Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@musicall- nu trebuie schimbata bara fata. daca o vei da jos vei vedea pe spate conturul care se decupeaza. e destul de simplu
@dnt- daca nu reusesti cu butonul te pot ajuta eu. o sa-ti modific blocul de lumini astfel incat masca sa se transforme in buton actionabil. defapt te pot ajuta la toata operatia. montatul proiectoarelor nu dureaza decat 1 ora.
10 minitute demontat bara
30-40 minute decupat- montat proiectoare
10 minute remontat bara
modificarea blocului de lumini dureaza cam tot o ora
iti mai trebuie o minisiguranta de 15A si un minireleu de protectie
Skip ads

  • dnt
  • **
  • 51 mesaje
  • din 05 Aug 2006
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Bucuresti
  • dnt

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Octav, ti-am dat pm.
numai bine!
  • MuTu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2006

  • Mesaj Privat
turatii a scris:Am facut greseala sa ma zgarcesc la 150 de euro proiectoarele cand am comandat masina. As vrea sa pun acum niste proiectoare (nu neaparat cele originale). Ce vreau sa stiu: masina are firele trase si releul sau trebuie refacuta instalatia? M-ar interesa si legatura cu becul din bord, care indica daca functioneaza. De asemenea tre sa fac rost de buton.

Daca a facut cineva pe Astra G figura, astept impresii. Merci.
La fel am facut si eu...m-am zgarcit...dar mi-am pus proiectoare , am dat 85 RON pe unu de la un magazin opel..dar nu sunt originale cred, si se decupeaza bara, si sunt fire acolo ,suportul de montare tot acolo,tu trebuie doar sa le prinzi in surubur care ti le da cu proiectoarele si la blocul de lumini e problema ca nu cred ca ai buton de proiectoare ,ca nici eu nu am...faci o improvizatie....mai ai nevoie si de releu.Cam asta e .....apropo de bloc de lumini , unde gasesc si eu unul cu buton de proiectoare ?
  • MuTu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2006

  • Mesaj Privat
zoltecs a scris:Si eu, la fel ca si tine sunt interesat sa pun o pereche de proectoare pe a mea. Din ce am vazut eu firele pt proectoare sunt trase pana la locul unde ar fi trebuit sa fie puse din fabrica dar problema e ca nu shtiu sa leg butonul, care conform cu manualul trebuie sa stea langa butonul care aprinde lampa spate ceata,am impresia ca trebuie defacut bordu.Apropo de releu, m-am interesat si mi s-a spus ca nu e nevoi decat pt proectoarele cu xenon,(si eu la fel ca tine credeam ca trebuie releu).Cat despre bara nu trebuie sa o schimbi,ci doar sa o decupezi dupa forma proectoarelor.
PS vezi ca ai si supot sa le prinzi, daca te uiti sub bara.
Am montat eu proiectoare intru-un service (nu opel) mai ieftin si tre releu si siguranta....iar blocul de lumini e cu problema...dar mi-am pus un butonpe acolo
Skip ads

  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
stiu. si eu am procedat la fel am facut modificarea la blocul de lumini, am montat un pushbuton in interiorul blocului si am modificat masca astfel incat sa fie functionala. adicfa blocul arata la fel ca inainte numai ca masca este fuctionala- adica se apasa si se aprind proiectoarele
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Asa am facut si eu, Octav, vad ca te-ai descurcat.
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
FOLOSITI FUNCTIA SEARCH..... https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13179
  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare de n00b... se presupune ca proiectoarele se aprind in conditii de luminozitate redusa, deci cand ar fi necesara si aprinderea luminii de ceata de pe spate. De ce sa se faca montaje in plus si diverse alte combinatii cand cel mai simplu ar fi sa se lege proiectoarele la butonul pentru luminile de ceata? Nu dati cu pietre.... este doar o intrebare....
Skip ads

  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da? Atunci incearca tu sa unesti cele 2 circuite!
E mai greu de realizat acest lucru pentru ca implica in primul rand demontarea panoului de sigurante situat sub bord in partea stanga.E destul de greu accesul acolo. Parerea mea e ca modificarea blocului si montarea releu+siguranta este mai simplu. Si apoi la marea majoritate cablajul e deja tras. Nu e pacat sa incarci un circuit? Spre exemplu cel de proiectoare este protejat printr-o sig de 15 A. In cazul unirii celor 2 circuite, va tb sa verifici daca "fierb" cablurile, pentru ca pe langa consumatorul lampilor de ceata vei avea acum in plus si lampile proiectoarelor. Deci e destul de riscant. Acum alege ce crezi de cuviinta. Oricum.....multa bafta!
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si ce facem cu cei ce nu au firele pt proiectoare trase pana la locasul din bara,adica nu le au deloc,ei ce ar putea sa faca,
si eu sunt in situatia asta
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iti faci instalatie, tragi fire, pui releu de protectie, pui buton separat de blocul de lumini si GATAAAA!
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asta e mai complicata.....
In primul rand tb sa verifici daca firele pleaca de la blocul de lumini la panoul de sigurante de sub bord.Daca nu sunt tb trase.Dar daca sunt, nu vei avea decat sa tragi cablurile de la releul de protectie din panoul de sigurante la proiectoare.
E mai complicat pentru ca tb sa lucrezi pe spatele panoului de sigurante, si locul e cam stramt. Pentru o vizualizare a circuitului consulta TIS-ul cu schemele electrice. Iti da mura-n gura! Daca nu ai asa ceva te ajutam noi cu niste scheme!
Asta pentru varianta romaneasca sub patent german.
Pentru celalta, faci ca la Dacie.
Bafta!
Skip ads

  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa termin cu montatul proiectoarelor dar sunt intr-un impas...

Am pus blocul de lumini cu buton proiectoare, am pus un releu de proba si cand apas butonul de proiectoare se aude releul cum cupleaza, deci firele sunt trase pana la releul din tabloul de sigurante.
Chestia este ca nu am fire trase pana in bara si nu stiu pana unde sunt trase(daca sunt).

As avea nevoie de o schema electrica ...ma poate ajuta cineva?

Ar putea fi trase fire din blocul de sigurante pana undeva pe la motor? Unde si ce ar trebui sa caut?

P.S Astra clasic 2 z16xep an 2008
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
sunt pana in mufa x2 , sa mai discutat , cel mai bn tragi plus de la pinul 4 al releului , si masa de pe caroserie
am aceasi masina , aceasi motorizare decat ca 2007
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ms. pt raspuns, dar o schema electrica pt proiectoare ai idee unde gasesc?
Mufa X2 unde este localizata si care sunt firele ai idee?

Multumesc pt ajutor
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
parerea mea ar fii sa tragi un plus din pinu releeului , il duci pana in bara si ai rezolvat-o.fara bataie de cap
  • bogdanbdl

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=40
ia uite-te aici
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR