pinul pentru activarea ledului in bord pentru tempomat la acest tip de motor?
  • kreekit

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@nivelu'2: cum pot lua legatura cu tine? nu pot trimite mesaje in privat k n-am posturi suficiente. dar sunt pe ymess... ms
Skip ads

  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
buna....am si eu o problema cu tempomatul de la vectra c 2000 dti...in urma cu jumatate de an am avut probleme cu pompa de injectie...mai precis calculatorul acesteia pe care l.am reparat la cineva la buzau...dupa ce am pus pompa sus si i.am facut resoftare la OPEL in Deva am observat la un anumit interval de timp ca nu mai functioneaza pilotul automat ....rog pe cei care ar putea banui care ar fi cauza sa ma ajute cu o sugestie...multumesc anticipat!
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pus tech2 pe masina vazut daca starea este activa sau inactiva .... facut teste la ambele switchuri ... verificat erori legate de sistemul de franare ... daca doar ne dam cu parerea problema ta nu se rezolva de la sine.
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Hello!

Am si eu o mica problema :

Am stat si am citit tot topicu (aproximativ tot) dar tot nu am garantia ca am inteles 100%.

Am achizitonat maneta CC pt pilot , am verificat daca am switch (lipseste) , urmand a-l achizitiona.

Vreau sa apelez la unu dintre voi pentru cablarea manetei , respectiv switch-ului de ambreiaj , activarea o voi putea face si eu , detin o intrerfata op-com.

M-ar interesa daca are cineva la vanzare switch , si daca e cineva dispus sa ma ajute sa cablez masina pt CC.

Sunt din Iasi , iar masina este Astra G , Z16XE.

Multumesc.
  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am facut azi un test cu op-com si am activat cc din not prezent in prezent,bun,totul ok,dar cand apas pedala de frana si de ambreaj imi da invalid,cand nu apas frana ambreajul imi da 0(off).deci mai am de tras doar firele si gata merge cc-ul? Confused:nu pot sa pun poze nu stiu de ce.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
da trage firele ... e ok pana aici
  • valy25

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2008

  • Mesaj Privat
mersi de raspuns,din cate am citit imi da o(off) pt ca nu am +12v permanent Smile ,daca gresesc te rog sa ma corectezi.mersi inca o data.sincer nu stiu de ce nu pot pune poze imi arata cami incarca poza dar nu o pune in post.? Mad
  • andrei_84

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi forumisti!Am citit aproximativ tot topicul si nu am inteles daca a reusit cineva pana acum sa monteze cc pe z14xe! Am desfacut capacele le volan si nu am mufa, deci trebuie trase fire.Nici la ambreiaj nu am swiciul, si ala trebuie pus.Daca se poate monta cc pe masina mea va rog sa imi dati mai multe indicatii despre cum as putea face operatiunea aceasta. M-ar intersa pe ce pini de la ecu trebuie sa ma leg pentru maneta si swici. Va multumesc!
  • turcitua

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
de azi sunt posesor de BC si CC (multumesc florianu pt componente, si lui maiandrei anticipat pentru schimbare index code la MID Very Happy si bineinteles tuturor colegilor pentru ca daca nu ar fi fost lumea de aici sa am de unde sa citesc si sa invat.. nu faceam nimic ) mai am de ras firele de la ecu pt BC si sa vad cu switch ambreiaj, azi nu am mai apucat ca s-a facut tarziu si destul de frig afara

o intrebare am , am activat CC cu opcom am montat maneta, (aveam firele trase in bord) si cand ma uit pe interfata la partea de CC cand apas pe butoanele de la maneta nu ar fi trebuit sa se schimbe din 0 in 1 sau un activated sau ceva ? sau trebuie obligatoriu sa fie switch ambreiaj montat ca sa se vada functionalitatea menetei

problema mea e ca imi e foaaarte frica sa nu fie firele trase in bird dar sa fie duse pana in acea minunata muca de sub bord la care nu se poate ajuge decat daca desfaci tot bordul (sunt patit de cand mi-am tras proiectoarele deoarece la mine era firu din spate de la releu pana in acea minunata muca la care nu ii mai stiu acum denumirea x2 parca dar nu vreau sa induc in eroare pe nimeni)

maine sper sa termin de trass toate firele si pt BC si pt CC si sa si verific in ecu daca sunt firele trase si sa ma lamuresc cu totul Smile

va doresc seara buna

PS astra G 2002 x16XE
  • andrei_84

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu stie nimeni daca se poate pune cc pe z14xe, si care sunt pinii de la ecu pe care trebuie sa ma leg?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Z14xe/Z16xe
Pini: 62, 29, 44
Inainte sa intrebati, incercati sa instalati un TIS si sa va documentati.
  • andrei_84

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2010

  • Mesaj Privat
M-am documentat si stiam ca pe z16xe merge ,dar nu stiam ca este la fel cu z14xe. 62=a 29=b si 44=c? Poti sa imi spui te rog ce inseamna TIS daca nu cer prea mult?Multumesc!

LE:am inteles ce este TIS,un soft
  • andrei_84

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am instalat TIS 2000, dar nu vad cum ma ajuta programul asta sa vad si eu o schema electrica sa stiu ce fac acolo. De unde pot face rost de o schema electrica pentru conexiunea cc- ecu la astra g 2001 z14xe? Imi cer scuze daca sunt offtopic!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR