Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salutam, acum cateva zile am primit pe mail un formular de inscriere la un concurs "organizat" de firma Nivea. Neavand ce face il completez, iar acum de dimineata primesc mail tot de la Nivea spunandu-mi ca am castigat un aparat de ras. Pentru a intra in posesia premiului trebuie sa trimit codul unei cartele de reincarcare Orange. In momentul cand am citit asta am simtit ca e ceva putred si m-am apucat initial sa caut modelul de aparat de ras iar Sf Google m-a trimis la cateva linkuri unde si altii au "participat" la teapa , iar cativa din ei chiar au trimis codul de reincarcare in speranta ca s-au ales cu un premiu. Este o mare teapa, asa ca feriti-va cat puteti de aceste asa-zise concursuri. Daca cineva a mai trecut printr-o experienta similara il rog sa posteze pentru a preveni acest tip de frauda.



Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am primit si eu mailul ... am dat forward la cei de la Nivea si Carcotasilor (ca e si numele lor implicat) dar se pare ca nu-i prea intereseaza ...
ce e mai curios e Raiffeisenul care e atacat zilnic (primesc cate 6-7 mailuri pe zi) ... la inceput le dadeam forward celor de la Raiffeisen ... mi-au "multumit" de vreo 2 ori ... apoi m-am plictisit si eu ... si le-am dat spam si delete...
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nu exista kestie mai dubioasa si mai prosteasca decat sa crezi ca o companie iti solicita coduri de reincarcabile...daca era vb de companie de telefonie mobila, parca parca te-ai gandi ca vor sa le faci vanzare, desi stie toata lumea ca in aceste cazuri iti iau banii punandu-te sa dai un SMS...
Dar alte companii....poate din cauza crizei nu mai au bani de abonamente si au trecut pe cartele...
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:ce e mai curios e Raiffeisenul care e atacat zilnic (primesc cate 6-7 mailuri pe zi) ... la inceput le dadeam forward celor de la Raiffeisen ... mi-au "multumit" de vreo 2 ori ... apoi m-am plictisit si eu ... si le-am dat spam si delete...

fenomenul se cheama "fishing"-si functioneaza cam asa:se da mail sau spam cu "actualizarea baza de date...etc" cu semanatura bancii.clientul e invitat sa completeze datele sale de identificare si nr.cardului,pt autentificare....de aici totul se rezuma la clonarea unui card cu nr.dat de catre client....restu' il deduceti!
bine-inteles ca nici o banca nu actualizeaza prin mail asa ceva,cu atat mai mult
NU TREBUIE SA DATI DATE REFERITOARE LA CARDURI,CONTURI!
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
in primul rand pozele de mai sus zici ca sunt facute in paint, fontul nu este deloc cel al brandului nivea, textul zici ca este formulat de un licean..
in al doilea rand verificati si adresa de unde vine mailul
numai un om "paralel" cu viata poate pica la astfel de "promotii"

pe mailul de la firma mai primeam si eu mailuri de la Mr. X care imi cerea in engleza un nr de cont in care sa-mi trimita o suma pe care o mostenise bla bla bla pentru ca la el in tara (china) exista nu stiu ce lege care ii ia din bani etc. iar cand ajunge in tara imi lasa si mie o parte din bani .. mda.. sigur..
Reactia : SPAM! Delete!

pe bune acum sunt niste tentative de rahat , la care iau teapa numai cei carora le curge saliva din gura

uitati si diferenta de font, macar asta o puteau face si ei mai bine... (o firma isi respecta in totdeauna brandul , nu baga un font oarecare)

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:fenomenul se cheama "fishing"

se numeste "phishing" si se pare ca Raiffeisenul e cel mai atacat ... acum ... ori nu-i intereseaza ori nu au pe nimeni in staff care sa dea de cap celor ce le fac zile negre unor clienti de-ai lor ... Rolling Eyes
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:ce e mai curios e Raiffeisenul care e atacat zilnic (primesc cate 6-7 mailuri pe zi

Confirm.
De vreo saptamana, la mine apare si Bancpost
Si societatea la care lucrez, din cate stiu, nu are de a face cu bancile mentionate.
Junk!
  • handiboa

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
si eu am primit ceva de genul......si cica nu mi-am platit nu stiu ce rata la imprumut Smile ...ideea e ca eu in Raiffeisen nu am intrat decat de vreo 2 ori in viata mea....ce sa mai vorbim de imprumut Smile
Skip ads

  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Asta nu se numeste Spam ?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Spam-ul e reclama aiurea, asta e inselatorie.
  • vangelis

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
handiboa a scris:si eu am primit ceva de genul......si cica nu mi-am platit nu stiu ce rata la imprumut Smile ...ideea e ca eu in Raiffeisen nu am intrat decat de vreo 2 ori in viata mea....ce sa mai vorbim de imprumut Smile


Salut,

Si eu primeam SMS-uri ca nu mi-am achitat un anumit credit si eram invitat sa sun la Departamentul Colectare, la nr. de tel. bla-bla... . Am ignorat primul SMS. Si eu intrasem in sucursale Raiffeisen la fel de des ca si tine.
Stresat fiind de aceste SMS-uri - incepeau sa se inmulteasca - am intrat in primul sediu pe care l-am intalnit in drum si... surpriza - SMS-urile chiar erau de la Departamentul Colectare.
Spre norocul meu s-a dovedit a fi doar o eroare (imi treceau prin cap fel de fel de scenarii sumbre). Un anume "Nicolita" din Craiova (o fi ruda cu Banel? Smile ) avea nr. de tel. asemanator cu al meu (cu exceptia unei cifre).
Cred ca ar fi bine sa verifici. Pentru linistea ta.

O zi buna tuturor!
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ieri l-am primit si eu."Inscrie-te ACUM si CASTIGA o excursie in Amazon!" Very Happy Smile .
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru membrii www.filelist.ro(sper ca nu este reclama) este posibil sa primiti e-mail-uri de la ei(de fapt este un fals) prin care vi se cere sa raspundeti mesajului respectiv cu username-ul si parola de la contul pe care il aveti la filelist.
NU da-ti crezare acestor mesaje si nu trimite-ti datele contului vostru,puteti citi mai multe pe pagina ²oficiala² www.filelist.ro.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai ca va dau inca unul, cica de la Ministerul de Finante Laughing
Dupa ultimele calcule ale activitatii dumneavoastra anuale am stabilit ca va sunt eligibile pentru primirea

unei rambursari a impozitului in conformitate cu sectiunea 501 (c).

Valoarea impozitului returnat este de 473,27 RON.

Va rugam sa ne trimiteti cererea de rambursare a impozitului si sa asteptati 6-9 zile pentru verificarea datelor introduse.

Pentru a accesa formularul de plata va rugam sa va completati datele aici :

http://www.mfinante.ro/acas...&pagina=52155

Aceasta notificare a fost trimisa de catre Ministerul Finantelor Publice , Biroul de plati pentru persoane fizice.


MINISTERUL FINANTELOR PUBLICE
Serviciul de Comunicare si Relatii Publice
sef serviciu : Cristian Marin


Daca mergi pe link-ul din mail asta apare :

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
simpatica chestia cu "nota de confidentialitate" Smile)
dar ... pe langa faptul ca din prima sare in ochi ca e dubioasa treaba cand cere CNP si nr card, se observa adresa site-ului (cel putin cineva care a intrat chiar si 1 singura data pe site-ul Ministerului de Finante) ca e total gresita (misfinantr.com - mfinante.ro)

a aparut si pe site-ul oficial avertizarea: http://www.mfinante.ro/acas...alii&id=18616
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Referitor la mesajele de e-mail care circulã începând cu data de 5 octombrie 2010, ºi au ca subiect eventuale rambursãri de impozite de cãtre Ministerul Finanþelor Publice, facem urmãtoarele precizãri:

Începând cu data de 5 octombrie a.c. s-au primit numeroase sesizãri telefonice, din partea unor instituþii, societãþi comerciale ºi persoane fizice, cu privire la conþinutul unor e-mail-uri prin care erau înºtiintaþi despre faptul cã au de primit o rambursare de impozit scop în care li se solicita completarea unui formular conþinînd date personale, privitoare la contul bancar, card bancar, etc.

Domeniul de web al instituþiei noastre este www.mfinante.gov.ro. Serviciul de comunicare ºi relaþii publice, din cadrul Direcþiei de comunicare, relaþii publice, mass-media ºi transparenþã, nu are atribuþii in domeniul rambursãrii de impozite ºi taxe. În cadrul acestei structuri nu existã Biroul de plãþi pentru persoane fizice menþionat în e-mail.

În urma investigaþiilor efectuate, de cãtre compartimentul de specialitate din cadrul instituþiei noastre, s-a constatat cã IP-ul computerului de pe care s-a trimis acest e-mail, nu face parte din cele aflate în dotarea Ministerului Finanþelor Publice, fiind vorba despre un atac informatic de tip phishing.

Astfel, atenþionãm pe cei vizaþi sã nu dea curs acestor e-mail-uri ºi sã nu completeze formularul cu date de identificare sau financiare ale societãþilor cãrora sunt adresate. Menþionãm cã o informare privind aceastã situaþie a fost publicatã încã din data de 5 octombrie 2010 pe site-ul www.mfinante.ro.

De asemenea, vã informãm cã au fost sesizate organele competente pentru soluþionarea acestei situaþii.


SRI doarme sau asculta alte telefoane, alte mail care dau bine ...
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu nu inteleg de ce mai deschide-ti mail-urile, eu am in inbox 3672 de mesaje nu ma intesereaza de unde sunt, banca daca are ceva sa-mi zica ma suna sau imi tremite o instiintare acasa, de castigat ceva nu se poate pt ca nu am jucat nicaieri, intru pe mail doar cand in prealabil imi zice un prieten sau vreun coleg de pe forum ca mi-a trimis ceva pe mail atat in rest nici nu intru sa vad de la cine sunt mesajele

  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ca o sugestie personala,

Atunci cand faceti cumparaturi online, in momentul in care va sunt solicitate informatii despre cardul bancar, aruncati o privire la adresa de internet.

Orice site web care implica tranzactii financiare online (transmiterea de informatii precum: numar card, cod CVV, data de expirare acardului, CNP, nume si prenume), va oferii intotdeauna o conexiune securizata.
O astfel de conexiune se identifica extrem de simplu.
In Internet Explorer, Firefox, sau orice alt browser web, adresa de internet trebuie sa inceapa cu extentia https.
De exemplu: https://www.adresa.internet.ro

De asemenea, inainte sa va autentificati pe pagina de administrare a contului de internet banking, paypal sau alte, verificati ca adresa web sa inceapa cu extensia HTTPS.
  • Popey500

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Este trist ca se intampla asta din ce in ce mai des, dar asta este, si eu primesc mail-uri de la Raiffaisen si multe alte prostii la care nu m-am inscris sau nu am cont. Mai se mai foloseste si chestia aia cu "e-mail-ul tau a fost extras si ai castigat XXX euro, dar treb sa trimiti 300 de euro, sa platesti taxe sa ii iei", am primit destul de des asta.
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fac reclama negativa, dar Raiffaisen este "campion" la astfel de mesage primite pe email. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR