Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • roquefort

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De 1 luna am luat un emitator FM care l-am pus la bricheta masinii ca sa ascult mp3-uri. D e cateva zile au inceput sa se aprinda becurile la bord cam aiurea, sa cupleze stargatoarul spate fara sa-l actionez...Are vreo legatura cu faptul ca tin emitatorul ala la bricheta, poate sa faca vreun scurt sau sa consume mai mult curent si din cauza asta sa apara fenomenele? Pareri...Merci
Skip ads

  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu cred ca are vreo treaba emitatorul cu problemele care le ai la masina
trebuie studiata problema d un electrician
  • bcrysty

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mda, sunt deacord cu clau24nil. Apeleaza la un electricean auto
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Un comportament asemanator tradeaza in multe cazuri puntea de diode. Sper din tot sufletul sa nu fie cazul tau!
Skip ads

  • roquefort

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De 2 saptamani nu am mai pus emitatorul la bricheta nu a mai aparut nici un fenomen ciudat, totul e ok. Coincidenta?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am folosit si eu un modulator FM. Dar de vreo cateva luni, de fiecara data cand vroiam sa il folosesc, dupa vreo 10 min de functionare mi se ardea siguranta cu care este dotat acesta.
Acum o luna m-am suparat tare si mi-am cumparat http://www.audio-car.ro/ind...mp;product_id=62. Doar ca pe acest site e prea scump. Eu am dau 170 ron la un magazin in Iasi. Si functioneaza ireprosabil.

PS pune-l in priza si vezi daca se manifesta la fel.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
emitatorul FM nu are nicio treaba cu asta. Nu poate consuma mai mult decat bricheta in sine. Nici 10 emitatoare nu consuma cat o bricheta.
Mai bine uita-te in soclul brichetei si la mufa emitatorului sa nu iti faca scurt intre + si - . Daca acolo totu-i ok, nu mai acuza emitatorul ca nu are nicio vina saracu`.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
...
intr-un caz 1 la 1 milion se poate sa fie emitatorul FM vinovat, asta in cazul in care ai verificat ce au spus antecolegii mei ...

Problema e cam asa: In masina toate partile electrice becurile, bricheta, geamurile, oglinzile etc sunt comandate de circuite electronice care de cele mai multe ori sunt hibrid - adica un circuit integrat poate sa fie responsabil pentru toata partea stanga a masinii si unul de partea dreapta ( de cele mai multe ori) ... aceste circuite au o asa numita IMUNITATE la zgomotul produs de alte echipamente (adica pot sa fie emitatoarea EMI sau receptoare EMC)

Prin urmare daca emitatorul tau FM este unul care emite pe langa ce trebuie si ceva "armonici" care afecteaza circuitele electronice care comanda in cazul tau "stergatorul spate" - ai putea avea acel comportament ciudat. La fel poate fi spus despre circuitul care comanda acel stergator "datorita imbatranirii" ar putea sa-i scada imunitatea la zgomot. "susceptibil"

Dar cum am spus asta se intampla in cazuri foarte farte rare.

Ai mai putea incerca cu un alt emitator sa vezi ce se intampla.

Bafta
  • roquefort

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsurile utile!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR