Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • flytmo25

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am o vectra b din 97 motor 1,6.miam cumparat mai demult 2 bidoane cu ulei pentru motor.iam facut schimbu o data si acu dupa vreo 8mii de km iam mai completat cam jumatate de litru de ulei.dupa ce lam pus am vazut ca scria pe bidon turbo disel.probabil vanzatoru de la magazin mia dat din greseala un bidon pt disel si nici eu nu mam uitat ce scrie pe el stiind k primu bidon era bun. Daca stie cineva ..se poate sa imi dauneze ceva la motor? sa schimb uleiu? am intrebat un mecanic de la coltu strazii si mia spus ca nu are nimic. acu nu stiu ce sa cred. astept niste sfaturi de la voi.ms
Skip ads

  • krueger

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sfatul meu ar fi sa-l schimbi pe tot...dieselul are alt regim de mers si de frictiune
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ca stai linistit ar fi bine sa-l schimbi, oricum deja 8000 km e aproape de ajuns pt ulei, se spune ca uleiurile diesel au mai multi detergenti in ele, eu am intrebat azi la magazin daca e diferenta si cica nu ar fi nici una, si alti mecanici mi-au zis la fel. Dar pana nu "gust" din el nu ma conving. Glumesc desigur. Eu zic totusi ca ar trebui sa fie o diferenta, ca doar nu s-au apucat sa modifice doar etichete, cica ar diferi normele pe ele, nu am studiat, in orice caz si normele alea sunt abureala ca toate normele merg la toate motoarele Smile
  • flytmo25

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
k ms pentru sfaturi
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daca uleiul respectiv are vascozitatea corespunzatoare pt motorul tau si respecta si norma GM atunci e ok
  • flytmo25

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
pai are aceeasi vascozitate 10w40 mobil1,si eu aveam in motor tot 10w40 mobil 1 numai ca era pt motoare pe benzina
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Schimba-l fratioare, oricum ai parcurs deja 8000 Km cu el, mai bine il schimbi acum decat sa-ti para rau mai tarziu, parerea mea, pana la urma ramane totul la aprecierea ta ca doar a ta este masinutza Laughing
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
flytmo25 a scris:pai are aceeasi vascozitate 10w40 mobil1,si eu aveam in motor tot 10w40 mobil 1 numai ca era pt motoare pe benzina


Tu esti sigur ca 10W40 este potrivit pt motorul tau?
  • flytmo25

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu dak e potrivit.am vazut ca nu prea manaca ulei si mam gandit ca e bine 10w40,si mam gandit sa ii pun acum 15w40 crezi ca e mai bine?
  • flytmo25

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu dak e potrivit.am vazut ca nu prea manaca ulei si mam gandit ca e bine 10w40,si mam gandit sa ii pun acum 15w40 crezi ca e mai bine?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR