Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
"Povestea" incepe in data de 20.01.2009 cand dimineata intr-o intersectie cu gheata am derapat si-am dat de-o bordura: la prima vedere deflector de noroi rupt, janta indoita, capac spart, cauciuc ras si bascula indoita (atat am vazut cat am pus roata de rezerva).
Masina a devenit extrem de instabila: "dansa" dintr-o parte in alta, volanul trebuia tinut cam la 30 grade spre dreapta pentru a mentine cursul drept, scoteaza zgomote de frecare la virare si nu mai revenea in pozitia normala dupa virare.

A 2-a zi ma prezint la asigurator, inspecteaza vizual <janta, cauciuc, capac, deflector de noroi se schimba pe casco> iar celelalte in urma unei expertize in service. (Raibow Color adica Reprezentanta).
Reparatia dureaza 3 saptamani si astazi insfarsit am ridicat masina.
S-au schimbat cele mentionate mai sus + bascula, fuzeta, bucse, amortizor.

Volanul misca mai greu si da impresia ca e tinut de ceva in loc (ca atunci cand e oprit motorul < Servodirectia merge, asta se intampla primii 2 centimetrii de miscare a volanului>), la miscari pe loc ale volanului se aude o "bataie" care defapt se si simte in volan.
Cel mai grav e ca volanul nu revine de nici o forma la pozitia initiala (daca virez si nu aduc volanul "manual" inapoi fac cercuri).

Acum intrebarea mea e urmatoarea: Service-ul nu e obligat sa ofere o anumita garantie pe lucrare? Adica un 30 de zile? (presupun).
Cate sanse am ca sa-mi repare masina asa cum trebuie, pe banii lor? (cum de altfel ar fi si trebuit, pe banii asiguratorului)

Si sa nu uit, pretul a fost de 5700 Lei!
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca toata lumea s-a inghesuit cu sfaturi voi continua singur acest topic sub forma unui jurnal.

Am mai vazut ca mai sunt vreo 2-3 pe forum care dupa o bordura au ramas cu volanul "þapãn".
Problema se afla la caseta de directie, cei din service "Rainbow Color Victoria" nu se ocupa cu asa ceva ci doar partea de tinichigerie (au inlocuit ce am scris eu mai sus).
La optic a iesit perfect.
De restul se vor ocupa cei din "reprezentanta", din cate se pare se va face o reconstatare si vor fi trecute din nou pe casco interventiile.

Revin cu detalii dupa ce las masina la ei.

L.E.: Au fost amabili si nu am avut probleme. (inca si sper sa nu am surprize)
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Multa bafta. Sa ne spui cum a iesit lucrarea si la caseta de directie, daca esti multumit si daca merge ok.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Astazi mi s-a dat "defectul": Caseta de directie - 4880 Lei cu TVA (fara manopera).
Maine cer redeschiderea dosarului la Omniasig.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Reparatia s-a terminat...am asteptat aproape o luna jumate caseta, reparatia au facut-o in 2 zile iar acum masina merge ca la inceput, foarte bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR