Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
oricum ramane valabila valoarea de pe vitezometru care este mai mica decat ce ai spus tu.
OT: ce cauciucuri ai?
Skip ads

  • mironbad

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cipo a scris:URA! de astazi sunt fericitul posesor al unei masini cu tempomat (masina o aveam, tempomatul mai lipsea Very Happy).
montajul s-a facut la dibas in dimineata asta. tot ce s-a intamplat au fost urmatoarele: s-a desfacut capacul de la volan ca in pozele din link-ul de mai sus, s-a schimbat maneta si s-a activat cu tech2! au urmat ceva teste cu acelasi instrument pentru verificarea functionarii butoanelor si pedalelor dupa care drive-testul cu explicarea functionarii.
aici de emotie/bucurie am uitat semnificatia celui de-al doilea boton (cu litera R). stiu ca era explicat undeva cum se foloseste noua maneta dar nu gasesc. poate ma ajutati voi.

in drum spre birou am observat ca pilotul automat nu se activeaza mai jos de 27-28kmh (probabil 25kmh reali). eu ma asteptam ca aceasta valoare sa fie mai mare, deci a fost o surpriza placuta.


Te rog frumos spune-mi si mie cat te-a costat montarea tempomatului la Dibas si de ce piese au avut nevoie pt motorul tau 1,7 DTI.


Multumesc anticipat
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
doar de maneta tempomat, senzor de ambreiaj exista si fire la fel. maneta a fost ~230 lei cu ceva reducere obtinuta, iar manopera ~130 lei (schimbat piesa, activat tempomat, drive test Smile ).
  • mironbad

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
multumesc frumos pt raspunsul prompt
Skip ads

  • mironbad

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mda nici nu stiu ce sa mai cred dupa ce am pierdut cate 30-40 de minute la fiecare dintre urmatorii dealeri "OPEL" Radacini si Erebus, fara ca ei sa se uite la masina mea au dat verdictul : "nu se poate domne` ". Sunt ceva de speriat nici nu stiau ca, cruise control este tot una cu pilot automat sau tempomat , fratilor sincer astia sunt bate. Evil or Very Mad
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cu erebus m-am lamurit repede, iar de radacini am auzit numai cuvinte de "lauda".
la modele mai vechi de 2002 s-ar putea sa nu ai mufa de care se tot vorbeste in bord si trebuie trase firele, iar senzorul de ambreiaj in majoritatea cazurilor exista la motoare diesel.
bafta!
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu am o astra G pe benzina 1.6 X16SZR 55KW an de fabricatie 1999, m-am uitat la bord si am vazut ca am mufa aceia cu 4 pini credeti ca merge montat tempomat doar daca fac rost de maneta ???


  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
ANDREI_BAI a scris:Eu am o astra G pe benzina 1.6 X16SZR 55KW an de fabricatie 1999, m-am uitat la bord si am vazut ca am mufa aceia cu 4 pini credeti ca merge montat tempomat doar daca fac rost de maneta ???



Mai mult ca sigur trebuie sa mergi intr-o reprezentanta sa-ti activeze si pilotul automat din soft...
Skip ads

  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
azi dupa ce am montat maneta de BC am observat ca am si firele pt CC precablat cum are si @andrei-bai... la motorul meu y20dth dupa ce pun maneta tre sa ma duc sa imi activeze si CC si din soft? si ca idee nu are nimeni de vanzare toate aceste "programele" pt modifcat sofurile?
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@kapp : de unde ai luat maneta Question
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
de la @popeye da tu din buzau ai fost pe la dezmembrarile din jur? e renumita zona aia pt parcul de dezmembrari care este.... oricum sapt viitoare tre sa vb cu cineva care aduce piese.. da mi un private cu un tel de al tau sau un id.. sa vb. sa nu uit daca te intereseaza.
  • adipav

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
[am un astra G 2001 cu motor 1.4 16V motor Z14X parca, pot sa-i pun si eu tempomat ?
Skip ads

  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
am si eu ceva de spus la acest topic...
primul lucru ar fi ca motorul 1.7 DTI (Y17DT) SUPORTA pilotul automat. l-am activat si este cea mai tare jucarica posibila.
a doua chestie ar fi mai mult o neliniste personala... am observat ca in cluster (ceasurile de bord), in chenarul de deasupra indicatorului de temperatura a apei, ar fi un simbol care ar sugera "pilot automat". este vorba de un vitezometru mic, intepat cu un ac. ma rog, asa percep eu simbolul. este la toate masinile cu pilot automat. ideea este... exista un astra g la care se aprinde acel martor? eu chiar as vrea sa il fac sa mi se aprinda atunci cand activez minunata functie, dar ma gandesc... o fac "romaneste" (tras fir separat prin spatele ceasurilor, cu un + de undeva, care sa aprinda individual acel bec), sau o fac "nemteste" (folosind precablajul masinii)?
please help... schemele electrice ar fi de prisos. chiar vreau sa-l fac sa lumineze Razz
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tu ai avut precablajul pt pilot automat?
  • calinbont

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dupa ce am citit topicul, am cautat mufele si am constatat ca le am pe toate. Cel putin la volan si la ambreiaj. Dupa ce am consultat schema electrica si manualul de utilizare as mai avea doua intrebari pt cei care si-au pus butoane.

Mai este necesar butonul notat cu O in manualul de reparatii? Acolo am citit ca este folosit doar la dezactivarea CC-ului iar daca oricum se dezactiveaza la apasarea pedalelor de frana si ambreiaj ma gandesc ca nu ar fi necesar.

Butonul O este un intrerupator care sta pe pozitia deschis in mod normal?

Ca o alternativa ieftina la schimbarea manetei eu m-am gandit sa pun un buton cum este la geamurile electrice care are trei pozitii pentru butoanele I si R. Butonul se poate monta in plasticul care acopera blocurile de lumini sau o alta varianta intre butoanele de la incalzirea in scaune.

M-am gandit si eu la varianta sa suspend doua butoane de la comenzile de pe volan, dar dupa ce am desfacut volanul si butoanele am ajuns la concluzia ca este putin cam complicat in principal datorita faptului ca trebuie duse fire din volan la maneta.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
am montat maneta.. aveam firele trase..

Precizez.. Am montat maneta si a mers.. nu a fost nevoie de nici o activare nimic..e tzeava..
  • calinbont

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am montat si eu niste butoane provizorii dupa schema electrica ca erau firele trase si a mers si la mine fara sa fie nevoie de activare.
  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
deci trebuie sa caut 3 mufe(una in cochilia de la volan si 2 la ambreiaj si frana).va rog daca puteti sa-mi spuna cineva care a facut pe astra G pas cu pas cum se monteaza pilotul automat si ce trebuie fac.Va multumesc anticipat
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Trebuie sa cauti o singura mufa. Cea de la volan. Celelalte 2 mufe sunt deja conectate.
  • adi_osk

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Slatina
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sant mai nou pe forum am un ASTRA G/2003 , motor Z17DTL, suporta montare tempomat si MID ?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR