Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • florinel2000

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat









Skip ads

  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@florinel2000 nu mai deschide topicuri inutile..sunt deja facute
si nu mai innebuniti cu insignia..sunt oameni aici pe forum care au mers...chiar eu am am facut un drive test cu ea pe ruta bucuresti-slanic moldova si iti zic nui cine stie ce Smile
  • florinel2000

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
EU UNUL SUNT INEBUNIT DUPA INSIGNIA Evil or Very Mad
ce nu tia placut la el? Sad
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
daca tie iti place mult..inseamna ca tii la marca opel..ceea ce e de admirat.la insignia ce ma deranjat :
1 scaune si bancheta mult mai mici fata de vectra c
2 motoare lipsite de vlaga (1.8 si 2.0 cdti 160)
3 linia masinii nu are prea mare legatura cu OPEL Europe...ci mai degraba a Chevrolet USA
4 calitatea interiorul pentru 2009..in comparatie cu passat cc sau honda acord sau mazda 6
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
lipsite de vlaga comparativ cu ce?
mai ales ca avea cateva sute de km....
nu te poti astepta de la 1.8 sa fie spectaculos
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
da la acel 2.0 CDTI de 160cp...yo am vectra c2 de 1.9 cdti de 150...si tin sa cred ca vectra e mai puternica:)
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
cati km are vectra? de curiozitate evident
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
4220 luata in aprilie 2008
Skip ads

  • MarianPlop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2008 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Kmc0smin a scris:daca tie iti place mult..inseamna ca tii la marca opel..ceea ce e de admirat.la insignia ce ma deranjat :
1 scaune si bancheta mult mai mici fata de vectra c
2 motoare lipsite de vlaga (1.8 si 2.0 cdti 160)
3 linia masinii nu are prea mare legatura cu OPEL Europe...ci mai degraba a Chevrolet USA
4 calitatea interiorul pentru 2009..in comparatie cu passat cc sau honda acord sau mazda 6


Simt o unda de regret pentru ca, poate, ti-ai luat Vectra C si la putin timp a aparut Insignia? Very Happy

1. Nu am fost cu masina, insa mi-am pusu fundul intr-una. Poate ca sunt mai mici scaunele decat la Vectra C, insa nu se poate sa fie cu MULT mai mici... Si ceea ce conteaza e ca sunt extraordinar de comfortabile. Cand stai in Insigina la volan, ai impresia ca esti intr-o nava spatiala. Nu spui nimic despre cat e de frumos bordul acela ergonomic. E absolut superb, muuuuuuult mai frumos decat la Passat.
2. Motoare lipsite de vlaga? Nu pot sa spun, pentru ca n-am condus, insa am serioase indoieli ca inginerii de la Opel au picat in cap sa puna pe model nou motoare mai slabe decat pe un model precedent... La cat de importanta era masina asta pentru ei, la cata publicitate si cati bani au bagat in ea, ma indoiesc serios ca au facut asa ceva...
3. Designul masinii e absolut senzational. Arata excelent, mai bine decat Passatul. De altfel, ma astept sa le puna serioase probleme celor de la VW in ceea ce priveste volumul de vanzari la Passat. La fel si celor de la Audi si BMW, avand in vede ca e o perioada de criza si vanzarile in sectorul premium vor fi f afectate. Revenind la design, este in linia designului nou pe care l-au folosit la Corsa. Daca te uiti atent, vei vedea multe asemanari - incepand de la faruri si stopuri, la forma grilei din fata si chiar si in lateral, poti sa observi aceeasi linie. Mie imi place extrem de mult. Nu ma asteptam sa scoata Opel o masina care sa-mi placa mai mult decat Passatul. Passatul imi placea inainte cel mai mult in segmentul asta. E adevarat ca Passatul are deja cativa ani in spate...
4. Calitatea materialelor din habitaclu e mai buna decat la Passat, Mazda. Mie mi se pare ca totul e mai bine facut, mai bine legat. De Honda Accord nici nu vreau sa vorbesc. Aia in interior e de-a dreptul jalnica...
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sczama dar vectra am luato pt ca stiam ce masina e. si nu regret nicio secunda k am dat 26k p o vectra de 5 ani generatie. in insignia stai stai ca intr-o cutie nu ca intr-o nava Smile) . ceea ce a salvat opel au fost colaborarile. CDTI cu fiat....acu multi ani cu BMW. si referitor la materiale sunt de tot kktu... am mers cu toate Passat CC ..Mazda6..Honda Acord..nu se pot compara:)
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@florinel2000 ai fi uimit sa aflii ca exista cate una in fiecare oras cu "reprezentanta"?

@Kmc0smin Datele tehnice arata astfel:

Opel Vectra 1.9 CDTI 150cp - 0-100km/h 9.8secunde
Opel Insignia 2.0 CDTI 160cp - 0-100km/h 9.5 sec

Nici peste viteza de 100km/h nu cred ca se schimba situatia: Vectra 1.9 320nm cuplu vs Insignia 2.0 350nm cuplu.

Acuma sa nu exageram, Interiorul este ceva total nou pentru un Opel, ergonomia este foarte buna.
In spate si mie mi s-a parut putin inghesuita dar analizand marimea caroseriei tind sa cred ca e doar o iluzie, pana la urma crezi ca inginerii Opel nu s-au gandit la spatiu oferit de concurenti?
Inca ceva, interiorul pare inghesuit in fata si din cauza ca bordul are o forma ciudata, cand m-am urcat prima oara la volanul Insigniei am zis ca scaunul fata e mult prea in fata(imi imaginam vreun om de 1.20m la volan) dar am avut surpriza sa descopar ca si pentru mine era putin cam in spate scaunul. (am inaltimea de 1.78m)

Oricum pana nu conduci una nu te poti pronunta in privinta performantelor, iar pana nu atingi una full nu poti spune ca e jalnic interiorul(calitativ).


Ultima modificare facuta de deleted-5946 la Vin 20 Mar, 2009 4:58 pm, modificat de 2 ori in total
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
asta e cosmine ai luat-o ai luato, peste 5 ani iti iei pasat daca asta vrei
Skip ads

  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@vladf..hartia e hartie...suntem satuli de hartie...aici e vb de fapte..modul de cum reactioneaza motorul...depasiri sa vezi timpii de raspuns...greutatea masinilor difera deci 30 nm si 10 cai nu se vad:P
@34KLA te asigur ca peste 3 ani o sa am un opel si un BMW in niciun caz VW sau alta marca concurenta cu OPEL
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
nu trebe sa ma asiguri de nimic, eu tot cu batranica din 2001 o sa fiu in timpurile aste de rastriste Smile
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Faptul ca ai stat in dreapta cand probabil o conducea tatal tau nu inseamna ca stii cum reactioneaza motorul.
Iar hartia e totusi ceva... ce conteaza greutatea cand cifrele spun altceva?
Daca te mai uiti si cuplul maxim e valabil cu 250rpm mai repede ca la Vectra.
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@vladf fiecare cu ce stie si simte..yo unu am mers de la sfanta dacie pana la mercedes sl 63 amg,sau S8 si supersport cum ar fi Corvette deci nus un pustulik kre merge cu autobuzu si citeste top gear:))
  • florinel2000

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mie insignia mi se pare ok din toate punctele de vedere si i sa schimbat numele din vectra in insignia pt ca e mult peste modelele precedente(asta ar fi principalul motiv)

http://www.promotor.ro/test...nteriorul-3759619
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
N-am zis ca mergi cu autobusul(desi nu vad nimic rau in asta, eu merg...sau chiar pe jos) dar sincer m-as mira sa fi condus tu s63amg, si chiar daca te-a lasat cineva sa-l conduci te-a lasat sa-l muti din loc in loc. (mai mult sincer m-as mira) Nici vorba sa iti poti face o parere.


Ultima modificare facuta de deleted-5946 la Vin 20 Mar, 2009 5:24 pm
  • florinel2000

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cat despre calitatea interiorului sa lasam pozele sa vorbeasca







  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@florinel tu compari o masina din 2003 cu una din 2009..sunt 6 ani dar la prima impresie logic ca este o diferenta spre bine..dar dupa ce mergi cu masina cateva sute de km...iti dai seama ca nu e asa avansata. spunea colegul Bertone ceva ff adevarat dsp insignia si cata tehnologie s-a pus in ea dar opel inca nu a rezolvat alte prob care apar inca din garantie adik 2 ani
@vladf yo unu merg pe jos cand ma duc la scoala..traseul mall vitan-piatza iancului de 4 ani il fac zi de zi:d
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR