Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
A mers pe un drum mai prost zilele astea, si a inceput sa se apinda un martor, aflat sub TID, primul din dreapta. Am inteles ca este martorul care indica uzura placutelor de frana.
Ma intai a inceput sa palpaie, apoi dupa un timp s-a aprins si asa a ramas.
Cand am mers pe un drum bun, la un moment dat a inceput iar sa palpaie usor. Oricum, acum sta aprins.
As vrea sa stiu, daca este posibil, sa se fi desprins vreun contact de la senzor, sau pur si simplu, a coincis momentul cand am mers pe drumul mai prost, cu cel in care a ajuns la limita uzura placilor de frane. Vreau sa stiu, daca imi cumpar placute de frane, sau desfac ansamblul rotii, ca sa vad ce e cu senzorul.
O alta chestiune. Este pe undeva un tutorial bun care arata cum se schimba placutele de frana? Aveam un link, de pe un site englezesc, dar nu il mai gasesc.
Si ultima. Cati senzori sunt la Vectra B2? Am inteles din alt topic ca ar fi unul singur pe roata stanga fata.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ai un singur senzor pe roata stanga fata. Ori s-a desprins, ori sau uzat placutele. Trebui verificat. Oricum acel senzor se pacaleste, practic este un fir care nu mai are continuitate si daia se aprinde becul.
Cu putina indemanre cu niste imbusuri potrivite vei reusi sa schimbi singur. Atentie sa nu dasfaci circuitul hidraulic. Impinge pistonasul cu 2 leviere.

Pentru vectra b din anul 2001 sunt doua tipuri de sisteme de franare. Desfaci placuta si vezi de care e. Cel mai intalnit ATE.
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Din ce am vazut pe manula de la Etzold, senzorul ala intra in placuta de frana. Ar trebui scos inainte de a se schimba placutele de frana.
Din ce spui tu, trebuie demontat etrierul ca sa am acces la senzorul asta?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bre. la mine s-a aprins acel senzor, adica cumva pe undeva s-a intrerupt circuitul. In mod normal, odata cu schimbul de placute trebuia sa schimb si acel senzor, dar cum traim in romania, am inchis circuitul(unit cele doua fire), si cum placutele mai mergeau 5-10.000 km, le-am lasa asa. Am schimbat doar placutele, ulterior la salariu.
Senzorul se scoate din placuta fara sa desfaci etrierul. Etrierul se da jos, cu un imbus de 7 parca, la schimbul de placute
Acel senzor eu stiu ca se schimba cu totul, poate fi pacalit insa Very Happy.
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am inteles ca se scoate senzorul, si se poate folosi din nou. Cel putin asa scrie in manualul de reparatii a lui Etzold.
Multumesc pentru raspunsuri. Daca merge pacalit prin lipirea firelor, este ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR