Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Cypry

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Buna,

Am citit in stanga si in dreapta topic-uri oarecum asemanatoare, dar nu stiu care ar putea fi problema la mine. Este vorba despre motorul 1.7DTI (Y17DT) de pe un Astra din 2001

Masina nu trage de nici un fel! Accelereaza mult mai slab decat o Dacia 1310 si foarte greu trec de 100-110 km/h (maxim 120-130 daca am atins cu ea. Chiar si la aceste viteze masina are nevoie de kilometri buni si drepti pentru a atinge macar 100 la ora. Un deal ceva mai inclinat il pot urca maxim cu a II-a indiferent de numar de persoane de la bord sau de la bagaje. Am observat ca daca masina o fortez ceva mai tare (undeva la peste 2800rpm) in principal de la treapta de viteza a III-a in sus se aprinde martorul check engine, care ramane aprins pana in momentul in care opresc motorul cateva secunde. Imediat ce acest martor se aprinde masina devine si mai lenesa fata de cum era pana in acel moment. Am facut si un test cu mufa de la debitmetru scoasa si nu simt nici o diferenta, in sensul ca masina merge exact la fel, nici mai bine nici mai rau. Oare ce sa fie problema?
Va multumesc anticipat!
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut.
Desi eu am motor y20dth, simptoma ta am patit-o si eu in urma unei spalari a motorului. Baiatul de la spalatorie, a bagat lancea cu jet printre piesele motorului si fara sa vrea a scos din mufa lui un furtunas de vacuum subtirel cam de 4mm. Doua zile m-am perpelit pana cand am vazut furtunasul iesit. L-am bagat la loc si ....fuge de toti caii.
uita-te si tu atent peste tot la furtune.
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare !
O cauza posibila , daca nu se simte difernta cand scoti debitmetrul , este chiar acesta . Am patit si eu asa ceva si dupa ce am schimbat debitmetrul merge ca unsa . pretul acestei piese este undeva in jurul a 500 - 600 lei . Eu cred ca ti s-a dus debitmetrul asta este parerea mea
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sal,

Daca vrei sa te edifici asupra problemei tale si sa gasesti o rezolvare buna si rapida cauta sa faci o diagnoza la un service.
Nu mai pierzi nici timp si nici bani si este cel mai practic mod de a-ti rezolva problema fara batai de cap si ghicit Oare?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR