Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • burNN

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut tuturor sunt nou pe acest forum...si intentionez sa achizitionez o Astra H dar am o problema nu stiu ce motor este mai bun 1.6 (116cp) sau 1.7 (101cp) diesel... stiu ca la diesel costurile sunt mai mari ...dar as dori sa aflu mai multe informatii despre ambele motoare ex. consum,fiabilitate,taxe...etc.
Daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze si rog un moderator sa mute topicul.
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Motorul pe benzina cel mai fiabil e Z18XE si ai cam aceleasi consumuri ca la 1.6. La diesel poate te sfatuiesc alti colegi.
  • burNN

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2013

  • Mesaj Privat
mai astept pareri ...daca se poate Smile
  • george_soferu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Meriva 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu mai stiu cine mi-a spus ca la diesel, ca sa merite pretul achizitiei si al intretinerii, ar inseamna sa parcurgi vreo 30.000 km anual. Pe de alta parte, la diesel consumul este mai mic. Un amic care are 1.7 se plangea de distributie. Trebuie sa tii cont de optiunile pe care le are fiecare, ce dotari, cat te costa RCA-ul la fiecare plus alte taxe. Se spune ca piesele de schimb la diesel sunt mai scumpe. La RCA e mai usor sa compari in functie de motorizare, masina, vechime, etc. Sunt calculatoare care iti dau pretul pe loc, dupa ce completezi cateva lucruri de baza. Eu am luat RCA-ul prin www.romasig.ro pentru ca au un asemenea calculator si mi-a placut ca am primit oferte instant de la toti asiguratorii, iar livrarea a fost gratuita. Ca sa-ti faci o idee despre diesel vs benzina (in general), citeste articolul asta: http://autorepair.about.com...ty-Efficiency.htm
Alte pareri pe care le-am primit cand le-am prezentat prietenilor dilema ta a fost ca masinile pe benzina sunt mai putin zgomotoase si demareaza mai bine.
Skip ads

  • burNN

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns Very Happy
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La fel de fiabile sunt si z14xep, z16xer, z18xer sau cele turbo. z14xep e cam mic totusi. Motoarele pana in 1.6 inclusiv au taxe minime.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR