Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • nando

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Care sunt motivele amestecului prea sarac , nu este din curiozitate masina mea chiar are aceasta problema . Help
Skip ads

  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
injectoare blocate sau murdare, filtru de benzina infundat, pompa de benz pe duca, prbleme la senzorii de temperatura, knock sau sonda lambda veche(mai mult de 1an jumate), apa in benzina/rezervor, galeria de admisie sparta/fisurata intre clapeta de acceleratie si chiulasa, eroare de soft, presiune prea mare in turbo(unde e cazul) etc
  • nando

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am un singur injector si acela este curat , filtru de benzina are maxim 2000 km , daca ar fi pompa de benzina pe duca sar vedea si in turatii iar acolo mananca asfaltul , sonda lambda are vreo 4-5 luni , in benzina pun de obicei aditiv si alimentez numai cu sita , galeria nu cred ca are vreo problema ca sar fi auzit sau sar fi inegrit in acel loc , a fost si la o verificare computerizata si... , iar turbo nu am. Ce mai ramane... ?
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Aerul ... trage prea mult aer pe undeva !
Skip ads

  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nando a scris:Am un singur injector si acela este curat , filtru de benzina are maxim 2000 km , daca ar fi pompa de benzina pe duca sar vedea si in turatii iar acolo mananca asfaltul , sonda lambda are vreo 4-5 luni , in benzina pun de obicei aditiv si alimentez numai cu sita , galeria nu cred ca are vreo problema ca sar fi auzit sau sar fi inegrit in acel loc , a fost si la o verificare computerizata si... , iar turbo nu am. Ce mai ramane... ?


schimb-o!! Laughing Laughing
sincer nu stiu ce mai ramane Confused Confused poate senzorul de temp motor(daca ai), sau poate amestecul chiar nu e sarac... esti tu sigur ca are amestec sarac?
  • nando

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am facut azi proba cu un filtru sport (de firma) si mergea muuult mai bine , asta inseamna ca... ?
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Dupa cum ti-am spus aerul !
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nando a scris:am facut azi proba cu un filtru sport (de firma) si mergea muuult mai bine , asta inseamna ca... ?

deci aveai amestec prea BOGAT, NU sarac...tie iti lipsea aerul nu benzina Laughing
  • nando

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2005

  • Mesaj Privat
si cum ii dau aer ?
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai aer nu poti sa-i dai decat printr-un filtru sport cu admisie directa si cold air intake, care iti ajuta motorul sa traga aer mai rece=> densitate mai mare=> mai mult oxigen, sau printr-un TURBO, dar asta e alta poveste mult mai complicata Razz

daca tot nu ai aer suficient, atunci trebuie sa te gandesti ca ai prea multa benzina, de fapt asta e si problema la tine....verifica si compresia, sar putea sa nu-ti inchida bine vre-o supapa(compresia trebuie sa fie aprox egala pe fiecare cilindru, cu variatii fff mici, maxim 0,5bari)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR