Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
frana de mana cand o trag, are un joc de cativa cm, nu se opreste pe loc, ea prinde roata dar imi lasa impresia ca placutele de pe spate sau cum se numesc exact se mai deplaseaza putin dupa ce acestea strang discu si se aude un clanc puternic .. la franarea normala nu se aude nimic si totu merge perfect... mentionez ca la frana de mana a fost schimbat tot sistemu si imi e sa nu fi fost cva de la alta masina si sa fi fost putin mai lung sau nu stiu.. ce poate fi ? sa stiu si eu la ce ma uit ...
ms
Skip ads

  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Stai linistit,nu este de la frana de mana!
Este de la uzura bucsilor bara stabilizatoare spate!
Am si eu aceeasi problema,cand se mai incalzeste ma apuc sa le schimb!
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
De ce spui tu ca este de la uzura bucsilor de la bara stabilizatoare? , deoarece si la o actionare a franei normal ar trebui sa se auda acest zgomot. Cand calci frana nu se aude ci doar la actionarea franei de mana. O sa ma uit si eu de curiozitate pe dedesubt sa caut urme de uzura. Si la mine face asa si suspectam o neregula la frana de mana. Laughing
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca am verificat si sant foarte sigur!
Skip ads

  • CATYON
  • **
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si la mine face la fel, citeodata am impresia ca nu prinde dar in citiva cm se opreste
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca e "asa face la toate" ca si la mine e la fel. Eu am in plan o interventie la toti etrierii sa verific modul in care culiseaza pe suporti. Poate gasesc ceva in neregula.
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Asa am zis si eu ca e de la etrieri!
Cand am luat la zdruncinat rotile spate am sesizat problema reala,convingandu-ma dupa ce am pus pe cineva sa mearga incet cu masina pe langa mine si observand roata cand a tras frana de mana.La a mea daca misc cu piciorul roata presand in partea de sus se simte un joc destul de puternic,dar si scoate un zgomot.
  • grasu_x20dth

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu, numai ca sistemul frinei de mana e separat de celalat. e pe baza de saboti si tambur si probabil sabotii au joc. probabil si la voi e acelasi sistem. cele cu frana de mana direct pe etrier sunt la variante mai noi.
Skip ads

  • ciobi sib

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
problema asta am avut-o si eu,am schimbat sabotii dar tot asa facea,am cautat pe net manual de service pt vectra b si acolo am gasit modul de reglare.Sabotii vechi au uzura si trebuie facut reglaj si din cablu dar in primul rand din reglajul din interiorul tamburului.
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
la vectra b etrierii n-au nici o legatura cu frana de mana sau bara stabilizatoare.frana de mane se face printr-un sistem separat cu saboti.nu stiu de la ce vine jocul respectiv(inca nu am avut timp sa verific) unii mecanici mai experimentati spun ca e normal,dar eu tind sa cred ca nu e asa.totusi in cateva saptamani sper sa apuc sa analizez situatia
  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
cum pot verifica daca e uzura bucsilor la bara stabilizatoare .. ?
  • kulea

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
bucsele bara stabilizatoare spate, la mine acelea au fost
Skip ads

  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cautati bine pe forum ca e undeva detaliat modul de reglare ca sa numai faca asa. Dupa o anumita uzura sitemul de saboti de acolo necesita reglare. Am cautat sumar pe forum dar nu am gasit ca sa va arat exact. Oricum, si la mine la fel face, deci o sa trebuiasca sa imi fac timp sa caut tutorialul ala cu reglarea
  • cristian_28051982

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
eu am o problema cand plec de pe loc usor se aude un scartait la roata spate dreapta pastilele sant bune verificate si nu stiu ce poate fi ma puteti ajuta (am dat roata jos si tamburul nu se invarte lejer se aude un fosnait ,dar daca trag putin de mecanismul acela in care sunt pastilele fosnaitul dispare) poate fi aceasta cauza :::::vectra b x20dth
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu am facut reglajul sabotilor sambata si tot asa face, nu e foarte ok dar din pacate cred ca asa face la toate. am avut si b1 si tot asa facea.
NU e de la bucsi observati ca avand frana trasa roata tinde sa se invarta cativa centimetri. Cine nu crede sa dea in fata si in spate cate putin.
De fapt se intampla urmatorul lucru: cand se trage frana de mana sabotii se lipesc de tambur si nefiind foarte ficsi pleaca putin cu tamburul cand incercam sa plecam dupa loc. Nu cred ca se poate face ceva ca sa dispara acest lucru, cred ca asa e facuta.
Oricum evitati sa o folositi la viteze mari! E mai mult pentru parcare. e am tras frana la aprox 60km/h si s-a auzit o bubuitura si cred ca atunci s-a si dereglat(sare peste filetele de la reglaj) si tine mai sus dupa aceea.
In concluzie este din fixarea sabotilor, care asta e.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR